Recurs la istorie

Creat de D006, Decembrie 18, 2012, 08:16:32 PM

« precedentul - următorul »

silviu

   Ca de fiecare data Stefan - bine documentat.Secuii nu sunt maghiari,ca natie.Ei erau stabiliti in Panonia la venirea maghiarilor pe acele locuri.Nu se stie exact care este originea lor (urmasii hunilor spun unii -nici ciangaii din moldova nu se stie ce origine au) si de-a lungul istoriei au avut conflicte nenumarate cu maghiarii,care au incercat sa le reduca autonomia si sa le limiteze drepturile.Oameni mandrii si foarte buni luptatori.Problema actuala este ca ei se declara "maghiari" se simt asa si trebuie sa le respectam optiunea desi au devenit o masa de manevra pentru unii de teapa lui Tokes.
    Nu spune nimeni ca nu au dreptul sa aiba un drapel (si este un drapel frumos) - care sa-i insoteasca in manifestarile lor,la sarbatorile lor etc.Si romanii din exterior afiseaza steagul nostru la sarbatorile lor din strainatate si nu-i deranjaza nimeni.
   DAR:
- drapelul lor nu poate fi arborat pe sediile institutiilor statului roman;(sa-l puna la balconul si caselor fiecaruia,la sediile organizatiilor lor etc)
- nu poate fi folosit impotriva unitatii nationale a statului roman;
- nu poate fi opus drapelului national al Romaniei etc ,etc. 
- de aici si pana la amenintari si presiuni asupra romanilor daca isi poarta insemne nationale (chiar de 15 martie ) e drum lung si nu trebuie sa admitem asta;
- as vrea sa vad si drapelul romaniei alaturi de cel secuiesc si maghiar la manifestarile" culturale" ale lor;
- femeile din zona Sibiului au purtat tricolorul romanesc ca cingatoare,in zona noastra il purtau si femeile si barbatii,cam in tot Ardealul intr-o forma sau alta se purta.Dar intreaba batranii daca puteau sa poarte un drapel tricolor pe strada,la manifestatiile,balurile etc.ale romanilor.
- in 1921 - deci dupa trei ani de la unire primarul orasilui Bistrita (sas),purta corespondenta cu comandantul garnizoanei in limba germana nu romana.

   S-ar mai putea spune multe,dar nu vreau sa va plictisesc,mai lasam si pe alta data.
            Cu stima,
                 Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

alvo

cine o fi de vina?
cine o avea dreptate?
dupa parerea mea,toti suntem de vina si toti avem dreptate.
ce e de facut?
sa muncim ca Dan Margarit!
serios si eficient,fara gargara,fara lamentari !
restul,va veni de la sine!

alvo

#62
si ar mai fi cateva chestii minore,la prima vedere:
-interzicerea poeziei Miorita
-schimbarea imnului national-deoarece pare a fi o manea-face referire la dusmani,la fel ca manelele tziganesti,nefiind mobilizator pentru cetatenii romani nici ca linie melodica,nici ca text
-obligarea etniei tziganesti sa-si introduca in vocabularul uzual  cuvantul "munca"-in limba tziganeasca nu exista acest cuvant
-eliminarea finantarii de la bugetul de stat a invatamantului universitar,cu exceptia facultatilor formatoare de cadre didactice care vor preda limba si literatura romana si istoria Romaniei
A si era sa uit proverbul japonez:nu poti fugi inainte cu capul intors inapoi!

sfantul spiridon

imi place cand dedu e biciuit, asta arata ca noi romanii suntem mai catolici decat Papa.
despre unguri, numai de bine, ii apreciez ca stiu a striga si a profita sau a profita si apoi a striga.
oricum, ar cam trebui sa ne informam inainte de a discuta cam ce au facut politicienii UDMR in timpul asta, dupa revolutie, sa dam o fuga in secuime si sa cerem o paine prin Corund sau prin inima Covasnei si apoi poate am avea ce sa discutam. Pana atunci ar trebui sa nu confundam prietenul cu fratele, inima cu picioarele.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

andreiu

Da' cine l-a biciuit, preasfinte?
Este un tanar patriot roman din Alba care are curaj sa se manifeste public si cel putin eu l-am laudat pe bune. Nu stiu insa etimologia cuvantului ofensator pentru maghiari, cel de "bozgor" si astept un raspuns documentat.

