Roirea

Creat de PricopArthur, Noiembrie 14, 2007, 12:28:56 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Cum preveniti si cum folositi roirea naturala?
Am constatat ca in stupii me (inainte am folosit orizontali), instinctul de roire e substantial redus.
Primul meu stup me a fost un roi prins in pom. Dupa 2 ani a scimbat matca, fara sa mai incerce sa roiasca.
Miere multă şi inimă curată!

filip

Prevenirea roitului se face prin asigurarea spatiului suficient pentru matca,iar inainte de culesul de salcim se face echilibrarea fam de albine[la un stup mijlociu se ia ram gol sau cu oua si se pune in locul lui puiet care urmeaza sa eclozioneze.]Daca dupa echilibrare totusi nu reusiti sa tineti stupii sub control faceti roi artificiali,roii din mai pe 3 rame cu putin ajutor ajungeti prin iulie sa puneti magazii pe ei.Eu de citiva ani nu-mi mai fac probleme cu roitul.Cresterea matcilor ar trebuii invatata ,matcile se fac din stupi recordisti,instinct puternuic de curatenie,zbor si pe timp mai ploios ,etc.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Cu cateva zile inaintea inceperii culesului, cu atat mai mult la salcam, fam care se pregateste de roit, ii iau toate ramele cu puiet si le dau altei fam(inmultirea cu 33%), sau la redistibui altor fam.
Disparand premizele roitului, fam initiala va aduna miere cat 3 la un loc. Ii dau in loc faguri claditi.
Miere multă şi inimă curată!