Turte proteice

Creat de daniel66, Martie 24, 2012, 08:49:18 AM

« precedentul - următorul »

daniel66

  Am cumparat sirop invertit gata preparat ,este bun pentru a prepara turte proteice cu polen?
daniel

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: daniel66 din Martie 24, 2012, 08:49:18 AM
  Am cumparat sirop invertit gata preparat ,este bun pentru a prepara turte proteice cu polen?
salutare! Nu vad de ce sa nu fie bun,eu unul nu am folosit dar eu zic ca merge,vezi cu zaharul pudra cum faci,atunci cand amesteci si polenul sa fie mai tarisoare asa sa nu curga, sper sa-ti iasa, incercarea moarte n-are!Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

daniel66

 Am macinat polenul, acum macin zaharul,sper sa iasa bine si sa nu curga.Am sa va anunt ce a iesit  :thanks:
daniel

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: daniel66 din Martie 24, 2012, 12:17:07 PM
Am macinat polenul, acum macin zaharul,sper sa iasa bine si sa nu curga.Am sa va anunt ce a iesit  :thanks:
sa ai spor la treaba! bafta! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Dani V.

eu am dat azi cava turta din drojdie de bere inactiva, lapte praf si sirop invertit. Sa ai grija numa sa faci turta tare sa nu curga. In rest... la cat mai multa albina :bzz: :bzz: :bzz:

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: Dani V. din Martie 24, 2012, 05:24:22 PM
eu am dat azi cava turta din drojdie de bere inactiva, lapte praf si sirop invertit. Sa ai grija numa sa faci turta tare sa nu curga. In rest... la cat mai multa albina :bzz: :bzz: :bzz:
Multumim Dani, oricum repetitia mama invataturii... :rotfl: sa nu le curga cumva...Pace! :yes:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

daniel66

Eu am facut turta cu polen nu cu lapte praf fiindca am inteles ca stimuleaza mai bine matca la depunerea de oua.La 2kg de sirop am amestecat cca.3 kg de zahar macinat(pudra)si 500g de polen macinat(atentie la polen nu se macina cu rasnita normala de zahar deoarece se lipeste din cauza frecarii,eu am macinat cu rasnita de cafea).A iesit cam 5,5 kg turta cam ca o mamaliga tare si am impartit-o in pachete de cca 300 gr.ambalate in coala de hartie alba.
daniel

albinasebes

nu merge siropul? nu mai dau turte la vremea asta, le dau sirop in pungi. ce-i drept mai am ceva rame cu miere si ,mai inlocuiesc cate o rama goala din cuib. nu pot sa merg la ele decat la sfarsit de saptamana.
e mai simplu cu sirop.
sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

daniel66

Merge si siropul dar daca nu au sursa de polen nu prea il iau .
daniel

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: daniel66 din Martie 25, 2012, 02:34:03 PM
Merge si siropul dar daca nu au sursa de polen nu prea il iau .
Buna! si la noi care polen,insa eu unul nu ma risc sa le pun inca sirop,chiar si in pungi asa de stiumulare la cum ingheata noaptea,Pace! %%- :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

daniel66

 :hi:  La noi in zona Tarii Motilor ,in muntii Apuseni,azi au fost 24 de gr.si azi noapte au fost 5 gr ,nu a mai inghetat de 10 zile,a inceput sa infloreasca cornul ,salca si alunul,acestea fiind surse bune de polen.
             Cu respect pentru toti care iubesc stuparitul va doresc o zi buna!
daniel

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: daniel66 din Martie 25, 2012, 07:02:24 PM
:hi:  La noi in zona Tarii Motilor ,in muntii Apuseni,azi au fost 24 de gr.si azi noapte au fost 5 gr ,nu a mai inghetat de 10 zile,a inceput sa infloreasca cornul ,salca si alunul,acestea fiind surse bune de polen.
             Cu respect pentru toti care iubesc stuparitul va doresc o zi buna!
Asa este,ne mai bucuram in sfarsit si noi de zile cu adevarat de primavara! O Duminica placuta si tie!Pace! :hi: :beer: %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

daniel66

  Dupa cum v-am spus in 25 martie am facut turte proteice din sirop invertit ,polen si zahar praf.Cu data de 2 aprilie(nu le-am dat la 1 sa nu creada ca este pacaleala si sa nu o manince) am dat albinutelor pachete de aprox.300 g.din aceasta turta.Ce sa vezi nazdravanie , parca au innebunit,pe langa faptul ca au mancat in 2 zile toata turta au luat si cam 500 g de sirop din hranitor
si asta nu este tot ,a trebuit sa largesc cuibul findca matcile (din toti stupii) au luat-o razna ,au inceput sa depuna oua in veselie.Din 2.04.si pana ieri 5.04.,le-am bagat cate doua rame in cuib.
    Multumesc dl-ui Sorinel Ionel Bucur ,pentru reteta de turta proteica este formidabila pentru cine doreste sa-si intareasca familiile dupa iernat sau doreste sa le divizeze.
     
daniel

bucovineanu

Acum nu e indicat sa se largeasca cuibul deoarece urmeaza o perioada cu vreme foarte rece.

daniel66

  Depinde de locatie ,la noi in zona(in tara Zarandului,in Ardeal) nu a mai scazut temperatura ziua sub 15 gr.si noaptea sub 5 gr.
daniel