Cipi - Apicultor incepator din Bucovina

Creat de Cipi, Noiembrie 22, 2014, 01:03:08 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Ramele sunt pentru faguri de plastic ? Cate rame ati comandat ? Ati luat si faguri de plastic ? La ce pret au fost ramele ? Dar fagurii ? Unde ati dat comanda ? Intreb pentru ca am comandat si eu 10 faguri si n-am primit nimic . Probabil au vazut poza care am pus-o pe forum , la reclama lor , aia cu stupul lor care face  200 kg de miere . Am vazut ca anul asta nu au mai afisat-o .
I-mi place stupina . Cred ca e timpul sa va ocupati si de familie .
Multa sanatate si numai bine .

Pustu

De ce 9.5 din 10 ? Doar din cauza " soriciurilor  " care se vad sau mai au si altceva ? Noduri sau mai stiu eu ce  ...

Cipi

Da, ramele sunt pentru faguri din plastic, dar eu le voi folosi pentru faguri din ceara. Pretul unei rame de tei este de 1.6 lei 30 bucati. Comanda am facut-o telefonic la stoplastup.ro, am platiti prin banca si ei mi-au expediat coletul fara sa platesc nicio taxa. Am vrut sa cumpar rame de la targul de la Iasi, dar calitatea lor era jalnica, aceste rame sunt cele mai bine lucrate rame pe care le-am vazut pana acum, le-am dat 9.5 pentru ca eu sunt putin perfectionist, si cred ca se poate si mai mult, de noduri nici vorba :)

Vyktor


Cipi

Avand in vedere ca nu am platit taxe de curierat, pretul unei rame m-a ajuns sub 1,3 lei.

Pustu

Citat din: Vyktor din Aprilie 08, 2015, 06:34:23 AM
Citat din: Cipi din Aprilie 07, 2015, 11:10:19 PM
Pretul unei rame de tei este de 1.6 lei 30 bucati.
:surprised:???? :uimit:

Dumneavoastra cu cat ati cumparat ramele de tei si de unde ? Cate bucati ?
Multa sanatate

Vyktor

De la targ am luat rame de tei cu 37,5 pachetul de 25 de rame. Adica 1,5 bucata.
A fost o incercare de gluma,  se pare nereusita, deoarece se poate intelege si ca a cumparat cu 1,6 lei 30 de rame.
Si te rog nu mi te mai adresa cu d-voastra, nu tin asa tare la eticheta.  :hi:

MIHALACHE

Capatul ramei care se asaza pe falt este mai mare de 1 cm cat trebuie la o rama obisnuita si de aicea se ajunge la strivirea albinelor cand se va adauga magaziile,ma refer la majoritate lazilor facute dupa cotele obisnuite.

Cipi

Acum 5 minute am vazut cum a intrat in unul din stupi un lup al albinelor care inca nu a iesit. Albinele nu au putut sa-l opreasca. E cazul sa-mi fac griji?

oroles

Eu zic ca nu. Mananca, si cand se satura pleaca. E putin probabil sa-ti omoare matca. Am gasit viespi in ghemul de iernare cand m-am uitat prin plasa la stupii unui cunoscut...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Mai intai ca nu cred ca era lupul albinelor ci gargaun (Vespa crabro). Eu cred ca voia totusi miere si nu albine, pe care de altfel le-ar fi putut prinde in afara stupului fara sa se expuna la riscuri. Era sigur o viespe-regina, ca numai reginele trec iarna si la vremea asta cred ca nici nu au inceput cresterea puietului (vezi topicul despre Vespa crabro). Nici vorba sa-ti omoare matca. Pe de alta parte nu-i exclus ca albinele sa-i vina de hac; am gasit o data sau de doua ori o astfel de viespe moarta in stup si asa de mare incat nu au putut-o scoate albinele, doar i-au rupt aripile, parte din picioare si probabil au 'imbalsamat-o' ca tot corpul era foarte lucios.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cipi

aveti dreptate, cred ca era viespea crabro. Multumesc!

Cipi

O frumoasa stupina din oraselul Solca.

SPYKAL

Citat din: Cipi din Aprilie 19, 2015, 08:41:59 PM
O frumoasa stupina din oraselul Solca.
Frumoasă privelişte, ai postat ! Stimă şi respect !!!  :hi:

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !