TARGURI APICOLE 2013

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Octombrie 27, 2012, 05:21:39 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Blajul, care am inteles ca de obicei e fruntea organizarii si calitatii targurilor apicole si-a anuntat deja intentia pentru 23-24 martie 2013

Braila , care doreste sa urce in topul preferintelor dumneavoastra, se vrea in 2-3 martie 2013 ...(asta depinzand si de vreme, ca sa nu patim ca anul trecut)

de aceea rugam si ceilalti organizatori sa-si faca cunoscute intentiile de "rezervari" de perioade, ca sa putem intocmi un calendar, astfel incat toata lumea sa fie multumita
pana atunci... iernare usoara!
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

codrin br

Sa va dea Dumnezeu sanatate si putere.

pharaonu75

#2
La Slobozia, targul se va tine la inceputul lunii februarie (1-2 sau 8-9 februarie 2013)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 28, 2012, 09:12:17 AM
La Slobozia, targul se va tine la inceputul lunii februarie (12 sau 8-9 februarie 2013)

decat 1-2 sau 8-9, nu e mai bine 1-9?  :D
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Donbazil

#4
Sal'tare!
Florine, vedetzi ca e o randuiala si in ceea ce priveste organizarea acestor targuri. Trebuie sa existe o corelare ca sa se evite suprapunerile iar de treaba asta nu oricine se poate ocupa.
Poate o colaborare intre cei mai tari de pe piatza  la intocmirea acestui calendar ar fi benefica.
Anii trecutzi dupa cate stiu, domnul Dobrescu s-a implicat in chestia asta.
Trebuie tinuta legatura cu  toate structurile asociative reprezentative , cu oamenii cu putere economica ( Dl. Mates, Dl Dobre, Dl Pitaressi si in primul rand cu conducerea ACA.
La  intocmirea unui astfel de calendar trebuie ca si ei sa fie  cointeresati  pentru ca nu e bine sa  se suprapuna, mai ales daca sunt in zone apropiate. Apoi exista anumite traditzii locale, legate si de diferite sarbatori, de care iarasi trebuie sa se tzina cont.
La colegii sarbi se implica ministerul agriculturii ca sa multzumeasca pe toata lumea.
Sper ca 2013 va aduce mai multa planificare si organizare ca totzi sa fim satisfacutzi si cei ce vand dar mai ales cumparatorii, iara noi, cei catziva forumisti, sa ne putem intalni, sa mai povestim.....
Parerea mea!
Sal'tare!
Donbazil - Faget :thanks:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Donbazil din Octombrie 28, 2012, 07:19:45 PM
... Trebuie tinuta legatura cu  toate structurile asociative reprezentative , cu oamenii cu putere economica ( Dl. Mates, Dl Dobre, Dl Pitaressi si in primul rand cu conducerea ACA.
La  intocmirea unui astfel de calendar trebuie ca si ei sa fie  cointeresati  pentru ca nu e bine sa  se suprapuna, ...

Cu parere de rau, am o MARE retinere in ceea ce priveste ACA,
Anul acsta cand am vrut sa organizez targul, "colegii" de la ACA Braila, nu numai ca nu m-au sprijinit dar mi-au bagat si bete-n roate. Si acum bomboana de pe coliva: cand am discutat aceasta atitudine cu domnul Fetea. presedinte ACA, mi s-a raspuns ca daca eram eu ajutat, ACA nu avea nici un castig; si mai mult , sunt suficiente doar targurile de la bucuresti. cele din tara sunt pierdere de vreme
deci....
- ACA daca nu castiga, nu se baga (asa cum spui si tu, de ce trebuie sa fie neaparat cointeresare? ei traiesc doar datorita apicultorilor si nu e normal sa conditioneze astfel de targuri)
- pe cand la mine , implicarea a fost totala si castigul material ZERO

vreau sa multumesc inca odata comerciantilor care mi-au fost alaturi si invitatilor ce au tinut comunicarile apicole

deoarece cred ca e bime sa fie o repartitie corecta a acestor manifestari, am facut acest topic, ca fiecare organizator sa-si anunte macar intentia si perioada de organizare
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Ce sa o mai dam cotita , fiecare trag apicol , fiecare intalnire apicola , reprezinta un cui batut la sicriul ACAR. In veci vecilor targul de la Bucuresti nu va fi la nivel  cu Blajul sau Campina.

