August

Creat de Bătrânul, August 03, 2010, 07:21:34 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Bun venit, Ciobi, si pe acest forum!
  Sa inteleg ca ai practicat apicultura in Noua Zeelanda? Si ca l-ai lasat pe Kiwi Bee singur acolo  :yahoo_cry:
  Ii urezi "iernare usoara". El a cam iesit, cred, din iarna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

nicu luca

Salut pe toata lumea!
Sint nou pe forum si un pic de,, experienta" in apicultura.Apreciez ,postarile tuturor si ivat din toate cite un pic.Acuma depinde si de zone cum evoluiaza vremea,in Moldova in podisul Barladului se anunta calduri mari in urmatoara perioada,iar unde am stupina am mai vazut lanuri de floare inflorita la maxim,probabil pentru inca o saptamina de acum inainte.Albina inca mai aduce polen si miere iar eu nu pot decit sa mai amin tratamentul...........
   Toate cele bune!

mape 48-petru manea

Batranul are dreptate in ceace posteaza pentru zona in care isi desfasoara activitatea
pentru campia de vest si sudul tarii  acele lucrari se fac in septembrie

Kiwi Bee

Bun venit Ciobi,
sper ca tia placut pe aici....... ma refer la natura.
Sint multi stupari comerciali in zona Taurangai si am inteles de pe la altii ca si zona e frumoasa.

A trecut frigul de saptamina trecuta dar nu sa incalzit cum era inainte.

Am matci care nu au oprit ouatul deloc si au si ce culege.
Problema, daca o pot spune asa, este ca am intrat in iarna cu niste roiuri foarte mici si lear veni bine caldura.

Stefane nu te speria, nu sint singur.Eu mai stiu 2 stupari romani si de la ei am mai auzit de alti 2-3.

mape 48-petru manea

"Romanii orisiunde cresc " :hi: :hi: :hi:

marius.43

Citat din: dragos2006 din August 05, 2010, 07:54:04 AM
  Am gasit in revista 'Apicultura" de acum 40 de ani o descriere foarte precisa a activitatilor din luna August .

  " In luna august in familia de albine se observa o scadere a intensitatii hranirii matcii si ca urmare o reducere a cantitatii de puiet. Datorita temperaturilor ridicate si a timpului instabil de la sfarsitul lunii iulie si inceputul lunii august in viata familiei de albine are loc o perioada lipsita de cules , cu exceptia zonelor de munte , Campia Dunarii si terenurile cultivate.
   Albinele incep pregatirile de iarna prin transportarea proviziilor de hrana in fagurii , propolizare , etc. Pentru intensificarea cresterii puietului in vederea obtinerii unei generatii puternice de albine tinere care vor ierna , trebuie luate urmatoarele masuri :

- inlocuirea matcilor batrane cu matci tinere care sa asigure ouatul pana toamna tarziu;
- completarea rezervelor de hrana pentru iarna ;
- continuarea culesului care se realizeaza prin deplasarea familiilor in zone cu cules mai tardiv , sau in lipsa acestor posibilitati se administreaza o hrana stimulatoare bogata in proteine;
- folosirea de matci suplimentare pentru sporirea cantitatii de albine in vederea iernarii ;
- hranirea de completare a rezervelor presupune determinarea puterii familiilor , dimensionarea cuibului la proportiile acestora , mentinerea in cuib a fagurilor mai inchisi la culoare ;
- creerea unui regim  optim  de temperatura prin reducerea cuibului la dimensiuni corespunzatoare , reducerea urdiniselor  , reducerea ventilatiei odata cu scaterea temperaturilor in cursul noptii ;
  - se vor lua masuri pentru prevenirea si combaterea gaselnitei  la fagurii depozitati ;
- inlaturarea din familii a fagurilor cu mana  ;
- asigurarea rezervei de matci care trebuie sa reprezinte  10% din numarul familiilor existente in stupina ;
- extractia si conditionarea mierii ;
- recoltarea de seminte de la plantele mielifere ;
- prevenirea furtisagului .

   Nu trebuie uitat faptul ca de masurile luate in luna august , va depinde productivitatea anului urmator.

Nu uita curva radu vancea : in luna august se pleaca in vacanta cu banii primiti de la clientii ale caror comenzi nu le ai onorat.