depopulare masiva

Creat de bmdna, Octombrie 11, 2016, 08:50:27 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: cucubau din Martie 22, 2017, 06:48:59 AM
CitatVorbim despre lucruri diferite. Subiectul depopularilor masive priveste disparitia completa si brusca a coloniei, in perioada in care zborul albinelor este posibil si priveste in general colonii care la ultimul control pareau normale cu rezerve suficiente de miere, cuib pe 7-10 rame. Aceste albine nu mai prind iarna.. cumva semne clinice ale celebrului CCD. Acesta este subiectul topicului.
Castravetele are 98% apa!
Cat priveste nosemoza ea este o maladie cvasigeneralizata in Romania. Efectele ei sunt cronice si se manifesta in timpul a 365 de zile. In timpul iernii doar se acutizeaza.
Cat despre loca, ea este o afectiune a puietului. Puietul afectat moare. Ce nu a fost afectat e bine mersi. Necazul produs de loca este unul dinamic. E ca si cand dintr-o familie normala ai scoate regulat puiet. Evident ca forma acelei familii va suferii. Insa starea albinelor in viata este aceeasi ca si la o familie neafectata.
Exista analize simple de laborator prin care se poate identifica loca. Pana acum nu am auzit de nici un caz de loca in ianuarie-martie! E drept, sunt o multime de guru in apicultura care bat apa in piua cu loca. Fara puiet in cuib nu ai cum sa ai loca!!
Cand veti accepta ca in Romania pe langa varroua mai exista si alte boli va veti schimba optica .
Deocamdata sunteti in faza in care pentru ori ce neajuns al apiculturii doar paduchele este vinovat, iar cand nici paduchele nu poate fi acuzat ramane celebrul CCD.
CCD NU EXIXSTA, exista doar in imaginatia celor ce nu acepta faptul ca albinele se pot imbolnavii , este paravanul producatorilor de neonice si a celor ce le folosesc pentru a masca adevarul despre  neonice->Nosema ->loca europeana -> septicemie ->exces varroua = depopulare masiva , sau disparitie misterioasa .
CCD -ul a aparut odata cu nicotinoidele , si a scazut in intensitate odata ce apicultorii din acele zone folosesc PREVENTIV  tratament impotriva  loca +nosema.
Anul trecut am fost la FS puternic chimizata si cu seminte tratate cu NNI. Am avut o iernare mai buna ca niciodata.
Dar trebuie sa ramanem in zona in care anamneza este cea care stabileste "fotografia" precum si masurile de urmat. Cata vreme numarul de spori de nosema este mic (la analize) iar loca lipseste (la analiza de laborator) loca+nosema ramane o marota, buna pentru vanzatorii de praf de sare pe post de tratamente minune.
Singurul tratament eficient impotriva nosemozei este interzis in EU iar tratamentele contra locilor scot apicultorul de pe piata.
Ce legatura este intre septicemie si exces de varooa?
Exces de varooa apare doar in stupinele tratate dupa ureche, retete de pe internet. Ieftin, ieftin  ...treaba cu halatul!!
Pentru contravaloarea unui stup cu albine, unii au pierdut o stupina intreaga. Si acum, in loc sa ne concentram pentru o strategie inteligenta de combatere a varooa, batem campii cu loca... in ianuarie. O sa mai auzim minunea asta: I-au murit stupii in iarna de loca!!
Pentru loca nu exista tratament. Doar spray-ul si focul!

bmdna

Citat din: cucubau din Martie 22, 2017, 06:48:59 AM
CitatVorbim despre lucruri diferite. Subiectul depopularilor masive priveste disparitia completa si brusca a coloniei, in perioada in care zborul albinelor este posibil si priveste in general colonii care la ultimul control pareau normale cu rezerve suficiente de miere, cuib pe 7-10 rame. Aceste albine nu mai prind iarna.. cumva semne clinice ale celebrului CCD. Acesta este subiectul topicului.
Castravetele are 98% apa!
Cat priveste nosemoza ea este o maladie cvasigeneralizata in Romania. Efectele ei sunt cronice si se manifesta in timpul a 365 de zile. In timpul iernii doar se acutizeaza.
Cat despre loca, ea este o afectiune a puietului. Puietul afectat moare. Ce nu a fost afectat e bine mersi. Necazul produs de loca este unul dinamic. E ca si cand dintr-o familie normala ai scoate regulat puiet. Evident ca forma acelei familii va suferii. Insa starea albinelor in viata este aceeasi ca si la o familie neafectata.
Exista analize simple de laborator prin care se poate identifica loca. Pana acum nu am auzit de nici un caz de loca in ianuarie-martie! E drept, sunt o multime de guru in apicultura care bat apa in piua cu loca. Fara puiet in cuib nu ai cum sa ai loca!!
Cand veti accepta ca in Romania pe langa varroua mai exista si alte boli va veti schimba optica .
Deocamdata sunteti in faza in care pentru ori ce neajuns al apiculturii doar paduchele este vinovat, iar cand nici paduchele nu poate fi acuzat ramane celebrul CCD.
CCD NU EXIXSTA, exista doar in imaginatia celor ce nu acepta faptul ca albinele se pot imbolnavii , este paravanul producatorilor de neonice si a celor ce le folosesc pentru a masca adevarul despre  neonice->Nosema ->loca europeana -> septicemie ->exces varroua = depopulare masiva , sau disparitie misterioasa .
CCD -ul a aparut odata cu nicotinoidele , si a scazut in intensitate odata ce apicultorii din acele zone folosesc PREVENTIV  tratament impotriva  loca +nosema.

Domnule Cucubau ceea ce insinuati dumneavoastra este profund gresit. Tratamentele PREVENTIVE sint profund gresite. Sint studii care au demonstrat ca o familie daca este puternica si are hrana de calitate se descurca si cu nosema si cu locile. In schimb cu varroa nu se descurca. S-au facut numeroase studii si o familie care nu este tratata antivarroa moare complet in cativa ani. Tratamentele preventive sint foarte nocive pentru ca nu fac decat sa aplice o selectie pentru agentii care produc boli si ii fac sa fie si mai rezistenti. In plus, toate aste PREVENTIVE ajung si in miere si alte produse ale stupului. E mult de scris pe tema asta, dar nu mai insist.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

andrei_georgian

#227
Cand in stup se gasesc ramele intacte cu mancare fara urme de diaree si nici crac de albina cauza este varroa, multe carti de apicultura spun ca atunci cand infestarea cu varroa atinge cote maxime familia de albine paraseste stupul lasand si hrana si tot...
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

sfantul spiridon

bun.
asta cu loca iarna = vorbe pescaresti
ce te faci cu asemenea pierderi atunci cand trece prin asta un om care in 2014 avea aproape 700 de stupi. problema este ca acesta foloseste si mavrirol tocmai pentru a face fata paduchelui. eu credeam ca tratamentele cu taktic si alte alea sunt raul absolut, cel care impinge colonia spre astfel de manifestari.
cazul pe care eu il scot in evidenta, subliniaza ca si marilor profesionisti li se intampla chestiuni ce nu se pot explica
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

cucubau

CitatTratamentele PREVENTIVE sint profund gresite. Sint studii care au demonstrat ca o familie daca este puternica si are hrana de calitate se descurca si cu nosema si cu locile. In schimb cu varroa nu se descurca. S-au facut numeroase studii si o familie care nu este tratata antivarroa moare complet in cativa ani. Tratamentele preventive sint foarte nocive pentru ca nu fac decat sa aplice o selectie pentru agentii care produc boli si ii fac sa fie si mai rezistenti. In plus, toate aste PREVENTIVE ajung si in miere si alte produse ale stupului. E mult de scris pe tema asta, dar nu mai insist.
Din pacate d-voastra nu prea stiti ce inseamna ""preventiv"".
Am sa fac un efort pentru a va amintii ce inseamna a trata preventiv!
In toata literatura de specialitate pe care d-voastra o invocati se specifica clar:
Atunci cand in stupina sunt depistate cazuri de boala  toata stupina se considera infestata si ca atare se trateaza in totalitate.
Daca sunteti de acord cu aceasta afirmatie , mai ramane posibilitatea sa nu prea puteti face distinctie intre o familie bolnava si una sanatoasa.
Citat
asta cu loca iarna = vorbe pescaresti
Din pacate este vorba despre sechelele lasate de LE , si mai precis starea de septicemie.
Sunt infectii bacteriene care se transmit si afecteaza in special albinele afectate de nosema.
Nosema nu ar fi atat de periculoasa daca la  albinele afectate nu ar aparea septicemia.
CitatCand in stup se gasesc ramele intacte cu mancare fara urme de diaree si nici crac de albina cauza este varroa, multe carti de apicultura spun ca atunci cand infestarea cu varroa atinge cote maxime familia de albine paraseste stupul lasand si hrana si tot...
Experienta ultimilor ani a aratat cat de eronate sunt cele invocate de d-voastra.
CitatAnul trecut am fost la FS puternic chimizata si cu seminte tratate cu NNI. Am avut o iernare mai buna ca niciodata.
Acolo unde se folosesc neonicotinoide pentru a trata planta in faza de samanta , nu mai sunt necesare si alte tratamente dupa faza de semanat.
Faptul ca au fost necesare alte tratamente dovedeste ca acolo nu s-au folosit neonice .
O cultura tratata cu neonicotinoide pare la prima vedere a fi o cultura ecologica.