pharaonu75

#7
La Cluj targul va fi pe 02-03 martie 2012! Cred ca se suprapune cu Braila!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

MariusApicultura

In Jud. Arges cand este un targ apicol?  :thanks:  :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 29, 2012, 02:04:32 PM
La Cluj targul va fi pe 02-03 martie 2012! Cred ca se suprapune cu Braila!

2 problemi:

1 - daca radu vrea la anul (2013) sa organizeze targ in 2012, e interesant de vazut masina timpului
2 - pana acum radu nu a anuntat nimic, dar daca se vrea musai Clujul pe 2-3 martie, incerc sa mut Braila in 9-10 martie, adica saptamana urmatoare

cred ca fiecare organizator trebuie sa invete sa cedeze in favoarea altuia si sa se astepte ca si altul sa cedeze in favoarea sa, daca nu ca organizator, macar ca om (nu e cazul lui pandrea in mod expres, ci e valabil pentru toti), deoarece peste tot sunt apicultori.(mai greu e pentru expozantii care fug in toate colturile tarii)
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Octombrie 29, 2012, 01:36:56 PM
  Ce sa o mai dam cotita , fiecare trag apicol , fiecare intalnire apicola , reprezinta un cui batut la sicriul ACAR. In veci vecilor targul de la Bucuresti nu va fi la nivel  cu Blajul sau Campina.

acar sau nu, consider normal si de bun simt ca indiferent cine si unde organizeaza un targ apicol, acar-ul (paun) sa se implice efectiv

In viata, trebuie sa fii rau, daca esti prost; ca sa acoperi !
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

orbanstefan64

corect florine ! de aia am pus tirgul pe noiembrie

bucovineanu

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Octombrie 29, 2012, 10:31:31 PM

2 problemi:

2 - pana acum radu nu a anuntat nimic, dar daca se vrea musai Clujul pe 2-3 martie, incerc sa mut Braila in 9-10 martie, adica saptamana urmatoare
colturile tarii)
In 9-10 martie stiu ca e targul la Iasi.

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Octombrie 29, 2012, 10:31:31 PM
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 29, 2012, 02:04:32 PM
La Cluj targul va fi pe 02-03 martie 2012! Cred ca se suprapune cu Braila!

2 problemi:

1 - daca radu vrea la anul (2013) sa organizeze targ in 2012, e interesant de vazut masina timpului
2 - pana acum radu nu a anuntat nimic, dar daca se vrea musai Clujul pe 2-3 martie, incerc sa mut Braila in 9-10 martie, adica saptamana urmatoare
...

Mda! este greseala mea... eu am scris 2012 =)) =))
Radu a facut anuntul pe Stuparitul
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 31, 2012, 10:25:44 AM
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Octombrie 29, 2012, 10:31:31 PM
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 29, 2012, 02:04:32 PM
La Cluj targul va fi pe 02-03 martie 2012! Cred ca se suprapune cu Braila!

2 problemi:

1 - daca radu vrea la anul (2013) sa organizeze targ in 2012, e interesant de vazut masina timpului
2 - pana acum radu nu a anuntat nimic, dar daca se vrea musai Clujul pe 2-3 martie, incerc sa mut Braila in 9-10 martie, adica saptamana urmatoare
...

Mda! este greseala mea... eu am scris 2012 =)) =))
Radu a facut anuntul pe Stuparitul


asta si incercam sa zic mai sus: nici un targ nu e batut in cuie si fiecare organizator poate "ceda"
dar vad ca nu se poate
adunci targul de la braila va fi in locul celui de la slobozia sau astept pana domnul fetea va organiza targul de la bucuresti la braila
asa e toata lumea multumita?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333