Caracteristici tehnice ale lemnului pentru apicultura

Creat de flavius, Februarie 15, 2011, 09:13:25 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut, domnule pricop , si eu am observat acest lucru ,scadura crapa uneori la capete chiar si 25cm , dar numai la unele scanduri cele care sunt mai late de 20cm , am decis sa cumpar scandura ori mai ingusta de 18cm , ori mai lata  apoi cat e verde so dau cu circularul in 2 pe lungime , o latime de 12 cm pentru mine ar fi ideala , se prelucreaza pentru imbinare 3 scanduri si se obtone un lat de aprox 34 cm care sunt numai buni pentru corpul de baza.
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

skypi_0040

#46
Citat din: PricopArthur din Ianuarie 04, 2012, 05:49:24 PM
Va rugam sa ne spuneti cum e mai bine sa procedam in ceeace priveste cheresteaua.
Eu am cumparat scandura, am stivuit-o pe un plan perfect orizontal, cu distantiere de 1 cm intre randuri, puse la 1 m unul de altul. Scandura a crapat la capete (nu toata).
V-asi mai ruga sa detaliati si celelalte aspecte ale scandurii, pana ajunge a fi stup (un exemplu ar fi cum se asaza inima lemnului in interiorul, sau exteriorul stupului).
Fiti sigur ca un expozeu oricat de amplu ar fi, dar frumos documentat este citit cu atentie de cei interesati. Contrele intre cei ce posteaza nu intereseaza pe nimeni.
Va multumesc pentru ceeace a fost postat pana acum.
Sipca folosita ca distantier este dupa parerea mea cam subtire la 1cm. 2cm ar fi mai bine pentru ca daca nu circula aerul cum trebuie printre scanduri acesata  mucegaieste. Daca scandura este tivita lasati de asemenea spatiu pe orizontala intre ele. Toate sipcile (distantierele) trebuie sa aiba aceeasi grosime altfel scandura se va stramba. Distanta intre sipci sa nu fie mai mare de 1m si pe verticala sa fie asezate una peste alta. Daca este posibi sa puneti niste greutati sus pe stiva in asa fel incat greutatea sa se transmita uniform pe toata suprafata , atunci primele 2 randuri de sus nu veti avea scandura stramba (elica). Spor la asezat. :hi: Inima se aseaza inauntru stupului. De fapt scandura care contine inima, trebuie despicata, scoasa si lipita sub forma de panou , astfel se scot si tensiunile din lemn. Dar in cazul in care doriti peretii stupului dintr-o bucata atunci inima se pune inauntru.

bucovineanu

Pentru ca scandura sa crape cat mai putin leaturile de la capatul de la sud se pun chiar la capatul scandurii. Stiva se face intr-un loc umbrit, iar capetele scandurilor se dau cu var.

skypi_0040


orbanstefan64

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 04, 2012, 06:53:43 PM
Pentru ca scandura sa crape cat mai putin leaturile de la capatul de la sud se pun chiar la capatul scandurii. Stiva se face intr-un loc umbrit, iar capetele scandurilor se dau cu var.
si ceara si parafina merge
csokolom!!!!!

dan motu

chiar si lavabila merge,un lucru foarte important care nu sa mentionat este ca busteanul nu se pastreaza mai mult de 90 de zile pe perioada a de vara pt ca se sufoca si pierde foarte mult din calitati

POSTASUL

Citat din: dan motu din Ianuarie 04, 2012, 07:24:44 PM
chiar si lavabila merge,un lucru foarte important care nu sa mentionat este ca busteanul nu se pastreaza mai mult de 90 de zile pe perioada a de vara pt ca se sufoca si pierde foarte mult din calitati
plus ca dupa acesta perioada se poate baga si ,,musca''  in el
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

PricopArthur

Va multumesc. Ar mai fi insa niste constatari la care nu am raspuns.
1. am vopsit stupii cu un amestec de ulei de in, ceara de albine si propolis ( la cald), dar dupa 2 ani a inceput sa exfolieze de pe lemn.
2. unele scanduri, uscate in aceleasi conditii, sunt ceva mai grele decat altele (umiditatea parea la fel). Care poate fi cauza? Dupa textura, pare ca un lemn e mai poros decat altul. Care e mai bun pentru constructia stupilor? scandura mai grea?
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

1 Ceara trebuie aplicata foarte fierbinte, mai degraba se introduce corpul incalzit in baia fierbinte. Probabil amestecul respectiv nu a patruns aproape de loc in lemn si de aceea s-a exfoliat.
2 Scandura mai grea provine din copaci care au crescut pe stanci si de aceea inelele de crestere sunt foarte dese, scandura avand densitatea mai mare. Este mult mai rezistenta decat scandura usoara care provine din copaci care au crescut in sol fertil si la care inelele de crestere sunt mult mai rare si de aceea e mai putin rezistenta in timp.

marius_vfp

salut , azi am cumparat ceva rasinoase , cam 2 m2 , am luat scandura la 4m lungime pe 15 cm de lata , cu 25 mm grosime , am so pun la uscat la umbra in casa (momentan in constructie) asi vrea sa stiu cam in cat timp se usuca , de asezat iam pus distantiere de 2,5cm intre straturi si pe verticala la 5cm distanta .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

barabasl

Citat din: PricopArthur din Ianuarie 05, 2012, 09:33:31 PM
Va multumesc. Ar mai fi insa niste constatari la care nu am raspuns.
.....
2. unele scanduri, uscate in aceleasi conditii, sunt ceva mai grele decat altele (umiditatea parea la fel). Care poate fi cauza? Dupa textura, pare ca un lemn e mai poros decat altul. Care e mai bun pentru constructia stupilor? scandura mai grea?

Un alt motiv al greutatii diferite a scindurilor cu aceeasi dimensiune, pe linga motivul principal mentionat de Bucovineneu, poate fi faptul ca scindura cumparata este amestecata - brad cu molid. Bradul este mai greu.

Legat de stivuire... tot din auzite :) - bunicul meu a fost timplar care s-a format in aceasta meserie prin anii 20:

- trebuie pregatita suprafata pe care se va face stivuirea - adica sa fie perfect plana
- la stivuire inima scindurii trebuie asezata in sus

skypi_0040

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 05, 2012, 10:25:53 PM
salut , azi am cumparat ceva rasinoase , cam 2 m2 , am luat scandura la 4m lungime pe 15 cm de lata , cu 25 mm grosime , am so pun la uscat la umbra in casa (momentan in constructie) asi vrea sa stiu cam in cat timp se usuca , de asezat iam pus distantiere de 2,5cm intre straturi si pe verticala la 5cm distanta .
Atentie, in casa nu este bine sa o tii pentru ca nu sunt curenti de aer si mucegaeste . Este bine sa o prinda gerul (daca o mai veni asa ceva) pentru ca si gerul usuca.

skypi_0040

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 05, 2012, 10:10:43 PM
1 Ceara trebuie aplicata foarte fierbinte, mai degraba se introduce corpul incalzit in baia fierbinte. Probabil amestecul respectiv nu a patruns aproape de loc in lemn si de aceea s-a exfoliat.
2 Scandura mai grea provine din copaci care au crescut pe stanci si de aceea inelele de crestere sunt foarte dese, scandura avand densitatea mai mare. Este mult mai rezistenta decat scandura usoara care provine din copaci care au crescut in sol fertil si la care inelele de crestere sunt mult mai rare si de aceea e mai putin rezistenta in timp.
D-le Bucovineanu intradevar, combinatia de ulei de in cu ceara si propolis se da foarte fierbinte dar nu cred ca este bine sa se scufunde toata lada , pentru ca s-ar imbiba si pe dinauntru si nu cred ca este bine.
Ma gandesc ca si scandura nu era destul de uscata si de aceea se exfoliaza. Dar cel mai probabil a fost data la temperatura scazuta. Eu am dat acum 6 ani vreo doi stupi cu solutia asta si sunt si acuma ca si noi, cu ajutorul unui buretel si am dat doua maini la interval de 5 zile. Trebuie asteptat sa intre bine in lemn prima data cand dai.

marius_vfp

Citat din: skypi_0040 din Ianuarie 06, 2012, 07:51:59 AM

Atentie, in casa nu este bine sa o tii pentru ca nu sunt curenti de aer si mucegaeste . Este bine sa o prinda gerul (daca o mai veni asa ceva) pentru ca si gerul usuca.

multumesc de sfat, casa nu e incalzita asa ca are ger destul , anul trecut am procedat identic si pana la sfarsitul lui iunie a fost aproape uscata ,
o zi buna
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

PricopArthur

Citat din: dan motu din Ianuarie 04, 2012, 07:24:44 PM
un lucru foarte important care nu sa mentionat este ca busteanul nu se pastreaza mai mult de 90 de zile pe perioada a de vara pt ca se sufoca si pierde foarte mult din calitati
puteti va rog sa detaliati?
Miere multă şi inimă curată!