Video si foto apicultura

Creat de ionel07196555, Februarie 04, 2014, 07:20:11 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Am citit . Nu am gasit sa explice nimeni mai detailat .
Multe din materialele folosite atunci [ mai mult moca ]nu se mai potrivesc cu ce gasim acum cam cum e cu telefoanele mobile.
Cum eu am folosit  anu trecut la 2 poliuretani incalzirea dar nu am respectat ceva CHICHITE nu am fost multumit pe moment si am taiat repede caldura ca faceam mai mult rau decit bine dar dupa aceia acei stupi au mers EXCELENT dar a crescut si temperatura afara.
Primavara in plina crestere de puet avem variati de temperatura zi - noapte pina la 14 >18 grade si asta nu e bine ,
In stupi poliuretan consumul de curent e foarte mic , cel de hrana e mai mare dar si puet crescut primavare e mai mult.

roi_ag

Ionele esti obsedat frate de incalzirea stupilor!

iulian61

Decat sa te chinui atata cu rezistente si alte prostii constuieste un adapost pt iernare in interior(gasesti in filmele lui Dan Puisoru unul cu hala pt iernare a lui Aurelian Chilom)

bio

La multi ani, tizule...sa traim cu numele..!!!

Kiwi Bee

La Multi Ani!

Si nemtii sau pus pe incalzit stupii. Ei bine. Ei doresc sa distruga varroa cu aceste incalzitoare.

https://www.youtube.com/watch?v=ULRR8cfh3k8

ionel07196555

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 08, 2015, 05:56:07 AM
La Multi Ani!

Si nemtii sau pus pe incalzit stupii. Ei bine. Ei doresc sa distruga varroa cu aceste incalzitoare.

https://www.youtube.com/watch?v=ULRR8cfh3k8
Ce are nemtu acolo sau ce arata in bani face mai mult decit un stup de poliuretan
cu albina la sfirsit de martie
Cred ca nici ei nu isi permit sa bage in toti stupi asa ceva .
Ce am vazut sau cred ca are pe sertaru acela : 4 panouri radiante cu infrarosi si un modul electronic de aotomatizare individual pentru fiecare unitate biologica .
el poate manual sa ridice temperatura pina peste 40 de grade unde varoua are probleme si apoi cade de pe albina

ionel07196555

Citat din: iulian61 din Ianuarie 07, 2015, 10:19:58 PM
Decat sa te chinui atata cu rezistente si alte prostii constuieste un adapost pt iernare in interior(gasesti in filmele lui Dan Puisoru unul cu hala pt iernare a lui Aurelian Chilom)
Am un fel de adapost dar mai trebue bibilit fineturi care inseamna bani .
Nu am pentru toti stupi .
Anu trecut nu am ridicat o rama la stupi din adapost pina la inceput de aprilie
dar sa tinem cont ca aia nu a fost iarna cel putin la mine.
.
Ce are omu acolo e pe alt nivel categorie
Nu am teren si zona sa tin atitia stupi si fara sa ma ascund ,bani care ar rezolva multe .

dan sebastian

Ma rupsa neamtu cu capacul. Asa da. Era tabla pe toata suprafata. Nu mai are infiltratii din zapada sau ploaie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marian sima

Nea Ionele uite ceva bun pentru incalzit.
Merge pus pe roinite de poliester astfel incat matca sa poata ponta liber in zile neprielnice.
Sistemul merge pus si in podisor cand e canicula .

E la 12 v ,cu un termostat pus intr-o roinita controlezi temperatura.

Treaba este ca producand si caldura si frig in acelasi timp trebuie sa aibe mereu una din fete afara.

http://olx.ro/oferta/element-termoelectric-ceramic-peltier-12706-racire-incalzire-ID2ecgL.html#5cd2c101cd

ionel07196555

Citat din: marian sima din Ianuarie 08, 2015, 06:29:42 PM
Nea Ionele uite ceva bun pentru incalzit.
Merge pus pe roinite de poliester astfel incat matca sa poata ponta liber in zile neprielnice.
Sistemul merge pus si in podisor cand e canicula .

E la 12 v ,cu un termostat pus intr-o roinita controlezi temperatura.

Treaba este ca producand si caldura si frig in acelasi timp trebuie sa aibe mereu una din fete afara.

http://olx.ro/oferta/element-termoelectric-ceramic-peltier-12706-racire-incalzire-ID2ecgL.html#5cd2c101cd
De retinut .
Cu ce am sint multumit .
Anu acesta am montat la multi stupi .
Multumesc.           ..studiu .cautari

marian sima

#190
Sistemul dv se vinde cu termostat nu intelg de ce nu v-i la dat.

Treaba este ca functioneaza la 220 v .

ionel07196555

Citat din: marian sima din Ianuarie 08, 2015, 07:18:15 PM
Sistemul dv se vinde cu termostat nu intelg de ce ni v-i la dat.

Treaba este ca functioneaza la 220 v .
Nu e un sistem .
E ceva simplu : un fir siliconat  de degivrare.
Prin tatonare am ajuns la ce am vrut ,
Nu consuma mult si e foarte rudimentar .
O comanda termica pe circuitu de plecare ar fi minunata .
Pina se mai incalzeste sper sa o am .
Problema e ca cu cit ceri mai mult de la o asfel de comanda creste si pretu.
se poate face ceva simplu dar e cu riscuri.
Eu bag incalzirea sa nu mai patesc ca in primavara lui 2013 cind sa facut salcimu si eu aveam stupi buni la s2.....si pentru un consum redus de miere.
Nu am calculat dar am vazut diferenta in primavara lui 2014 intre stupi in conditile ca iarna nu a fost iarna
La citiva din lemn am cum a aratat nea Gica , rezistenta de frigider dar e foarte rigida treaba cu ea si riscanta ca se foloseste inserierea ,pica una pica si restu de 3.
Pretu la astea e prohibit .

marian sima

Acele fire le foloseam eu pentru producerea rasadurilor pe timp de iarna.
La bulgari acel fir vine cu termostat.

Ai grija ca termostatul sa intrerupa si faza si nulu,daca intrerupe decat nulul creezi un camp magnetic de toata frumusetea in stup.

http://olx.ro/oferta/kit-incalzire-electrica-pardoseala-pt-2-3m2-cablu-incalzitor-termostat-ID1zEPj.html

ionel07196555

Tot de incalzire prin pardoseala vreau si eu sa eau dar cu dubla citire la senzori si precizie mai mare .
http://sculesantier.ro/384-film-incalzi ... ating.html
Ceva cam ca aici nu stiu pe unde am vazut.

ciucur

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 08, 2015, 12:17:20 PM
Ma rupsa neamtu cu capacul. Asa da. Era tabla pe toata suprafata. Nu mai are infiltratii din zapada sau ploaie.
Cu adevarat capacul era lucrat foarte frumos. Si eu am capace de acest fel insa tabla acopera doar 5 cm din inaltimea lateralelor capacului. Nu am avut probleme cu infiltratiile de apa. Imi pare rau insa ca nu l-am izolat cu polistiren, e doar tabla si placa de OSB.

Despre incalzirea stupilor, daca ar fi sa aleg intre adapost pentru stupi si incalzirea lor electrica , as alege adapostul.
Admir insa tenacitatea celor care folosesc incalzirea in stupi. Am vazut ceva filmulete si e o chestie delicata.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.