gaselnita

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 01:47:19 AM

« precedentul - următorul »

cipriene

ce spuneti, este mai bine ca la sfarsit de an apicol sa topesti ramele din magazine (vorbesc de excedent), in felul acesta nu mai ai temerea gaselnitei?  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

POSTASUL

si mie mi sa bagat in toamna gaselnita in ramele goale si in cele cu rezerve , dupa care leam bagat in lada frigorifica 3 -4 zile si acum leam pus afara in stupii care sunt goi , poate sa reapara gaselnita ??  :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Acum nu. La -7 grade molia moare in orice stadiu ar fi. Probleme pot sa apara in primavara, daca ramele nu sunt puse in stupi cu albine.

dorindafi

Citat din: cipriene din Decembrie 11, 2011, 02:05:04 PM
ce spuneti, este mai bine ca la sfarsit de an apicol sa topesti ramele din magazine (vorbesc de excedent), in felul acesta nu mai ai temerea gaselnitei?  :hi:
pai shi anul care vine ce faci , incepi iarashi de la zero?
i-a socoteshte cantitatea de miere pe care familia de albine o consuma pt. a cladii fagurii in raport de numarul acestora :yellowcard:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

pai decat sa-i manance gaselnita? mai bine ma aleg cu ceva, ma refer la ceara.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dorindafi

bine,dar sa shti ca pt. cladirea fagurilor nu vor folosii motorina
 
    decizia apartzine fiecaruia :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pharaonu75

Citat din: cipriene din Decembrie 18, 2011, 12:58:17 AM
pai decat sa-i manance gaselnita? mai bine ma aleg cu ceva, ma refer la ceara.

Pune fagurii in corpuri, aseaza corpurile unul peste altul, iar sub aceasta stiva, precum si deasupra, pune plasa!
Stiva de corpuri astfel pregatita, las-o afara!
Garantat nu vei avea gaselnita, pentru ca fagurii vor fi aerisiti permanent si inplus gerul de peste iarna "aranjeaza" gaselnita mai ceva decat PDL-ul pe romani! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

la ceva de genul asta ma gandeam si eu. eventual sa ard si ceva sulf la baza "turnului" dupa care sa le infasor in folie sa ramana fumul acolo cat mai mult  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

Sulful trebuie ars in varful turnului deoarece bioxidul de sulf e mai greu decat aerul si va cobora pana jos.

POSTASUL

Citat din: bucovineanu din Decembrie 18, 2011, 06:34:25 PM
Sulful trebuie ars in varful turnului deoarece bioxidul de sulf e mai greu decat aerul si va cobora pana jos.
na si in primavara cum bagati ramele alea la albine ?? sulful ala nu e toxic pentru albine? nu se inbiba in rame in lemnul stupului
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Se pun ramele la aer 2-3 zile inainte da ase pune instupi, dar pana in primavara bioxidul va dispare si oricum nu e foarte toxic. Asa se procedeaza cu butoaiele in care se pune vinul.

stefanescu

Eu mai fac ceva. Las o distanta intre rame. Daca in corp incap 10 rame eu pun numai 8 sau 9. Is mai bine aerisite si sigur nu intra gaselnita.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

tassevasi

#57
  Cititi si aici ,despre pastrarea ramelor .
  Numai bine .
Invers  fotografiile ,cea de jos prima .

cipriene

revin la intrebarea de mai sus: nu credeti ca ar fi bine sa topim o parte din ramele din magazine?
oricum in timpul unui cules puternic albinele cladesc cu repeziciune. da, intradevar, veti spune ca albinele pierd timpul cu claditul..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Kov iulian

Citat din: cipriene din Decembrie 18, 2011, 11:39:20 PM
revin la intrebarea de mai sus: nu credeti ca ar fi bine sa topim o parte din ramele din magazine?
oricum in timpul unui cules puternic albinele cladesc cu repeziciune. da, intradevar, veti spune ca albinele pierd timpul cu claditul..
De ce crezi ca am cumparat lada asta
http://dl.dropbox.com/u/17279480/Reduceri%20emag/Lazi%20frigorifice%20fara%20reducere.png
Ca sa tin Berea in ea ?
Trateaza ramele de gaselnita cu frig si ai sa vezi ce eficiente sunt aceste tratamente, si sunt si bio nu raman nici un fel de resturi toxice.
:hi: :hi: :hi: :hi: :hi: