Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Martie 27, 2014, 08:14:19 PM
Duma,pe unde te-ai pierdut?Cum iti merg albinutele,carâ la polen la greu,sau merg la relantiu inca,puiet pe cite rame ai in familii la această dată ?La mine au 4 zile de cind au reintrat la iernare,lapoviţă,ploaie,temperaturi de 0 grade noaptea si 2-3 grade ziua. :hi:
Salutare NYK74
Nu m-am pierdut duar ca sunt foarte aglomerat cu serviciul , cat despre albinute ce sa spun eu spun ca merg bine , la familii din 7 rame am 5 cu puet si la cei 2 roi din 5 rame am 3 cu puet cam 80% din rame , numai ca sunt c-am agresive si nu stiu de ce ??? In 30.03.2014 am bagat la fiecare cate o rama cu foita la construit ( penultima rama ) sper sa ajung sambata la ele sa vad ce au facut si sa le transvazez in lazi noi . Se apropie cu pasi rpezi rapita deja a inceput sa dea ici colo florile .....trebuie sa ma grabesc sa nu pierd startul !
P.S. Poti cauta pe youtube .... Duma's bees  :wink:
Multumesc de intrebare !

NYK74

Ma bucur ca iti merg bine albinutele,dacă ai pus rame cu foitâ la construit inseamnâ ca ai temperaturi bune.
Eu aici in munţi,un timp a fost frumos,erau 10-12 grade noaptea,au luat demaraj cu scirtieli de cauciucuri,acu de vreo saptamana,au venit ploi,ceată si frig,cu 1-2 grade noaptea,si au stagnat foarte mult,sunt in urmă cu dezvoltarea  de vreo1-2 saptamani.
Ieri a fost cald,si la familiile care am considerat necesar le-am pus cite o rama,dar construită de la rezerva,după ultima ramă cu puiet si stropită in prealabil cu sirop din ceai de plante si zahar.
Cele de la Botosani,albinele rămase in grija tatălui meu,sunt inca mai in urmă cu dezvoltarea,au cu o ramă sau două de puiet mai putin,decît astea de aici,si din ce am vazut la meteo,au pus pentru saptamana viitoare temperaturi de -1,si -2 grade noaptea,deci o bună ralentare,
Toate cele bune,ne mai auzim..... :cool:

Prieten cu Stuparii

NYK ..... aici in vestul tari da deja rapita si temperaturile sunt mai ridicate ca de obicei , insa albinele ma depasesc cu mult pe mine , eu sunt cel intarziat dar am sa incerc sa  recuperez .

Prieten cu Stuparii

#78
Primul pastoral la rapita 2014 la care am participat si am ramas cu o parere extraordinara de buna si frumoasa ...... '' GASCA '' niste tipi de treaba care au stat ca si la zid in fata intrebarilor mele si m-au facut sa inteleg cel mai bine deschizandu-mi lazi sa imi explice ...... nu stiu cine ar fi facut asta .
Stima si respect maxim lor !

Prieten cu Stuparii

Ultima poza este proprietatea personala care sper sa devina neincapatoare  :)

NYK74

Foarte frumos Duma,cînd vad imi vine si mie dorul de pastoral,din păcate nu se poate,serviciul care il am nu imi permite,poate mai încolo,cine stie.....
Am lărgit si eu cuiburile,Simbata după amiază,am pus cite 2 rame cu foita la construit,jos la ses,salcimul in două săptămâni incepe sa înflorească,la mine aici sus in munte mai durează.

dodo79

Citat din: duma din Aprilie 08, 2014, 11:00:47 AM
Ultima poza este proprietatea personala care sper sa devina neincapatoare  :)
sanatate multa si stupina plina si sanatoasa sa ai

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Aprilie 08, 2014, 09:50:55 PM
Foarte frumos Duma,cînd vad imi vine si mie dorul de pastoral,din păcate nu se poate,serviciul care il am nu imi permite,poate mai încolo,cine stie.....
Am lărgit si eu cuiburile,Simbata după amiază,am pus cite 2 rame cu foita la construit,jos la ses,salcimul in două săptămâni incepe sa înflorească,la mine aici sus in munte mai durează.
NYKI ........ULTIMA POZA este propietatea personala cele de sus sunt a unui prieten "nou " de la care am cumparat o familie ...si am stat la povesti cu el despre una despre alta .... 2 nopti numai cu pastoral am visat  :) ..... dar ma inmultes usor usor si cand am 50 cel putin imi dau demisia de unde lucru acum !!!!! si nu mai am nici un stres  :D