D006

bozgor, -oaică, bozgori, -oaice, s. m., s. f. (pop.) ungur, maghiar.
Sursa: Argou (2007)

alvo

imi cer scuze fata de cetatenii romani vorbitori de limba maghiara,de la inceput,si ii rog pe cetatenii romani vorbitori de limba romana sa nu mai foloseasca cuvantul "bozgor'',deoarece inseamna ceva foarte urat si jignitor,gen "om fara de tara"

D006

   Frate eu am dat citat din dictionar ! ce e urat in a fi ungur sau maghiar ?

andreiu

      Pai gasesc ca a fi om fara tara esti cetatean al universului, nu ? Pai nu cam asta vor sa faca cei cu NOUA ORDINE MONDIALA ?. Inseamna ca procesul de mondializare a inceput de la unguri. Ar trebui sa se mandreasca, nu sa fie ofuscati.

Alutus

#69
In deplasarea lor spre Europa tribul altaic al ,,ongurilor'' s-a indreptat mai intai spre nord, stabilindu-se pantru o perioada indelungata pe malurile Volgai. Aici au intrat in contact cu popoarele finice care traiau in zona, din care ulterior au evoluat actualii mordvini, baskirii si finlandezii. Aici a avut loc un proces indelungat de interferenta in urma caruia  trasaturile fizice si cele temperamentale s-au modificat , cele europene devenind predominante .Ulterior si-au continuat calatoria spre vest ,trecand prin tinuturile slavilor de la care au preluat de asemenea multe elemente cu caracter biologic si cultural. In limba ungurilor se regasesc multe elemente ale limbii slave, precum si la noi se regasesc foarte multe cuvinte de origine... ungureasca. Tinuturile Baskiriei si cele ale Mordviniei au fost considerate mut timp dupa stabilirea in Panonia drept patria lor de origine, numind-o adesea < Ungaria Mica>. De aici si din zonele adiacente unde aveau inca legaturi, isi recrutau regii Ungariei necesarul de populatie. Cei recrutati din Baskiria se numeau ,,baskir'' In fonetica ungureasca se aude ,,Boskor". Romanii au simplificat pronuntarea si iata ce a iesit. Initial a fost un apelativ onorabil  . Timpul si comportamentul neomenos, al stapanilor Transilvaniei medievale, au compromis termenul , transformandu-l intr-un peiorativ. Este timpul sa traim in pace. Oare cand ne vom ierta in mod reciproc!?


Sa nu uiti Darie!

Obombo

Atunci cand vom hotara ca a venit timpul sa folosim neuronii personali si nu pe cei ai predicatorilor de la coltul strazii.

