Stuparitul cu chirie

Creat de Kiwi Bee, August 08, 2010, 02:57:19 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Poate ca unii au auzit de acest stil de stuparit, ar preciss ca sint si care nu.
Eu unul am auzit pt. prima data de acest stil acum 1,5-2 ani.Anul acesta am citit un anunt in ziarul local ,respectiv saptamina asta am citit un articol tot despre acest stil.
In primul rind este recomandat celor cu un numar mic de stupi.Probabil ca in Romania nu ar functiona la fel dar poate ca subiectul meu trezeste interesul cuiva.

Despre ce este vorba?

Sint citiva stupari in NZ care practica acest stil si dind anunturi isi cauta chiriasi pt. stupi.

Mai exact in NZ poti sa ai la tine in curte pina la 2 familii de albine si vecinii nu pot sa zica nimic.Legea te apara pe tine(la cine in curte sint stupii).Binenteles vecinul poate sasi stropeasca florile cu insecticide si albinele tale mergind si la vecinul vor muri, dar sa nu fim asa de pessimisti.

Apicultorii de aici dau in chirie 1 sau 2 stupi(mai rar mai multe) pe 1 sezon sau pe tot timpul anului.
Inchiriind doar un stup este mai scump pt. chirias deci iese mai bine de inchiriaza 2 familii.Si apicultorul iese mai bine..... cu mai multi bani.

Sa zicem ca cineva inchiriaza 2 familii pe tot timpul anului.

Chiriasul ofera locul pt. stupi(curtea lui) si plateste pt. apicultor cca. 230 de euro/2 familii/an.Am vazut anunt unde se cerea in zona mea 175 de euro/1 stup/sezon.

Stuparul isi va vizita stupii in mod regulat si ii va intretine de parca ar fi la el in gradina.Binenteles cheltuielile in cauza sint suportate tot de apicultor.

Ce va primi chiriasul pt. banii platiti?

Albine vor poleniza totul in curtea lui respectiv in zona.Acesta este un punct de vedere esential aici.
Pe linga asta stuparul mai garanteaza 15-20kg de miere/cei 2 stupi/an pt. chirias(depinde de intelegere).

Stuparul ce are?

Isi vinde 20kg de miere garantat la pret de magazin sau si mai bine.Are stupii la cineva deci nu ii are in padure sau asa ceva si strainii nu pot sai faca pagube.Daca este cazul, chiriasul precis cal va suna sa mearga repede sa vada de albine.
Apicultorul deplasinduse la mai multe adrese are cheltuieli de genul "benzina" chiar de aceea acestia isi aleg o zona pe o raza de pina la 30km.

Binenteles sint mai multe chichite care trebuiesc luate in considerare.Chiar articolul citit mai recent atrage atentia asupra defecarii a albinelor pe hainele puse la uscat.Se recomanda plasarea stupilor in directia optima pt. a nu deranja pe nimeni, respectiv se pot amplasa obstacole care sa oblige albine sa zboare deasupra oamenilor.Totodata este considerat ca o alternativa buna ca stupii sa fie amplasati la inaltime , chiar si la inlatimea acoperisului casei.Albinele vor zbura deasupra oamenilor si nu printre ei.
O alta problema la care trebuie acordata mare atentie este sursa de apa pt. albine.Chiar si in Romania sint multe persoane care pe timp de vara au bazine de apa in curte(acele bazine mai mici care se pot umfla cu aer si sint ideale pt. scaldat pt.  copii).Daca albinele nu au o sursa de apa pregatita anume pt. ele garantat vor vizita si bazinul cu apa.... daca este vreunul in zona.Si precum stim ca MURFY nu doarme precis ca tocmai vecinul care nu primeste miere va suferi o intepatura de la albinele apicultorului caci albine sau dus tocmai la el sa bea apa.

Cam asta ar fi ideea acestul stil de apicultura.Cu cca. 40-50 de familii de albine dati in chirie se poate lucra lejer pe linga un loc de munca fix.
Precis ca in Romania ar merge mai diferit poate dar nu cred sa fie 100% imposibil.