bmdna

Citat din: cucubau din Martie 22, 2017, 11:21:46 AM
Citat.
Din pacate d-voastra nu prea stiti ce inseamna ""preventiv"".
Dumneavoastra vad ca le stiti PREA pe toate si folositi si un limbaj care va confera superioritate. Va multumesc pentru faptul ca v-ati coborat la niste cuvinte scrise de mine.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

NYK74

Tare greu frate cu limba asta română,are doar un mic avantaj,fiecare zice ce vrea,si înțelege ce îi convine. PREVENTIV=tratezi pînă pocnește stupul,are nu are nevoie,faci totul preventiv.
LOCA-boală a puietului,dacă ai puiet iarna,poate,dacă nu chiar sunt bancuri pescărești.
Nu cred că cine are locă,în stupină mai apucă să aibe septicemie .
Depopularea familiilor din iarna aceasta poate avea cauze corelate,dar nu cred că poate fi găsită loca responsabilă.
Iernile ușoare din ultimii ani au făcut pe mulți să lase garda jos,iar chimicalele folosite la noi încep să dea rezultate.

cucubau

CitatIernile ușoare din ultimii ani au făcut pe mulți să lase garda jos,iar chimicalele folosite la noi încep să dea rezultate.
Cea ce s-a intamplat in aceasta iarna poate fi luat drept un punct de reper pentru viitorul apiculturii.
De voie sau de nevoie in apicultura se vor folosii tot mai mult medicamente , medicamente care astazi sunt interzise , dar fara de care albinele nu vor mai putea supravietui.
Peste ocean , acolo unde nicotinoidele sunt la ele acasa se folosesc medicamente administrate la sfarsit si inceput de sezon pentru a combate efectele chimicalelor din agricultura.
In europa este interzis a se folosii medicamente de sinteza in tratarea albinelor , dar in schimb in ultimii ani au fost interzise o serie de pesticide responsabile cu problemele din apicultura.
In Romania se mentine interdictia folosirii medicamentelor in apicultura , dar in agricultura se folosesc sistematic neonicotinoide.
Urmarile se vad.
Poate ca nu ar fi atat de usor pentru autoritati sa emita anual derogari in favoarea agricultorilor daca lumea apicola nu ar fi atat de dezinformata si dezbinata .
Acei apicultori care sustin continuu ca pentru tot raul din apicultura doar paduchele este vinovat dau libertate agricultorilor sa foloseasca neonicotinoide cat vor si cand vor muschii lor.
Nu sunt adeptul tratamentelor cu antibiotice , dar in contextul actual am un principiu:
Decat un viteaz mort , mai bine un las viu!

tinumaftei

Citat din: cucubau din Martie 22, 2017, 11:21:46 AM

CitatAnul trecut am fost la FS puternic chimizata si cu seminte tratate cu NNI. Am avut o iernare mai buna ca niciodata.
Acolo unde se folosesc neonicotinoide pentru a trata planta in faza de samanta , nu mai sunt necesare si alte tratamente dupa faza de semanat.
Faptul ca au fost necesare alte tratamente dovedeste ca acolo nu s-au folosit neonice .
O cultura tratata cu neonicotinoide pare la prima vedere a fi o cultura ecologica.

Nimic nu este mai periculos decat sentimentul sigurantei dat de o bruma de cunostinte.
In ceea ce priveste NNI sunt folosite de aproape 20 de ani pe scara larga chiar si in Romania.
In discutia ultimilor ani nu sunt toate NNI ci doar anumite grupe, interzise complet in Uniunea Europeana si admise cu derogare in Romania in anumite intervale de timp. Aceste NNI sunt folosite exclusiv la tratarea semintelor. Aceste tratamente asigura o protectie la rasarire si in prima parte a vegetatiei. Apoi urmeaza alte tratamente: fungicide, ingrasaminte foliare, erbicide, insecticide, desicante, etc
Prin urmare substantele invocate pe aici dar si in alte parti ca fiind NNI interzise in UE sunt exact acele tratamente ale semintei. Si va pot da un exemplu: rapita chiar daca a fost tratata la semanare cu NNI se trateaza si in primavara contra daunatorilor cu Byscaia, care este tot un NNI, dar care nu este vizat de nici o interdictie de utilizare nici la noi nici in alta parte.
Asta cu NNi este de altfel o alta marota. S-au depopulat stupi aflati pe rezerve de miere de FS tratata cu NNI, dar s-au depopulat si stupine aflate pe stationar in zone fara FS sau alte culturi intensive.
E bine sa vorbim in cunostinta de cauza!

cucubau

CitatNimic nu este mai periculos decat sentimentul sigurantei dat de o bruma de cunostinte.
In ceea ce priveste NNI sunt folosite de aproape 20 de ani pe scara larga chiar si in Romania.
Primul an in care s-au folosit neonicotinoide in tratarea semintelor a fost 2008.
Putem sa ii numaram chiar si pe degete.
In cea ce priveste tratamentele ulterioare , depinde de masa bobului de samanta.
La culturile cu masa mica , gen rapita , cantitatea de substanta inglobata este mica si ca drept urmare sunt necesare tratamente ulterioare.
In cea ce priveste FS , sau porumbul chestiunea se scimba. Samanta de porumb sau de FS avand masa mai mare inglobeaza mai multa substanta , si nu mai sunt necesare tratamente ulterioare pe toata perioada de vegetatie.
Dupa cum stiti problemele se intalnesc la culturile de FS sau porumb!!!

NYK74

Am mai spus,România a ajuns mai rau ca o colonie africană,se trîmbițează UE,si se respectă ce se vrea de către cei cu interese.Europa are legi,nu ai voie tratamente cu antibiotice( nu că as fi adeptul lor),da NNI ai voie cît merge.Cum pot eu apicultor român să produc miere de calitate cînd tu dai voie la otravă cît se poate.Nu sunt de acord nici că eu la chimicalele ajunse deja în stup,eu trebuie să mai bag altele să le atace pe primele,sau să trateze efectele lor.



Cît despre NNI că sunt apărute de 20 ani,poate fi adevărat,dar că efectele lor sunt aceleasi eu nu cred,an de an doza creste si la fel si suprafețele,efectul garantat nu mai este acelasi.
NNI are partea sa,nosemoza pe a sa,alte cauze la fel,fiecare cite un pic si avem rezultatele. :lol:

tinumaftei

Citat din: cucubau din Martie 22, 2017, 09:36:05 PM
CitatNimic nu este mai periculos decat sentimentul sigurantei dat de o bruma de cunostinte.
In ceea ce priveste NNI sunt folosite de aproape 20 de ani pe scara larga chiar si in Romania.
Primul an in care s-au folosit neonicotinoide in tratarea semintelor a fost 2008.
Putem sa ii numaram chiar si pe degete.
In cea ce priveste tratamentele ulterioare , depinde de masa bobului de samanta.
La culturile cu masa mica , gen rapita , cantitatea de substanta inglobata este mica si ca drept urmare sunt necesare tratamente ulterioare.
In cea ce priveste FS , sau porumbul chestiunea se scimba. Samanta de porumb sau de FS avand masa mai mare inglobeaza mai multa substanta , si nu mai sunt necesare tratamente ulterioare pe toata perioada de vegetatie.
Dupa cum stiti problemele se intalnesc la culturile de FS sau porumb!!!
Sunt în uz în România cel puțin din 2000-2002. Doar patru insecticide NNI sunt interzise in UE și autorizate temporar la noi. PATRU.
În ce privește aprecierea intre masa seminției și plantă este cumva ridicolă. Bine, comparați masa semințelor, dar nu comparați și masa plantelor. Adică, ce greutate are un fir de răpită vs o tulpina cu știuleți de porumb!!
Eu continui să cred că asta cu NNI este mai degrabă legendă. Are pe undeva un sâmbure de adevăr, dar tot legenda este... Eu am fost anul trecut la FS tratata cu așa ceva și am făcut rezervare și pentru anul acesta..
E tratata cu NNI! Sa nu veniți!

undragutz

Citat din: tinumaftei din Martie 22, 2017, 09:07:06 PM

Nimic nu este mai periculos decat sentimentul sigurantei dat de o bruma de cunostinte.

