Puieti ALUN si GARD VIU

Creat de gash, Martie 28, 2012, 12:38:59 PM

« precedentul - următorul »

Muntoiu Radu

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 28, 2015, 08:29:42 PM
Saptamana asta au adus mult polen. Habar n-am de unde - singurele flori pe care le-am vazut prin sat sunt ghioceii. Ghioceii aia cred ca sunt mai buni decat orice stimulare proteica cu drojdie, lapte praf sau ce-stiu-eu mai ce, asa ca voi pune si bulbi de ghiocei dupa ce le trec florile...

Ignorati prostia asta cu ghioceii :) De la alun mi-au adus polen...

MirceaCalin

Citat din: Muntoiu Radu din Martie 02, 2015, 07:37:48 AM
Ignorati prostia asta cu ghioceii :) De la alun mi-au adus polen...
OK, no problem ! 

Muntoiu Radu

Dupa 3 ore de cules matisori de alun (3 plase de plastic) am ramas cu ~100g de polen. I-am lasat doar o noapte la caldura; probabil ca dupa 2-3 zile se scuturau de 2-3 ori mai mult :

pad3

Citat din: Muntoiu Radu din Martie 03, 2015, 05:11:00 PM
Dupa 3 ore de cules matisori de alun ...

Doamne mare e gradina TA... iar unii se cred albine
Macar ai idee ca actiunea ta afecteaza un intreg ecosistem?
somnul ratiunii naste monstri

Muntoiu Radu

Citat din: pad3 din Martie 04, 2015, 09:04:26 AM
Citat din: Muntoiu Radu din Martie 03, 2015, 05:11:00 PM
Dupa 3 ore de cules matisori de alun ...

Doamne mare e gradina TA... iar unii se cred albine
Macar ai idee ca actiunea ta afecteaza un intreg ecosistem?
Citeste despre fecundarea alunului si intra in gradina.

bio

Citat din: pad3 din Martie 04, 2015, 09:04:26 AM
Citat din: Muntoiu Radu din Martie 03, 2015, 05:11:00 PM
Dupa 3 ore de cules matisori de alun ...

Doamne mare e gradina TA... iar unii se cred albine
Macar ai idee ca actiunea ta afecteaza un intreg ecosistem?

Eu nu cred ca Radu Muntoiu ar fi facut ceva daunator naturii.


Muntoiu Radu

Citat din: bio din Martie 04, 2015, 10:11:57 AM
Citat din: pad3 din Martie 04, 2015, 09:04:26 AM
Citat din: Muntoiu Radu din Martie 03, 2015, 05:11:00 PM
Dupa 3 ore de cules matisori de alun ...

Doamne mare e gradina TA... iar unii se cred albine
Macar ai idee ca actiunea ta afecteaza un intreg ecosistem?

Eu nu cred ca Radu Muntoiu ar fi facut ceva daunator naturii.

Cat am scuturat eu alunii aia cand adunam matisori nu ii scutura vantul in veci  :rotfl:

pad3

special pt voi am scanat 2 pag din dendrologie. lectura placuta
somnul ratiunii naste monstri

pad3

Cat am scuturat eu alunii aia cand adunam matisori nu ii scutura vantul in veci  :rotfl:


asa o fi. dar te-ai uitat si dupa amentii feminini? erau la maturitate sa primeasca polenul scuturat? sau intentionezi ca peste 2 sapt sa te duci cu pamatuful si cu polenul strans sa faci ceva sex cu fata verde?
somnul ratiunii naste monstri

Muntoiu Radu

stai linistit ca 99.99% din matisorii din valea aia au ramas acolo... Numai chinezii mai polenizeaza manual (cauta pe Google Images "hand pollination china"), ca si-au distrus natura... Si dupa aia ne vand noua "miere"...

bio

Citat din: pad3 din Martie 04, 2015, 07:16:19 PM
special pt voi am scanat 2 pag din dendrologie. lectura placuta

....  :roll:....

Citat din: pad3 din Martie 04, 2015, 07:21:55 PM
..... dar te-ai uitat si dupa amentii feminini? erau la maturitate sa primeasca polenul scuturat? sau intentionezi ca peste 2 sapt sa te duci cu pamatuful si cu polenul strans sa faci ceva sex cu fata verde?

Raducule, doar ti-am spus sa stai cuminte .... =))...sa te vad peste 2 saptamini cum "rezolvi" problema ....   :nebun:


oroles

Ce culoare are polenul de alun? Eu stiam ca e de aceeasi culoare ca si cel de porumb (maroniu usor deschis). Azi albinele mele carau polen de culoarea asta si galben. De la ce poate fi polenul galben? Alun stiu ca am in zona ca mi-a zis si socrul meu ca erau calare pe aluni. Polenul galben ma baga in ceata... Mi-a mai povestit ca si un vecin cu magazin care vindea zambilute si flori de primavara pentru 8 martie avea numai albine de-ale mele pe langa ele. Ii fugeau clientii. Nu cred totusi ca de la zambilele lui e polenul. :D

Ce inseamna cand un stup culege mai mult polen decat altii?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Polenul de alun e galben sau galben-verzui. De asemenea daca ai arini in zona (vorbea cineva recent de un arbore pe care nu il cunostea care avea si matisori scurti ca niste dude verzi. Alea sunt florile feminine de arine), si ei sunt infloriti acum si au tot polen galben.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

antiopa din ardeal

Citat din: oroles din Martie 04, 2015, 08:40:31 PM
Ce culoare are polenul de alun? Eu stiam ca e de aceeasi culoare ca si cel de porumb (maroniu usor deschis). Azi albinele mele carau polen de culoarea asta si galben. De la ce poate fi polenul galben? Alun stiu ca am in zona ca mi-a zis si socrul meu ca erau calare pe aluni. Polenul galben ma baga in ceata... Mi-a mai povestit ca si un vecin cu magazin care vindea zambilute si flori de primavara pentru 8 martie avea numai albine de-ale mele pe langa ele. Ii fugeau clientii. Nu cred totusi ca de la zambilele lui e polenul. :D

Ce inseamna cand un stup culege mai mult polen decat altii?

Polenul galben poate fi si de la potbal care infloreste in mustul zapezii.
Stupul care duce mai mult polen are o regina care se ,,oo" mai mult ca celelalte si automat se va dezvolta mai repede daca are si rezerve de hrana energetica pe masura.