Romania Apicola

Creat de Gruies, Octombrie 15, 2007, 07:57:37 PM

« precedentul - următorul »

D006

pentru mine revista asta nu mai are nici o valoare de ani de zile. cercetari gen:
- cat isi poate lungii trompa o albina;
- cate firicele de polen sunt pe floarea soarelui;
- poze cu utilaje de cand era lupul catel;
si cate si mai cate.
dar cum poti sa te iei de cel mai mare si cel mai iubit apicultor al romaniei. cum poti sa-l deranjezi cand gandeste cu profunzime ce afaceri imobiliare mai poate face in baneasa si la filialele judetene. eu cred ca totusi sari calul.  :rotfl:

D006

Bine ca au aparut alte surse de informatii...anul acesta a fost ultimul an cind am dat banii pe RA...o revista poate ''desteapta''si eu sunt mai ''inapoiat'', dar din puctul meu de vedere RA este slaba de tot ...nimic noutati, dl-ori din colectivul de redactie mai spalativa pe ochi...am intrat in Europa...TREZITI-VA ODATA, fraierii care dau banii pe revista vor si altceva...

valter

cu ceva timp in urma am postat pe un alt sait ''fraierii care au predat mierea prea devreme'' si m-au impuscat cu vorbe, omisiuni si marginalizare.
Asazi un coleg mi-a deschis ochiosorii cu acest sait care m-a amuzat pe de oparte dar m-am recunoscut pe mine in postarile lui.
Cred, sunt sigur de altfel ca pe celalalt sait moderatorii conduc discutiile zilei in directii dorite de ordonatorul de credit si nu in directia fireasca, pacat frate- mare pacat.
Revista zici: jenant contribuabil si eu, pacat ca ma trezesc ca si tine cititorule prea tarziu. Anul trercut aveau 2500 de cititori, in 2008.................? ca noi plecam dupa noutati, tehnologie, saituri fara calus in gura.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Dle Valter, m-am abonat la revista RA si anul acesta, adica 2007 crezind ca voi gasii ceva legat de integrare, fonduri europene, tehnologii noi...etc, dar nimic .Am dat si o groaza de bani ca sa aflu...''nimicuri''.Pe forum am aflat mai multe decit din revista ultimilor ani.
  Am colectia Ra de cind i se spunea la revista Apicultura, Am in mina numarul 10 din 1955[DA 1955]--revista de 50 de ani care este mult mai completa decit cea din dec 2007.Ma uit la cuprins si vad articole ca:
  --calcularea pretului de costsi rentabilitatea unei sectii apicole.......pag 20
--semanatul plantelor melifere toamna tirziu................................pag26
  --ceva despre matca.................................................................pag 31
  --cum se poate obtine ceara de calitate superioara.......................pag33
  --cum simt albinele existenta matcii in stup.................................pag 37
  --citeva date cu privire la loca europeana.....................................pag 41
Aceste articole sunt din cuprinsul unui singur numar al revistei de acum 50 de ani...iar la sfirsitul revistei pe ultimile doua pagini sunt ''intrebari si raspunsuri''-- o revista facuta de profesionistii de acum 50 de ani....
  Am lucrat, mai multi ani, undeva unde se punea calusul in gura ''la greu'' ..Era o vorba:''Unde se termina logica, gindirea, incepe ar.......''--era disciplina dar era si multa.......

valter

intamplarea face ca si subsemnatul sa fi lucrat la aceasi fabrica.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pab

Va lamentati ca niste babe, criticati revista RA, va intreb, va impiedicat cineva sa scrieti un articol si sa-l trimiteti la revista spre publicare?
Aruncati toti cu pietre, e mai usor sa stai pe tusa si sa comentezi pe ala care incearca sa faca ceva. Voi cum faceti sa imbunatatiti calitatea revistei RA?
Dar e greu sa scrii un artico inteligibil, publicabil, e mai usor sa scrii in limbaj popular pe un forum.
Daca noi nu scriem la revista, care este a apicultorilor, pentru apicultori, atunci cine sa scrie? Cine poate sa scrie, decat cine cunoaste apicultura?
Dle Drone 1957, daca aveti articole interesante- si sunt convins ca aveti- de ce nu le trimiteti spre publicare, pt a ridica continutul stiintific si nivelul revistei? V a impiedicat cineva?
acum , dupa ce am postat sunt sigur ca o sa-mi sariti toti in cap, abia asteptati, sa spuneti despre mine vrute si nevrute, dar nu o sa ma afecteze, mi-am spus doar punctul meu de vedere.
incercati sa nu va lasati manati de orgolii personale, daca aveti ceva de spus, faceti un articol si trimiteti-l la revista, si apoi puteti blama revista.

