Placi de zahar candi

Creat de oroles, Septembrie 16, 2014, 06:08:55 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Anul acesta, pentru perioada iernarii m-am decis sa dau albinelor turte de zahar candi. Pana acum am dat Apifonda, dar cum aveam mai putine familii imi permiteam. Anul apicol prost si zaharul ieftin m-a facut sa iau decizia folosirii turtelor de zahar candi. Problema e ca nu am facut niciodata. Am vazut un filmulet la nea Marin, insa nu stiu daca ce face el acolo e serbet sau placi de zahar candi. E vorba despre acest filmulet:

https://www.youtube.com/watch?v=uW0HI8Vo4wQ

Am gasit pe net reteta dar scrie cineva acolo de hartie de copt si tavite pentru forme. Are cineva poze sau filmulet despre subiectul acesta? As vrea sa stiu exact cum se face.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

#2
Citat din: apivasmob din Septembrie 16, 2014, 06:15:09 PM
miere ai la rezerva?
Am ceva dar as vrea sa o vand. Te referi la realizarea de turte cu zahar si miere? Mi-ar trebui cca 30 kg de miere.  Anul acesta am mers pe inmultire si miere am putina. Vreau sa le dau cam 2 kg de zahar pe stup in doua transe. E mult?

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Nu se intelege prea bine, cand vrei sa dai repectivele placi?

PARINTELE

Citat din: oroles din Septembrie 16, 2014, 07:41:01 PM
Citat din: apivasmob din Septembrie 16, 2014, 06:15:09 PM
miere ai la rezerva?
Am ceva dar as vrea sa o vand. Te referi la realizarea de turte cu zahar si miere? Mi-ar trebui cca 30 kg de miere.  Anul acesta am mers pe inmultire si miere am putina. Vreau sa le dau cam 2 kg de zahar pe stup in doua transe. E mult?

Incearca cu sirop 2/1
ma candesc ca poate il va lua acest sirop din hranitoare,chiar daca noptile sau cam racit

oroles

Citat din: bucovineanu din Septembrie 16, 2014, 09:39:32 PM
Nu se intelege prea bine, cand vrei sa dai repectivele placi?
La sfarsitul lui ianuarie. Dupa calculele mele, pana atunci am miere in toti stupii.
Am vazut ca nu m-am exprimat corect.



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

Eu am dat placi in primul an cand am avut albinele. Ca si tine, nu am avut miere ca am inmultit la ele si am intrat si cu familii slabe in iarna...si uite asa. Din pacate, in primavara cand le-am dat mi s-au topit si mi-au naclait albinele si nu am mai avut curajul sa pun. Din anul urmator, am pastrat miere si am amestecat cu zahar...sunt mai linistit. Asta nu inseamna ca nu poti incerca.

Reteta data de Gica Romanescu

"Reteta standard pentru placi din zahar invertit (candi):
Necesar
-oala de 10 sau 15 litri
-200 ml solutie 5% sare de lamaie
-0,9 litri de apa
-10kg zahar
Oala de 10 litri dar e mai buna una de 15 litri.De preferat oala emailata sau din cele cu fundul gros (3 straturi).Sunt bune si oalele de inox dar au tabla subtire si amestecul iese putin maroniu.Sub astea poate fi pusa o tabla.
Se pune 0,9 litri de apa si 200 ml solutie 5% sare de lamaie.
Se pune la fiert.Cand incepe sa fiarba se pune treptat zaharul (10 kg) si se amesteca continuu.Atentie,acest amestec incepe sa fiarba violent si exista riscul sa dea peste oala in momentul invertirii.Se tine la invertit 30-60 secunde,si se stinge focul.Se lasa sa se raceasca 10-15 minute timp in care se amesteca din cand in cand apoi poate fi turnat in forme.Personal il pun in pungi din rola de 2 kg (pun la ochiometru 800g-1kg) videz si lipesc cu o masina.Se poate scoate aerul din punga si inoda apoi punga ca e tot un drac.Se pun pe o suprafata plana si orizontala la racit."

oroles

Poti sa le naclaesti si cu Apifonda daca nu o pui in pungi si o intinzi cu sucitorul. Ai pus placile de zahar candi deasupra ramelor fara a le pune in pungi?  Din ce am vazut la altii, turta de zahar candi este mai tare si nu ar trebui sa curga.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

In punga, dar a trebuit sa decupez partea care am pus-o pe rame. Turta este beton...poti sa-ti spargi capul cu ea. Eu nu am vrut sa mai pun...amintiri urate dupa prima iernare  :yahoo_cry:

oroles

Ieri am facut si eu o turta de zahar candi. Cel putin asa cred eu. A iesit ceva asemanator cu Apifonda. Spre deosebire de Apifonda a iesit mai tare la mijloc. S-a deslipit frumos de pe hartia de copt. Dar mai bine sa povestesc tehnologia pe care am aplicat-o si sa trag concluziile. Mentionez ca e prima turta pe care am facut-o si per ansamblu sunt multumit.

Am pus intr-o oala smaltuita 400 de ml de apa, am adaugat 40 ml de solutie de sare de lamaie 5% . Cand a inceput sa fiarba am pus zaharul (Coronita) amestecand pana la dizolvare. Am sters cristalele de pe margine cu o carpa umeda. Cum a inceput sa fiarba am trecut la mestecat pana m-a luat durerea de mana. A inceput sa faca spuma. Am luat temperatura solutiei si cand a ajuns la 117 grade am luat-o de pe foc. Mentionez ca la aceasta temperatura nu se lasase spuma jos. Pana aici am respectat reteta Romanescu. Am pus oala direct intr-o oala mai mare cu apa ca sa se raceasca. Am racit-o pana la 80 de grade si  apoi am luat-o la mestecat cu paleta pana a devenit opaca si opunea rezistenta (pe viitor, ca sa nu ma mai doara mana de invartit voi folosi malaxor si bormasina).

Am pus hartie de copt in tavitele cumparate de la Selgros si am turnat continutul peste hartia umezita. Tavitele arata cam asa:




Le-am lasat sa se raceasca pana a doua zi si a iesit asa:



Eu zic ca per ansamblu rezultatul a fost bun. Daca imi dadea cineva o bucatica sa gust fara sa stiu ca e din zahar facuta, as fi zis ca e Apifonda. La mijloc erau destul de tari, dar nu cat sa se crape cand o rupi. Parea destul de elastica.  Ce nu voi mai face de acum incolo: nu voi mai pune siropul la racit in apa rece deoarece am vazut ca la fund devine mai consistenta in timp ce la suprafata.

Intrebarea mea e: E turta de zahar candi sau serbet ce am facut eu? Le-am dat la albine direct peste rame, fara hartie sau punga. Risca albinele sa se naclaiasca?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Ne Janese are experienta la asa ceva.
Ce e mai galben e candi ce este mai alb e fondant.


Mesajde janese » 12 Ian 2014, 13:42
candi este,fondant este...albina si miere nu e!!!dar la anuuu........ :lol:

bucovineanu

Nu ai zis cat zahar ai pus la fiert.

TDI

Daca in loc de miere folosesti sirop 4:1 invertit si-l amesteci cu zahar pudra intr-o betonieră, nu iese ... apifonda?

oroles

#13
Scuze! 2 kg am pus. A iesit alb. Sa inteleg ca am facut fondant? Candi cum se face? Cred ca si cei care au scris retetele le cam incurca.
Unde e diferenta?

http://www.apiflora.ro/articole/hrana_energetica_proteica/hrana_energetica_si_proteica.pdf
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mosunick

Citat din: yulian din Septembrie 17, 2014, 02:20:55 PM
In punga, dar a trebuit sa decupez partea care am pus-o pe rame. Turta este beton...poti sa-ti spargi capul cu ea. Eu nu am vrut sa mai pun...amintiri urate dupa prima iernare  :yahoo_cry:
La fel am patit si eu in primul an, acelasi produs, aceeasi culoare... dezastru in stup. S-a incalzit de la cuib si s-a topit. Restul nu are sens sa il dezvolt....
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone