Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


Pustu


Pustu


fiug1970

a murit saraca....D/zeu s/o ierte!!!  :yahoo_cry: :yahoo_cry:

Pustu

Citat din: Cipi din August 23, 2014, 07:55:21 PM
cu ce te ocupi Pustule de nu ai timp sa treci pe la stupina?
Momentan sunt vanzator in piata '' la rusi '' . Cred ca toate orasele au asa ceva . Si am cam prins ceva ore suplimentare din astea neplatite ca sunt la moda .

Pustu


Pustu

Citat din: mmacreanu din August 23, 2014, 09:16:34 PM
sa te duci cu niste PET-uri, pui 2 litri de sirop, dai cateva gauri mici si le lasi sticla acolo daca nu ai timp de stimulare
Asa o sa fac cu precizarea ca o sa le pun in podisoare .
Multumesc pentru sfat .
Sanatate si numai bine .
Sa traiesti nea Mmacreanu

Pustu

Citat din: ra.doi din August 24, 2014, 07:01:58 PM
E bun dar se acreste siropul daca e zahar subtire.
Merge bagat cu Apinvert si Dulcofruct pus in alte sticle sa intre sub capace,
Multumesc pentru precizare . De regula fac siropul 2 la 1 .Cred ca e ok . Inca nu mi s-a acrit nici o sarja .
Multa sanatate si numai bine

Pustu

Citat din: oroles din August 31, 2014, 09:56:42 AM
Eu am nuclee de polistiren extrudat, desi mentionez ca sunt adeptul lemnului. Le-am dat la interior cu vopsea in 2 straturi ca sa nu le roada. Fiind gumate, albinei nu ii place si nu se atinge de el. In schimb o pasare s-a apucat sa gaureasca. Pe post de podisor am pus folie (pe fund am sita lipita cu silicon). Le-am incheiat in suruburi. Din 10 nuclee facute, doar 2 am folosit anul acesta. :D

Va urez ca la anul sa nu va ajunga . Cred ca la exterior merg date cu ceva adeziv de polistiren , din ala la sac , cu gletiera si nu cred ca le mai gauresc pasarile . Probabil ca asa o sa tina mai mult ca tare firave mai sunt .

Citat din: oroles din August 31, 2014, 09:56:42 AM
Legat de afumator, ca sa nu iti iasa fumul pe acolo procedeaza asa: In conul de  suflare banuiesc ca ai o sita. Curata-o dupa fiecare utilizare sau nu o mai folosi deloc. Se depune gudron pe sita, se micsoreaza gaurile si fumul este nevoit sa iasa prin alta parte cand dai din foale. Sub sita, spre partea din varf a conului afumatorului ai sigur gudron. Curata-l cu un spaclu ceva, apoi poti sa il speli cu apa ca se duce. Pe buza afumatorului (pe acolo unde se lipeste conul de corp) sigur ai gudron si acolo si din cauza asta conul sta mai sus si nu etanseizeaza.

Multumesc pentru sfaturi .

Citat din: oroles din August 31, 2014, 09:56:42 AM
Desi am auzit stupari care spun ca dupa folosire lasa in afumator carbunii si resturile, obturand doar gura de iesire a fumului, eu nu recomand asa ceva. Mi s-a intamplat sa mi se gudroneze mai tare capcaul afumatorului si sa ma trezesc cu el lipit. Dupa fiecare folosire curat afumatorul .

Nu las nimic in afumator de frica de incendiu .

Citat din: oroles din August 31, 2014, 09:56:42 AM
Succes la filmari!

Multa sanatate si numai bine .
Sa traiesti nea Oroles

xvader

cum reusesti sa umbli noaptea la muste si sa nu te intepe?
ca ale mele , le tot selectionez sa fie blande si cand ma prinde noaptea cu siropul, zici ca sunt nebune...si trebe fum ca la balamuc.

Pustu

Citat din: xvader din August 31, 2014, 11:45:04 AM
cum reusesti sa umbli noaptea la muste si sa nu te intepe?
ca ale mele , le tot selectionez sa fie blande si cand ma prinde noaptea cu siropul, zici ca sunt nebune...si trebe fum ca la balamuc.

Mi-a spus nea Paul ca albinele mele ma intepau ca nu aveau mancare . Si nu l-am crezut ca eu vedeam rezerve in stup . Pana am zis sa incerc sa le dau suplimentar ca ma saturasem de intepaturi . Am bagat in stupi niste hranitoare mari de vreo 3 kg parca si le tineam mereu pline , la discretie cum vine vorba . Albinutele mele s-au calmat ca prin minune . Intepaturile s-au diminuat cu 80% .NU MI-A VENIT SA CRED . Eu credeam ca rasa e de asa natura . Bineinteles ca daca asa e rasa nu ai ce le face . Cat despre noapte , aveam costum , ca ma atacau si pe mine , dar mai mult sareau pe lanterna .
Multa sanatate si numai bine .
ps : Sa traiesti nea Paul

Pustu


Pustu


Pustu


Pustu