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Aprilie 09, 2014, 08:43:32 AM
Citat din: duma din Aprilie 08, 2014, 11:00:47 AM
Ultima poza este proprietatea personala care sper sa devina neincapatoare  :)
sanatate multa si stupina plina si sanatoasa sa ai
Multumesc frumos !!!! sper asa usor sa ia contur pe viitor !

yulian

Citat din: duma din Aprilie 10, 2014, 05:16:38 PM
2 nopti numai cu pastoral am visat  :) ..... dar ma inmultes usor usor si cand am 50 cel putin imi dau demisia de unde lucru acum !!!!! si nu mai am nici un stres  :D
Crezi?? Cu cat urci mai sus in cariera, cu atat stresul e mai mare...noroc ca ne mai linistesc albinutele  :P
Succes (uri) in indeplinirea viselor si speram poze la toamna cu gradina plina  :cool:

NYK74

La inceput cind am cumparat prima dată albinele,am luat 4 familii,in luna Mai la inceputul lunii,de la un apicultor mai in vârsta,(cînd merg acasă in RO,il mai vizitez,are peste 80 de ani si de albine nu se lasă)am pătit si eu la fel,DUMA,visam albine si noaptea in somn,atât de dragi imi erau,si imi mai sunt incâ.
Nu vreau sa te descurajez,dar cîntăreste bine mai înainte de a lasa serviciul,cînd ai la10 -20 familii nu e la fel ca atunci cind ai 100,nu stiu dacă ma fac înteles.
Cu o masină cind mergi la plimbare o oră e un divertisment,cind faci un drum lung si conduci ore in sir 20-30 de ore,divertismentul dispare in intensitate,asa e si cu albinele.
Dar cine are vointă merge pina la capăt,eu iti doresc ca visul sa ti-se îndeplinească,oricum cind ajungi aproape anuntămâ si pe mine :wink2:mai tinem legatura  :-c

pistol28

Citat din: duma din Aprilie 10, 2014, 05:16:38 PM
Citat din: NYK74 din Aprilie 08, 2014, 09:50:55 PM
Foarte frumos Duma,cînd vad imi vine si mie dorul de pastoral,din păcate nu se poate,serviciul care il am nu imi permite,poate mai încolo,cine stie.....
Am lărgit si eu cuiburile,Simbata după amiază,am pus cite 2 rame cu foita la construit,jos la ses,salcimul in două săptămâni incepe sa înflorească,la mine aici sus in munte mai durează.
NYKI ........ULTIMA POZA este propietatea personala cele de sus sunt a unui prieten "nou " de la care am cumparat o familie ...si am stat la povesti cu el despre una despre alta .... 2 nopti numai cu pastoral am visat  :) ..... dar ma inmultes usor usor si cand am 50 cel putin imi dau demisia de unde lucru acum !!!!! si nu mai am nici un stres  :D

Raspunsul corect ar fi:
dar ma inmultes usor usor si cand am 350 cel putin imi dau demisia de unde lucru acum !!!!! si nu mai am nici un stres  :D
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Prieten cu Stuparii

Prima recolta propie de polen de la 2 familii si 2 roi ! :yes: ieri dupamasa am montat colectoarele si astazi pe la 12 am fugit sa vad ce este in sertarase WP 20140414 001
WP 20140414 002
si poza cu , cantarul oficial  =D>

yulian

Cand mai pui colectoarele, incearca sa le pui seara si lasa-le 1-2 zile ca sa se obisnuiasca cu ele ca le dezorientezi rau de tot.  :hi:

Prieten cu Stuparii

Citat din: yulian din Aprilie 15, 2014, 08:19:26 AM
Cand mai pui colectoarele, incearca sa le pui seara si lasa-le 1-2 zile ca sa se obisnuiasca cu ele ca le dezorientezi rau de tot.  :hi:
Multumesc frumos ! eventual mai le tin 1-2 zile si le dau jos de tot pana dupa salcam cad  mai colectez ceva  pentru consum propiu !