Romania Apicola

Creat de Gruies, Octombrie 15, 2007, 07:57:37 PM

« precedentul - următorul »

Gruies

N-am avut ce face cu banii si mi-am facut abonament la R.A,ieri am primit ultimu numar;subtire,slabut,jenibil,nu a avanasat nimic de 30 de ani, am colectia din 70-80-90 da asta noua e mai slaba ca aia din anii de glorie 80.La anu ma abonez la LUMEA aPICOLA.GRUIES.

bee_lover

acum s-a scumpit si Lumea Apicola.Cica a preluat-o alta firma.

D006

Dle Gruies ai dreptate este foarte slaba in continut ''romania apicola''...
Numai ..''tembelisme''...parca este facuta de copii tembeli...nu gasesti un subiect care sa abordeze apicultura momentului in Romania...ce ne asteapta..
ce cerinte apar..noi tehnologii..nimic...balarii, domnule... Din patriotism am luato si anul asta poate mai apare ceva legat de integrare ,ceva legat de noi tehnologii...
Totul este in schimbare si cei care redacteaza revista..dorm...Dorm pe banii fraierilor care se aboneaza....
In afara de 2-3 articole care cit de cit mai ne mai trezeste interesul in rest nimic..

Gruies

La alceva ma asteptam de la o revista de atitea decenii;uite ba fratilor cum sta traba,nu mai merge treaba cu mierea produceti polen,venin,apilarnil,laci ,draci,uite tehnologia cutare aplicata de cutare,avantaje ,dezavantaje.Fonduri europene,iti trbe asta si asta,de acte se ocupa firmele astea.Medicamente studii comparative,remanenta,eficacitate etc,etc,NOOO ei ne prezinta vizita de lucru a d-lui Zorici&co in Somalia,sfaturi practice emanate de apicultori de birou,scule exclusiv ICDA,simpozioanele lu peste imputit.Apiterapie ; o tot lalaim atita cu apiterapia si beneficiile ei, cite studii cu aplicare practica si impact la nivelul pietei apicole au facut in ultima vreme?Sa continui?Legat de selectie suntem o varza absoluta,unde sunt bancile de gene,unde sunt liniile care au fost testate cu atita succes,unde sunt studiile comparative intre rase.NOOO noi nu ne vindem tara ,carpatina e the best,dar  de ce??Stiti ceva ,ne meritam soarta atita vreme cit suntem condusi de unu cu 10 stupi(cred ca-i tine sa nu-l acuzam ca nu are),iar legat de institut am  vaga impresie ca pe locul lui in viitorul nu prea indepartat vor rasari mari si frumoase vile.Nu-i asa  dl. EZOR.gruies :rusine:

balasbebe

Cei  de la revista, asteapta sa le scriem noi articole. Pai daca vor articole, sa citeasca pe "forum", sa le copieze, ca au ce scriu. Pot sa scoata o revista, cat "piata " de Cluj. Macar sa faca acest efort, sa ne citeasca si pe noi, asa cum doresc si ei. Eu din cand in cand le mai cumpar revistele, dar nu le citesc. Poate daca mai apuc la batranete, ca si asa nu este nimic nou.
  Noroc cu drone, beelover, si inca cativa, care ne mai pun cate ceva interesant. Sper sa mai aiba putere, sa ne tina la curent, chiar daca aceste "filmulete"au ceva vechime. Sunt bine venite oricand.

Gruies

Stiti ce ar fi misto? daca am cumpara R.A sa o editam noi( e la general) nu de alta da e pacat de brand.gruies

D006

Dle Gruies,
Eu ma gindesc daca nu la "cumpararea" ci la editarea unei reviste trimestriala de stuparit,care sa faca concurenta serioasa lui RA. Da, pacat de brand.Eu daca m-as ocupa de ea, as scoate-o in primele 10 din lume."sa o editam noi( e la general)" nu se poate,ci trebuie ceve exact,nominalizat.Te rog sa te gindest la urmatorul lucru: Da cineva echivalentul in lei a 3 kg de miere ( trei kg de miere) ptr RA?Iti spun eu ca nu vor fi mai mult de 10.Ca sa demarezi,asa cum trebuie ai nevoie de bani.Nimeni nu e dispus .Toti vorbesc dar nu vor da un leu.
Cu stima

D006

sa incercam cu o imprimanta.  daca distribuim primele numere gratis la apicultorii care s-au saturat de RA sigur editorii de la Baneasa vor incerca ceva mai bun.  ma angajez sa fac 50 de reviste cu propria-mi imprimanta pe care le voi distribui.
   iarna e lunga si merita sa incercam.
   cine subscrie acestei initiative?

D006

Dle fcvaslui,
Sint gata sa sponsorizez daca trebuie si sa contribuii cu articole,fara retributie.
Dac nu cunosti editarea gasim unul pe forum."ASTEPTAM PROVINCIA" cu vic frati nostri bucuresteni.
Cu stima
Ps. Semnatura de acum e mai buna decit cea pe care ai avut-o,te caracterizeaza dupa ce v-am vazut pasiunile.

PricopArthur

D-lor, subsciu. Dar ma intreb: ce e RA pe langa acest forum? sa poti sa abordezi liber orice subiect, orice nedumerire a ta sau a altora? Si comparandu-le nu stiu daca merita efortul sa scrii o revista. Mai devreme sau mai tarziu vei pierde contactul cu lumea. Eu pana acum am fost izolat intre carti si experimente personale. Acum imi redimensionez lumea si ma bucur ca existati.
    Acum cateva zile discutam cu o bibliotecara de la noi. Vroia sa copieze toate cartile pe calculator (din biblioteca) si sa le dea cu 1/2 ora la citit  sau sa le vanda.
Si atunci ma gandesc la albine si la cat imi dau ele. La cat mi-au dar Hristea, Ruttner, Popescu, ... si toti de pe acest forum. Mi-a cerut cineva un leu?
Miere multă şi inimă curată!

D006

..n-ar fi ceva rau...daca as putea ajuta ?  -Voi fi bucuros sa pot ajuta...

Gruies

Hai sa mai zic una daca tot am aruncat p-asta cu RA:s-au mai incercat si chiar exista formule de asociere dar ma intreb cite sunt functionale,ce spuneti de o structura paralela eventual federativa cu ACA, NU DE ALTA DAR E PACAT DE cofinantarea europeana (70%)+ 400 MIL la infiintare,deci bani de revista sunt,io ma angajez sa va aduc consultanta.Cu respect gruies.

D006

Dar la noi mai exista o revista "Lumea apicola " in care veti gasi toate informatiile pe care RA nu vrea sa la publice !

Gruies

Am primit ultimu numar din RA (decembrie),foarte interesant, a fost atit de captivant incit am parcurs-o in 2 min cit am stat la toaleta.BRAVOS dle ZORICI.
un mare FAN al d-voastra.Gruies
PS.nu va obositi sa mai scrieti nimic,e destul sa atingeti doar hirtia tipografica cu augusta mina si noi va vom fi pe veci INDATORATI.

Gruies

hei firma am scris EUGEN ZORIC.I   nu bufon