Prin urmare substantele invocate pe aici dar si in alte parti ca fiind NNI interzise in UE sunt exact acele tratamente ale semintei. Si va pot da un exemplu: rapita chiar daca a fost tratata la semanare cu NNI se trateaza si in primavara contra daunatorilor cu Byscaia, care este tot un NNI, dar care nu este vizat de nici o interdictie de utilizare nici la noi nici in alta parte.
Asta cu NNi este de altfel o alta marota. S-au depopulat stupi aflati pe rezerve de miere de FS tratata cu NNI, dar s-au depopulat si stupine aflate pe stationar in zone fara FS sau alte culturi intensive.
E bine sa vorbim in cunostinta de cauza!

Oare ce treaba are substanta activa din Byscaia cu substantele interzise in UE ?
Le amesteci, le invirti de nici dracu nu le mai desface.
. Substanțele thiamethoxam, împreună cu imidacloprid și clothianidin au fost parțial interzise prin decizii ale Comisiei (UE) nr 485/2013 și (UE) nr 781/2013 din cauza efectelor nocive pe care le au aceste substanțe asupra albinelor.
Byscaia are substanta activa tiacloprid .

De fapt ai dreptate :
Citat din: tinumaftei din Martie 22, 2017, 09:07:06 PMNimic nu este mai periculos decat sentimentul sigurantei dat de o bruma de cunostinte...
E bine sa vorbim in cunostinta de cauza!

undragutz

Citat din: tinumaftei din Martie 22, 2017, 10:17:50 PM

Sunt în uz în România cel puțin din 2000-2002. Doar patru insecticide NNI sunt interzise in UE și autorizate temporar la noi. PATRU.


Din ciclul, cei patru apostoli au fost trei .
. Substanțele thiamethoxam, împreună cu imidacloprid și clothianidin au fost parțial interzise prin decizii ale Comisiei (UE) nr 485/2013 și (UE) nr 781/2013 din cauza efectelor nocive pe care le au aceste substanțe asupra albinelor.
Sunt TREI substante interzise.

undragutz

#239
Citat din: tinumaftei din Martie 22, 2017, 10:17:50 PM
In cea ce priveste tratamentele ulterioare , depinde de masa bobului de samanta.
La culturile cu masa mica , gen rapita , cantitatea de substanta inglobata este mica si ca drept urmare sunt necesare tratamente ulterioare.
In cea ce priveste FS , sau porumbul chestiunea se scimba. Samanta de porumb sau de FS avand masa mai mare inglobeaza mai multa substanta , si nu mai sunt necesare tratamente ulterioare pe toata perioada de vegetatie.
Dupa cum stiti problemele se intalnesc la culturile de FS sau porumb!!!

Cu ce spuneai ca ai cintarit semintele respective ?
Am impresia ca ai folosit metru .
Pina te dezmeticesti sa vezi cum sta treaba  uite ceva instructiv.
https://www.youtube.com/watch?v=4Bb1g8v7cFY

Floarea-soarelui și porumb: expunerea albinelor
În timp ce analiza EFSA a thiamethoxamului se concentrează doar asupra riscurilor acestei substanțe pentru albine, de asemenea, se concluzionează că există lacune în ceea ce privește datele științifice asupra riscurilor la care sunt expuse alte insecte sălbatice (polenizatoare sau benefice în alt mod). Atât floarea-soarelui cât și porumbul sunt cunoscute pentru a atrage o mare diversitate de alte organisme ce se hrănesc din polen, nectar sau gutația acestor culturi.

Expunerea albinelor melifere  la concentrații mici, sub-letale, ale neonicotinoidului thiamethoxam, poate provoca insuficiență în funcționarea creierului și a intestinului mediu, și poate contribui la scăderea duratei de viață (Oliveira et al, 2013). Un studiu recent, extrem de sofisticat, efectuat în condiții semi-naturale, a arătat că albinele care mănâncă polen sau nectar contaminat cu neonicotinoidul thiamethoxam, chiar și în doze foarte mici, se pot pierde pe drum spre casă. Ca urmare, ele sunt de două ori mai predispuse să moară într-o zi, ceea ce face colonia mai slabă și o înscrie la un risc mai mare de colaps (Henry et al, 2012). În condiții de laborator, fipronilul și neonicotinoidul thiamethoxam, la doze sub-letale, au scăzut memoria olfactivă a albinelor. Albinele au fost în imposibilitatea de face diferența între un miros cunoscut și unul necunoscut.

Sa nu generalizam folosirea neonicotinoidelor legata de folosirea acelor trei substante interzise amintite de mine in mesajele anterioare .
Ar mai fi destul de toxic si fipronilul .