gaselnita

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 01:47:19 AM

« precedentul - următorul »

cipriene

iulian, cate lazi iti trebuiesc sa bagi atat amar de faguri? sau este doar un "tratament" cu frig?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Kov iulian

Ramele se tin putin in lada frigorifica 1-2 ore . daca avem stupina mica merge repede .

dorindafi

Citat din: POSTASUL din Decembrie 18, 2011, 07:02:49 PM
Citat din: bucovineanu din Decembrie 18, 2011, 06:34:25 PM
Sulful trebuie ars in varful turnului deoarece bioxidul de sulf e mai greu decat aerul si va cobora pana jos.
na si in primavara cum bagati ramele alea la albine ?? sulful ala nu e toxic pentru albine? nu se inbiba in rame in lemnul stupului

poshtasule,eu am tzinut ani de zile ramele cu naftalina shi primavara cand le introduceam in stupi turau motoarele precum migurile  =))
de anul asta am intrat shi eu in randul lumii cu batoanele de sulf= e mult mai simplu shi pot spune ca nu se compara una cu alta :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

POSTASUL

cum adica nu se compara una cu alta???
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Kov iulian

Zic astia ca nu mai e voie sa folosim naftalina, cica e toxica

dorindafi

Citat din: POSTASUL din Decembrie 19, 2011, 06:34:46 PM
cum adica nu se compara una cu alta???
mirosul de naftalina e mult mai puternic
dupa ce ashezam caturile se simtzea mirosul de la zeci de metrii :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

sa inteleg ca nimeni nu topeste surplusul de faguri din magazii ca alternativa la depozitare? spun asta deoarece toata vara am avut parte de discutii cu apicultori care aveau stupi orizontali pe pavilioane, iar de la acestia am inteles ca decat sa ma chinui cu depozitarea fagurilor (la verticalii mei), mai bine-i topesc. din cauza asta am fost asa staruitor in a afla cum mai depoziteaza "lumea".
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Daca tot vrei sa topesti fagurii, topeste-i pe cei vechi, negri, care au o vechime de la trei ani in sus!
Pe cei noi ii pastrezi.
Ii depozitezi in corpuri de stup, asa cum a aratat Romikele.
In loc de 12 rame intr-un corp, bagi 9-10 bucati, mai departate, scoti subarul de tabla de jos, pentru a ramane plasa de pe fundul stupului descoperita, pui o alta plasa peste ramele din corpul de sus, capacul cu aerisirile deschise si... GATA.

Garantat nu vei avea probleme cu gaselnita, pentru ca frigul si ventilatia ii sunt cei mai mari dusmani!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

ok, multumesc. asa o sa fac :wink:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dorindafi

Citat din: cipriene din Decembrie 19, 2011, 10:49:27 PM
sa inteleg ca nimeni nu topeste surplusul de faguri din magazii ca alternativa la depozitare? spun asta deoarece toata vara am avut parte de discutii cu apicultori care aveau stupi orizontali pe pavilioane, iar de la acestia am inteles ca decat sa ma chinui cu depozitarea fagurilor (la verticalii mei), mai bine-i topesc. din cauza asta am fost asa staruitor in a afla cum mai depoziteaza "lumea".
ciprian , pt a cladii ub fagure de 1/1 familia de albine consuma circa 1 kg de miere
la ce bun sa pierzi recolta asta in fiecare an :roll:
:hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

ok dorin, sunt de acord cu tine, dar ma gandesc ca albinele oricum cladesc. fiecare generatie de albine cladeste mai mult sau mai putin, ma refer la cerese. :bzz: :bzz: :bzz:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Pai bagi la topit fagurii vechi, de peste trei ani, iar albinele iti cladesc altii in loc.

Daca vrei sa te extinzi, le dai de lucru mai mult la cladit!
Topirea fagurilor in surplus in fiecare toamna este intr-adevar o risipa.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

cateodata ma intreb daca ar sti albinele cat dicutam noi despre ele..........., ce este bine si ce nu.  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dorindafi

Citat din: cipriene din Decembrie 20, 2011, 07:19:41 PM
cateodata ma intreb daca ar sti albinele cat dicutam noi despre ele..........., ce este bine si ce nu.  :P

fi sigur ca shtiu, ca deaia traiesc asha putzin  =)) =)) =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)