rame din lemn de salcie

Creat de cristian87, Noiembrie 23, 2012, 08:23:14 PM

« precedentul - următorul »

almasel2011

Citat din: cristian87 din Noiembrie 25, 2012, 01:10:03 PM
astia nu se baga la facut rame ca e manopera multa si nu renteaza

Cam asa este intr-un fel.
Pe de alta parte, pentru tamplarii care au scule profesionale lucrurile sunt mai simple, deoarece lucreaza in serie si produc cantitati foarte mari, cu mana de lucru ieftina.
Nihil sine Deo.

Marius-ursulakhe

Stati linistiti fratilor la noi in zina platesc cam in jur de 1.60-1.70 pe o rama si calitatea este foarte foarte prosta fiin ambalate in legaturi de 24 buc nu le vezi ce e inauntrul baxului

antiopa din ardeal

Citat din: alex_sa din Noiembrie 24, 2012, 06:29:25 PM
Citat din: cristian87 din Noiembrie 24, 2012, 05:55:55 PM
pe langa faptul ca sunt tot mai scumpe  e tot mai greu sa gasesti meseriasi buni care sa respecte cotele.
la Sighisoara erau si la 1 leu parca  dar nu dimensiunea dorita de mine.

la Sigisoara erau intradevar rame din tei dar calitatea lor lasa mult de dorit .
am cumparat sieu  200 de rame , lam intrebat de cote si azis caau 37 am mers pe in credere ne avid cuce masura  dar am vazut acasa cit de ne serios a fost producatorul (comerciantul)

Banuiesc ca este vorba de latimea ramei de 37 mm (parca asa scrie la carte).
Eu imi fac singur ramele dar nu consider ca este f important ca latimea sa fie cea mentionata mai sus. Cred ca se poate si cu mici diferente sau cu alte cuvinte latimea sa fie intre 35 si 37 mm. In schimb cred ca e important ca lungimea lemnului de sus sa respecte cota de 47 cm cu o diferenta maxima in minus de 3 mm pentru ca rama sa se potriveasca in stup. Niciodata nu am pus accent pe finisarea ramelor, sarcina ce am lasat-o in grija albinelor.

CORNEL V.

Citat din: cristian87 din Noiembrie 23, 2012, 08:23:14 PM
rame din lemn de salcie- are cineva asa ceva
a facut vreodata
ma bate gandul sa iau drujba si sa ies pe vale.
e lemn ieftin/gratis si usor de prelucrat
singura temere e ca nu e destul de rezistent
voi ce ziceti?
Incearca sa gasesti salcie rosie,e foarte buna pentru rame , chiar si hranitoare
0733691021

alex_sa

#19
Citat din: antiopa din ardeal din Noiembrie 30, 2012, 01:52:13 PM
Banuiesc ca este vorba de latimea ramei de 37 mm (parca asa scrie la carte).
Eu imi fac singur ramele dar nu consider ca este f important ca latimea sa fie cea mentionata mai sus. Cred ca se poate si cu mici diferente sau cu alte cuvinte latimea sa fie intre 35 si 37 mm. In schimb cred ca e important ca lungimea lemnului de sus sa respecte cota de 47 cm cu o diferenta maxima in minus de 3 mm pentru ca rama sa se potriveasca in stup. Niciodata nu am pus accent pe finisarea ramelor, sarcina ce am lasat-o in grija albinelor.
da este problema cu latimea de 37 din 200 de rame nici jumatate nu sint de 37  ,sint cote intre 34 si 39 ,.dar si cu partea de sus a ramei din fie care trebue sa tai 3mm la lungime si vreo 6mm la distanta dinre lateralele ramei .
sieu de obicei imi fac singur ramele dar ne avind material uscat si nici timp amzis sa imi usurez munca  dar mai mult miam complicato asta e.