Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Citat din: mmacreanu din Martie 01, 2014, 08:55:15 PM
nu se foloseste folie pusa complet peste stupii cu fund plin, am mai vazut unii care folosesc dar peste folie este un strat consistent de materiale izolante, astfel incat deasupra foliei sa nu fie aer rece, acesta provoaca condensul pe folie!
deasupra foliei nu am condens , am 5 cm de polistiren . condens am doar la imbinarea capacului cu corpul unde [ am filmat prin decembrie]  din cauza ca lemnul inca se usuca daca apesi pe un colt se ridica coltul opus . si bineinteles in cutie . acum dupa ce am revazut si eu filmarea tind sa cred ca am o mare problema cu zgomotele din fundal care sigur provoaca discomfort si de aici consumul mare si implicit condens la greu . si mai mult ca sigur ca-mi trebuie fund antivaroua.
sanatate
sa traiesti nea mmacreanu

cazacu marius

salut Pustiu !  1. infofoleala multa= condens.  2. daca esti imbracat in negru albinele te ataca.  Bafta :hi:
macin-Tulcea

Pustu

Citat din: MIHALACHE din Martie 01, 2014, 08:36:10 PM
Usuca paturicili si pune-le la locul lor si renunta la folie, asa as proceda eu.
nu-mi mai plac paturicile . chiar le urasc . la cea roasa am vazut 2 albine cu picioarele intepenite in rahatul ala de mocheta . pai daca pun paturicile si trec albinele deasupra lor , acolo unde nu am cearsaf sigur gasesc 100 intepenite si bineinteles moarte . mai bine le las fara nimic si mai micsorez urdinisul superior ca izolatie au si mai dau si o tura de scoci de hartie la imbinare . o fi bine ?
sanatate si numai bine
sa traiesti nea mihalache

Pustu

Citat din: cazacu marius din Martie 01, 2014, 09:20:59 PM
salut Pustiu !  1. infofoleala multa= condens.  2. daca esti imbracat in negru albinele te ataca.  Bafta :hi:
multumesc pentru sfaturi
sa traiesti nea marius
ps : "pustiu" e .......la Cernobîl =)) =))

cazacu marius

Citat din: Pustu din Martie 01, 2014, 09:29:52 PM
Citat din: cazacu marius din Martie 01, 2014, 09:20:59 PM
salut Pustiu !  1. infofoleala multa= condens.  2. daca esti imbracat in negru albinele te ataca.  Bafta :hi:
multumesc pentru sfaturi
sa traiesti nea marius
ps : "pustiu" e .......la Cernobîl =)) =))
:lol: :rotfl: :beer:
macin-Tulcea

RazvanTi

scoate folia aia si pune podisorul peste rame si peste podisor patura cat mai groasa.
despre folie UITA ca exista la iernare.
eu anul asta am iernat cu urdinisul superior deschis adica horn.
cat despre mierea de pe scandura de zbor:
acolo TU esti de vina.
ai pus ditamai palestile (2 din cate vad eu) la un amarat de roi pe 5 rame.
au ros punga, mierea a decristalizat de la caldura ghemului si a fost spalata pe urdinis de la condensul foliei...
spor!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Pustu

Citat din: RazvanTi din Martie 03, 2014, 02:15:41 PM
scoate folia aia si pune podisorul peste rame si peste podisor patura cat mai groasa.
despre folie UITA ca exista la iernare.
eu anul asta am iernat cu urdinisul superior deschis adica horn.
cat despre mierea de pe scandura de zbor:
acolo TU esti de vina.
ai pus ditamai palestile (2 din cate vad eu) la un amarat de roi pe 5 rame.
au ros punga, mierea a decristalizat de la caldura ghemului si a fost spalata pe urdinis de la condensul foliei...
spor!!!
turtele alea au maxim 600 grame bucata si am pus doar 2 ca nu au incaput mai multe sub capacul meu  . pentru ca nu stiu cand ajung la stupina . daca aveam loc de 5 kg de turte cred ca faceam pe ala in 4 si puneam 5 kg . acum sunt convins ca nu se da miere iarna la stupi in pungi la sul , de joasa presiune direct pe rame . poate merge in hranitor sau in podisor-hranitor sau ...  . dar nu direct pe rame . la mine au curs 10 din 10 .
multumesc pentru sfaturi
sa traiesti nea Razvane

fiug1970

Pustu,imi permit sa/ti dau un sfat din minuscula mea experienta:am dat pt.prima oara in viata sirop la punga.am luat pungi cu autoinchidere le/am umplut,le/am facut o daietura DEASUPRA!! pungii dupa, ce le/am asezat peste rame,si nu mi/a curs un gram.Albinele au tras siropul si au intrat in punga pana au lasat punga perfect goala.Punga este destul de tare si nu exista pericol de inundatii cu sirop:
\100_1226.JPG

fiug1970

\100_1223.JPG

Pustu

Citat din: fiug1970 din Martie 03, 2014, 09:17:21 PM
Pustu,imi permit sa/ti dau un sfat din minuscula mea experienta:am dat pt.prima oara in viata sirop la punga.am luat pungi cu autoinchidere le/am umplut,le/am facut o daietura DEASUPRA!! pungii dupa, ce le/am asezat peste rame,si nu mi/a curs un gram.Albinele au tras siropul si au intrat in punga pana au lasat punga perfect goala.Punga este destul de tare si nu exista pericol de inundatii cu sirop
multumesc pentru sfat
sa traiesti nea fiug1970

Cubby

Si eu am dat sute de pungi cu sirop anul trecut, si nu mi-a curs una. Secretul este sa scoti tot aerul din punga, sa le legi cat mai la varf, pentru ca siropul sa se poata intinde mult in pungi, astfel incat atunci cand inchizi stupul nu cumva sa presezi punga si sa se sparga. Se pune punga cat mai intins pe rame. De altfel, punga nu mai trebuie miscata pe rame dupa ce ai pus-o ca exista riscul sa o agati in ceara si sa se sparga. Pungile ce le-am folosit au fost din acelea la sul de 500 de bucati de 2 kg de obicei in care pun 250-300 ml sirop sau de 3 kg cand puneam mai mult.
Numai bine!

dany 1

Salutare  PUSTU :hi:
Cred  ca  problema  la  tine  a   fost  tocmai  fapul   ca  ai pus  multe  pungi  cu  miere,  kiar  tu  zici ca  ai  mai  fi  pus  una   daca   mai  aveai  loc. E  normal  sa  ti  s e intample  asa ,  caldura   din  stup  plus albinele   care  au  ciuruit  pungile peste   tot   si  mai  ales  daca  ele  s-au strans  pe  o  singura   punga............normal  ca  din  cealalta  a  inceput  sa   curga   ,  dupa   cum  spuneam,  din  cauza  caldurii
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dany 1

Citat din: fiug1970 din Martie 03, 2014, 09:17:21 PM
Pustu,imi permit sa/ti dau un sfat din minuscula mea experienta:am dat pt.prima oara in viata sirop la punga.am luat pungi cu autoinchidere le/am umplut,le/am facut o daietura DEASUPRA!! pungii dupa, ce le/am asezat peste rame,si nu mi/a curs un gram.Albinele au tras siropul si au intrat in punga pana au lasat punga perfect goala.Punga este destul de tare si nu exista pericol de inundatii cu sirop:
\100_1226.JPG


Salutare  FIUG 1970 :hi:
In  poza  daca   nu  ma  insel  ai  un   ME  iar hrana   ai   pus-o intre  cele  2  corpuri?   sau  ma  insel?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dany 1

PUSTU,  mi-am  adus  aminte  de  postarea  in  care  prezentai  reteta la  turtele  pe care  le-ai  facut.  Daca  imi  aduc  bine  aminte  ai  folosit  50% zahar pudra  si  50% miere   cristalizata.  Asta  a  facut  sa-ti  iasa  o  pasta destul  de  moale  care  la  caldura  a  inceput  sa  curga. Cauzele  cam astea  ar  fi vis -a -vis de  problema  ta.
Sanatate  multa :hi:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

gaby

reteta la turtele di zahar pudra si miere este
1 parte miere
4parti zahar
  astfel consistenta turtii este buna si nu v-a curge
succes