Defecte

Creat de ioanardelean55, Octombrie 18, 2013, 10:34:55 PM

« precedentul - următorul »

stupAS

Citat din: cristian bh din Noiembrie 26, 2013, 10:36:34 AM
Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 25, 2013, 07:41:54 PM
Un stup facut cu scule profesionale nu are cum iesi din stasul lui decat daca ori  autorul il masoara gresit si lucreaza dupa ureche adica fara o schita ori e incepator si nu incepe cu prima faza si termina cu ultima.

Nu crezi ca si schita poate fi gresita ? Care ar fi fazele principale ?
Daca mai lucreaza si cu schita gresita atunci se numeste DILETANT nu fabricant =))
Eu unul nu intru in dedesupturile executarii unui stup ca tine dupa parerea mea de felul fiecaruia de a lucra dar pt ca un stup sa fie considerat stas eu cred ca cotele interioare obligatoriu sa fie exacte,si imbinat la cot adica toleranta cu plus sa nu depaseasca 1mm.
Prima faza dupa mine ar fi expresia clientului la darea comenzii si aflarea pretului :uimit: :uimit: :
Ultima faza tot expresia clientului dupa receptia comenzii si efectuarea platii  :) :) :)

De multe ori chiar daca esti un apicultor cu vechime nu gasesti defectele legate de dimensiuni cand iti primesti stupii. Sunt foarte multe chestiuni legate de dimensiunile unui stup.

Chiar am discutat cu cineva, un apicultor de mai bine de 30 ani, care in prezent are in curte 400 de familii de albine.
Distanta intre rame si podisor; laterala rama si perete stup; joc permis la leatul superior al ramei sunt lucruri cruciale in a avea o familie de albine blanda sau una foarte nervoasa.
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

sorinma

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 28, 2013, 09:51:52 PM


Foarte bine punctat ,  si daca se tine cont de aceasta observatie sigur ca panourile vor rezista mult si bine ,dar in discutie e vorba despre crpaturile aparute la stupii achizitionati deja ,iar eu am vrut sa discutam mai intii din ce cauza apar acele crepaturi ,si celelalte defecte iar apoi sa vedem cum putem sa le si reparam . Vom  mai discuta pe acest subiect ,si o sa va spun de unde D3 .



inca nu a zis nimeni de ce apar crapaturile...

1. material neuscat suficient
2.dupa lipire panourile nu sunt drepte(au fost ondulate) si la imbinarea lazilor ,sunt trase din suruburi....apoi dupa un timp(iarna cand este ger) se indreapta ele
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

PARINTELE

Citat din: stupAS din Decembrie 11, 2013, 07:40:01 PM
Citat din: cristian bh din Noiembrie 26, 2013, 10:36:34 AM
Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 25, 2013, 07:41:54 PM
Un stup facut cu scule profesionale nu are cum iesi din stasul lui decat daca ori  autorul il masoara gresit si lucreaza dupa ureche adica fara o schita ori e incepator si nu incepe cu prima faza si termina cu ultima.

Nu crezi ca si schita poate fi gresita ? Care ar fi fazele principale ?
Daca mai lucreaza si cu schita gresita atunci se numeste DILETANT nu fabricant =))
Eu unul nu intru in dedesupturile executarii unui stup ca tine dupa parerea mea de felul fiecaruia de a lucra dar pt ca un stup sa fie considerat stas eu cred ca cotele interioare obligatoriu sa fie exacte,si imbinat la cot adica toleranta cu plus sa nu depaseasca 1mm.
Prima faza dupa mine ar fi expresia clientului la darea comenzii si aflarea pretului :uimit: :uimit: :
Ultima faza tot expresia clientului dupa receptia comenzii si efectuarea platii  :) :) :)

De multe ori chiar daca esti un apicultor cu vechime nu gasesti defectele legate de dimensiuni cand iti primesti stupii. Sunt foarte multe chestiuni legate de dimensiunile unui stup.

Postati va rog dumneavoastra dl stupAS, schite pt fiecare model de stup

crisian-nicolae

 este tinar copacul din care sa taiat scindura fii sigur ca ai  crapaturi chiar daca a fost uscat fortat sa-u natural.

cristian bh

Citat din: stupAS din Decembrie 11, 2013, 07:40:01 PM

De multe ori chiar daca esti un apicultor cu vechime nu gasesti defectele legate de dimensiuni cand iti primesti stupii. Sunt foarte multe chestiuni legate de dimensiunile unui stup.

Chiar am discutat cu cineva, un apicultor de mai bine de 30 ani, care in prezent are in curte 400 de familii de albine.
Distanta intre rame si podisor; laterala rama si perete stup; joc permis la leatul superior al ramei sunt lucruri cruciale in a avea o familie de albine blanda sau una foarte nervoasa.

Si toate astea nu se includ in ceea ce se numeste acest STAAS.... :uimit: adica cotele interioare ale stupului?.Sau cele exterioare ale ramei?
Atunci sa-mi fie cu iertare,cum se masoara crucialul asta ? sa fie oare vreo unitate de masura secreta rezervata doar pt unii?
Si eu mi-as schimba lazile daca as scapa de intepaturile albinelor  :) :)