valter

In anul 2004 am adresat revistei in cauza cateva puncte de vedere personale cu rugamintea de a fi publicate. Esenta scrisorii o constituia lipsa avertismentelor pe care aca ar fi trebuit sa le transmita privind caderea pretului mierii pe plan mondial ca urmare a reintroducerii Chinei pew piata.
Reactia revistei seamana perfect cu reactia dumitale stimabile bap.
hai noroc ca nu te vad.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

stefan1

Si eu am in mana o revista "Apicultura" nr 9 din 1949. Are 50 de pagini. Curios ca are un pret variabil, astfel:
                                      -360 lei/an pt cei cu pana la 10 stupi
                                      -400 lei pt cei cu10-15 stupi
                                      -500 lei pt cei cu peste 50 stupi
                                      -300 lei pt muncitorii in Gospodarii A S
                                      -1000 lei pt institutii si societati
  In 1947 erau 470000 stupi si se aprecia ca ar mai fi nevoie de un milion pentru buna polenizare in toate zonele. Se aprecia ca fl-soarelui va fi cea mai mare sursa de cules. Atunci teiul era principalul cules.
  Un subiect interesant era extragerea cerii. Se disting 4 calitati de ceara: / - calitatea I (din topitorul solar sau cu aburi, deci fara presare) / - calitatea II (din presarea usoara, prin mijloace casnici)/ - calitatea III (presare in instalatii speciale, care mai scoate 5-25kg ceara din 100 Kg bostina uscata) / - calitatea IV (cu solventi). Mai poate scoate 5-8 kg ceara din 100 kg bostina. Se foloseste ca solvent benzina fierbinte. Aceasta ceara nu poate fi folosita decat la creme de pantofi saudiferite unsori.
Ceara din extractiile prin presare are temp de topire cu 0,5-1,5 grade mai scazuta decat cea de prima extractie si este mai moale la incercarea cu unghia. Fagurii facuti din ceara extrasa prin presare se deformeaza mai usor. interesant ca se sustine ca extragerea prin presiune poate modifica si ceara care altfel era de categoria I in ceara inferioara.
   De atunci se vorbea de stupii cu plasa la fund, idee criticata ca se pierde ceara din rosaturile de peste iarna, care cad sub stup.
  Alt articol interesant despre albinele salbatice. Dintre viespele comune se aminteste :vespa Germanica sau vulgaris, vespa arbustorum (cu cuiburi in copaci) si vespa crabro (cea mai corpolenta). Nu stiu daca asta este lupul albinelor de la noi sau acela e din familia Apidelor. In America tropicala sunt viespe care fac faguri si de un metru de inalti si roiesc ca albinele. Vara, colonia viespei comune are o femela fecundata si mai multe nefecundate. Toamna sa nasc si barbati care fecundeaza mai multe femele.     
Meliponele sunt albine salbatice mai evoluate, cu o viata sociala, mai apropiate de albinele noastre. Cuprind vre-o 250 de specii, unele cu familii de pana la 80000 de indivizi. Sunt impropriu considerate albine fara ac, caci se apara muscand cu mandibulele, desi au si femelele si masculii rudimente de ac, dar pe care nu il folosesc. Unele soiuri au faguri claditi orizontal, nu vertical ca la albine. De asemenea fagurii cu puiet sunt protejati de un invelis, iar proviziile sunt in afara acestui cuib si depozitate in celule mult ma mari , adanci si neregulate. Trantorii secreta si ei ceara si participa la munca de constructie.    Alte specii, cum ar fi Trigona Cupria, au ac si inteapa si trantorii ca si albinele. Iar curios, hranesc puii o singura data, deci le pun la indemana hrana sa le ajunga pana devin maturi.
  Deci mai sunt lucruri de invatat si din revistele vechi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Singura mea parere ar fi ca in revista, pentru inspiratie se pot lua topicuri, si s-ar putea scrie

valter

Revista din anul acesta a facut banii pentru destul de putine lucruri, unul dintre ele fiind AVERTISMENTUL referitor la infestarea masiva cu varoua inainte de culesul de fs.Avand in vedere ca in cazul meu am salvat cel putin o familie de albine [valorand 1/4 revista] ma tot gandesc ca pab sa aiba un gram de dreptate.
hai noroc ca nu te vad.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Citat din: pabVa lamentati ca niste babe, criticati revista RA, va intreb, va impiedicat cineva sa scrieti un articol si sa-l trimiteti la revista spre publicare?
Aruncati toti cu pietre, e mai usor sa stai pe tusa si sa comentezi pe ala care incearca sa faca ceva. Voi cum faceti sa imbunatatiti calitatea revistei RA?
Dar e greu sa scrii un artico inteligibil, publicabil, e mai usor sa scrii in limbaj popular pe un forum.
Daca noi nu scriem la revista, care este a apicultorilor, pentru apicultori, atunci cine sa scrie? Cine poate sa scrie, decat cine cunoaste apicultura?
Dle Drone 1957, daca aveti articole interesante- si sunt convins ca aveti- de ce nu le trimiteti spre publicare, pt a ridica continutul stiintific si nivelul revistei? V a impiedicat cineva?
acum , dupa ce am postat sunt sigur ca o sa-mi sariti toti in cap, abia asteptati, sa spuneti despre mine vrute si nevrute, dar nu o sa ma afecteze, mi-am spus doar punctul meu de vedere.
incercati sa nu va lasati manati de orgolii personale, daca aveti ceva de spus, faceti un articol si trimiteti-l la revista, si apoi puteti blama revista.
Dle Pab, nu va sar in cap...numai ca vede-ti dvs revista este slabuta, la calitatea informatiei oferite, de catre cei care ne iau banii pe ia ...
  Este ca la circiuma...platesc pt mititei  si primesc ceva facut din hirtie igienica ;la atentionarea celor in cauza, vine cineva care ne spune ca daca vroiam mititei de ce nu am adus de acasa carne sa aiba ce ne pune in compozitia mititeilor respectivi...Si cu banii luati si flaminzi..
  Platim revista, platim informatia din ea...dar informatiile pe care le asteptam lipsesc...
  Din punctul meu de vedere cei care fac revista sau sunt slab pregatiti si nu are rost sa mai platim pt informatiile din revista....sau sunt lenesi si eu nu vreau sa le mai platesc nemunca lor...

D006

acum 2 ani am trimis diverse articole dar degeaba nu esti bagat in seama , acolo scrie numai gasca lor , de ce nu mai au "posta redactiei " macar sa raspunda la scrisori , ii doare in pix de apicultori 1
Citat din: pabVa lamentati ca niste babe, criticati revista RA, va intreb, va impiedicat cineva sa scrieti un articol si sa-l trimiteti la revista spre publicare?
Aruncati toti cu pietre, e mai usor sa stai pe tusa si sa comentezi pe ala care incearca sa faca ceva. Voi cum faceti sa imbunatatiti calitatea revistei RA?
Dar e greu sa scrii un artico inteligibil, publicabil, e mai usor sa scrii in limbaj popular pe un forum.
Daca noi nu scriem la revista, care este a apicultorilor, pentru apicultori, atunci cine sa scrie? Cine poate sa scrie, decat cine cunoaste apicultura?
Dle Drone 1957, daca aveti articole interesante- si sunt convins ca aveti- de ce nu le trimiteti spre publicare, pt a ridica continutul stiintific si nivelul revistei? V a impiedicat cineva?
acum , dupa ce am postat sunt sigur ca o sa-mi sariti toti in cap, abia asteptati, sa spuneti despre mine vrute si nevrute, dar nu o sa ma afecteze, mi-am spus doar punctul meu de vedere.
incercati sa nu va lasati manati de orgolii personale, daca aveti ceva de spus, faceti un articol si trimiteti-l la revista, si apoi puteti blama revista.

D006

- munca patriotica pt dinozaurii de la baneasa - eu am facut destula pt impuscatu;
- h.i. se gaseste cu modele, cu floricele, cu gaurele. de ce m-as polua cu tusul alora?

valter

pab a crezut ca-i smecher si se pune'n conta curentului intentionat, dar s-a udat saracul pe pantaloni.
Domnilor nu tre sa fim exterm de duri referitor la RA, ea v-a trai subventionata din bani europeni sau stie Domnul cum, cert e ca o revista ce dateaza de secole ar trebui data unor tineri ce-i gasim pe diverse saituri si-s capabili sa faca rating contra cost, contra informatie si nu ca acum contra stupari.
Este de mentionat faptul ca in RA din una din lunile de vara sa dat un AVERTISMENT privind posibila[lucru ce sa si intamplat] infestare masiva cu varoa in conditiile lipsei de cules si izgonirii trantorilor din stupi, avertisment ce pe priceputi i-a pus negresit la tratamente sustinute inainte si-n timpulk FS.
pentru asta a meritat toti banii.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Gruies

NE LAMENTAM CA NISTE BEBEE!!! in limbaj popular, PAI tre sa traim si noi senor PAB,avem familii,avem facturi,avem rate la banci, asta ar mai lipsi sa facem treaba trintorilor de la BANEASA, sa insiram in limbaj elevat(political corect) micile noastre experiente.IO GRUIES PRODUC MIERE SI POLEN ,altfel falimentez,literatura si presa (am lucrat 7 ani) o sa fac la batrinete;CAPISCI
ps.Eu vind o miere de 10 euroi kilu la 10 ron nu e deloc cinstit,atunci de ce o revista care costa 1 leu(e evaluarea mea) sa o platesc de 3-4 ori.NU-I CORECT.