dedu

Aici era o pagina creata de Dragos pentru a se discuta Istoria ROMANILOR dar sa ajuns sa se discute istoria altora.
Raspunsuri la intrebari si alte cele:
Andreiu: cuvantul BOZGOR il gasim in romana,ungureasca si slava,daca nu stiai mai bine de  20% din cuvintele ungurilor sunt de origine slava.
Pharaonu-Nu am zis niciodata ca sunt ''fanul'' lu Horia Sima ori a Capitanului.Da,am citit vreo 3 carti a lu Corneliu Zelea Codreanu dar nu am gasit nici un citat in care Capitanul sa fi zis ceva de unguri,nu sunt ei chiar asa importanti...
Cleo-defapt in Romania chiar a fost Holocaust.O parte din evreii deportati din Transilvania nu sunt deportati de noi ci de cei ce vor acum drepturi dar o parte a armatei romane(legionari mai ales) au dat nana la fund jidanilor prin Basarabia(dupa parerea mea au meritat-o.......)
Ho,gata,stiu ca toti or sa imi sara in cap: de ce am zis ca jidanii din Basarabia au meritat sa li se ofere o corectie: dupa ce nea fost RAPITA Basarabia,rusii au deportat populatia romaneasca educata si in casele lor au adus evrei vorbitori de limba rusa care ajutau pe rusi in propaganda lor bolsevica). Evreii au gresit si au platit. Daca va veti uita in statistici,cand a fost infiintat RSSM in USSR cam 30% din partid erau evrei si inca vreo 40% haholi si muscali,doar vreo 20% erau basarabeni.Evreii se plang si acum ca ce au patit in WW2dar ma intreb: oare de ce nu zice nimi de copii palestinieni din Fasia Gaza care mor de foame?(acesta este un exemplu).
Pentru cei ce zic ca eu sunt patriot......eu sunt roman si locuiesc intre Nistru si Tisa deci doar imi respect tara asa cum este.Minoritarii pot fi patrioti,eu daca as fi mai mult decat RESPECTUOS mas numi NATIONALIST(este o diferenta dar in Romania toti dau cu gura inainte sa se documenteze putin).
Pentru cei ce ziceau ca secuii nu sunt unguri: sa fiu sincer si eu sunt cam de aceeasi parere.
Multi vor Tinutul Secuiesc autonom dar pe langa Constitutia Romaniei sunt doua mari problema in a obtine ce vor:
a). La recesamant,doar cateva sute de oameni sau declarat secui,toti sau declarat unguri deci nu poate exista Tara Secuilor daca NU EXISTA SECUI.
b).Ungurii din Ungaria sustin initiativa de bun simt a respectuosilor domni Laszlo Tokes si Csibi Barna(domni nu gluma),vor autonomie ca asa a fost o data dar astept ziua in care se gaseste vreo cineva sa le zica: AUTONOMIA LE-A FOST LUATA CHIAR DE UNGURI PRIN 1870.
As mai avea multe de zis dar se pare ca este ceva rusinos ca cineva sa isi prezinte optiunile,DOAR UNGURILOR NU LE ESTE RUSINE,eu daca imi respecta familia si tara ar trebui sa imi fie rusine!!!
Mie imi place mult istoria,am invatat-o deoarece nu vreau sa imi inchida mie gura vreun rus ori ungur cu intrebarea: da ce cautati voi romanii in ''Erdely'' ori ''Bessarabia/RSSM''?No,pe mine de ma intreaba asa ceva am ce le zice,credeti-ma!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

dedu

Nu am vrut sa jignesc pe nimeni deci sper ca nu sa simtit nimeni ofensat ca am vorbit ca un om liber.
Voi ce perioade istorice si ce domnitori preferati?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

Bătrânul

Dedule intotdeauna am considerat ca istoria este ADEVARUL celui care o scrie . Te intreb ! Cind sa unit ardealul ,moldova si tara romineasca pentru prima data ? Cite ZILE a durat domnia lui Mihai Viteazu ???? Pina cind ne mintim si nu spunem copiilori adevarul ???? Daca poporul roman s-a nascut CRESTIN ,citi ani are? DE CE NE MINTIM SINGURI ????? Sintem un popor tinar !!!! Popoarele cu adevarat CU ISTORIE au  mii de ani inainte de Hristos !!!   :stop_the_war:

andreiu

     Batrane cred ca suntem de aceeasi varsta, sau foarte apropiata. Dedu ar putea sa ne fie fiu, sau daca am fi tigani, chiar nepot. Sa-i acordam deci circumstante atenuante cand il judecam. Referitor la postarea ta de mai sus, spune-mi te rog pe ce surse istorice te bazezi cand afirmi ca poporul nostru este un popor tanar si da-mi trei exemple de popoare cu istorie, in ordinea vechimii lor. Suntem doi batrani de pe forum si trebuie sa-i spunem copilului nostru de pe forum, adevarul. Te provoc colegial sa ne dezvalui ADEVARUL TAU, urmand evident sa expun si ADEVARUL MEU. 
Cu prietenie, andreiu