Reconciliere

Creat de marian sima, Decembrie 31, 2014, 11:39:33 AM

« precedentul - următorul »

marian sima

Salutare.
De la inceputul anului am mai suparat ba pe unul ba pe altul.
Sint persoane pe care le-am jignit neintentionat (intr-un anumit context) dar sant si persoane pe care in anumite confruntari le-am jignit.

Nu doresc sa jignesc pe nimeni insa recunosc sant persoana care raspund nu tocmai politicos unor atacuri.

Asa ca,cu aceasta ocazie cer scuze tuturor celor pe care i-am jignit intrun fel sau altul.

In special lui Corneliu Iuga,am incercat sa-i trimit un mesaj insa mesajul a fost blocat,am cerut nr de telefon insa se pare ca nu e cunoscut celor de pe forum.

Asa ca nu ramane decat sa prezint scuzele mele aici.
Odata ii facusem o invitatie pe la mine cand vine in tara ,acea invitatie ramane valabila .

Asa ca ;Multa sanatate si fericire in noul an tuturor.

Si ca urarea sa fie complecta ea se adreseaza si simpatizantilor mei  de pe Stuparitul si anume lui Proapis (sa traiesta Mariane :)) ,Mircea 63,Modigliani   ,Guist ,si adminului Mircea.

Desi nu intra la categoria simpatizanti ci la prieteni salut si trimit urarea de La MULTI ANI lui Teinegru,Dila Daniel,Dicu Ion ,Bunka si altora ca ei.

LA MULTI ANI ,Sanatate si numai bine tuturora. : sampanie: :birthday:

ioanardelean55


Frumos , si necesar acest gest  felicitari  =D> =D> =D>  ,dar la anu ?

paul1

LA MULTI ANI ... MARIANE !!! :hi:
Cer scuze tuturor celor pe care i-am intepat cateodata, in special lui Oroles si lui Dragoshelu !  :i_love_you:
LA MULTI ANI ... TUTUROR ! :i_love_you:

oroles

Asa se cade la sfarsit de an!
La multi ani tuturor!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Oare Dragos isi cere scuze ?  =)) =)) =))

Kov iulian

In unele culturi acum la sfarsit de an oamenii isi scriu pacatele sau lucrurile de care nu sunt mandri pe hartie le pun in papusi apoi le dau foc.
Se pare ca treaba asta chiar ar functiona in plan psihologic.
Filozofii moderni recomanda ca pe o hartie sa scriem tot ce am gresit si sa ii dam foc iar pe alta tot ne ne dorim si sa o purtam asupra noastra.


pharaonu75

Psihologii aia au nevoie de... psiholog!  =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Decembrie 31, 2014, 02:06:57 PM
In unele culturi acum la sfarsit de an oamenii isi scriu pacatele sau lucrurile de care nu sunt mandri pe hartie le pun in papusi apoi le dau foc.
Se pare ca treaba asta chiar ar functiona in plan psihologic.
Filozofii moderni recomanda ca pe o hartie sa scriem tot ce am gresit si sa ii dam foc iar pe alta tot ne ne dorim si sa o purtam asupra noastra.
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 31, 2014, 02:10:20 PM
Psihologii aia au nevoie de... psiholog!  =))
Nu doar ei.  :rotfl: :rotfl: 
Asta cu lucrurile scrise pe hartie este practicata de unii filozofi atei sau agnostici.

Si oamenii religiosi au inventat metode interesante.
Probabil asa se pot explica mai multe lucruri din istorie.

Tapul ispasitor, Hristos, Botezul.
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/tapul-ispasitor-139729.html
CitatTapul ispasitor era acel tap alungat din cetate, in cadrul sarbatorii din "Ziua Ispasirii" (Yom Kipur), spre a muri in pustie, dupa ce arhiereul Legii Vechi isi punea mainile peste el si marturisea asupra lui toate pacatele poporului.

Probabil oamenii au simtit nevoie unei eliberari si facand anumite practici au vazut ca obtin acel rezultat dorit.
Totul e psihologie.

ioanardelean55


     Tot de  pshihologie e vorba si cind gresim . ))/

marian sima

Iulian eu ti-am mai spus ca un budist nu intelege crestinismul,o data ce nu-l intelegi nu are rost sa-l comentezi .
Ce ar insemna sa ma apuc eu acum si sa spun cum au introdus budisti si de ce soia in alimentatie,un budist a-r explica mult mai nuantat si mai bine decat mine.

Oare crezi ca nu puteam merge mai departe fara sa-mi cer scuze?
Crezi ca am simtit nevoia de o eliberare ? :D

Santem oameni si omul greseste esential este sa constientizezi ca ai gresit si sa remediezi problema.

Nu doresc ca acest topic sa devina unul filozofic sau religios ,ci pur si simplu un topic in care oameni sa-si dea mana si sa se impace.

Eu unul asta am simtit asta am facut,in viata reala nu am nici o persoana care sa nu-mi vorbeasca sau care sa poarte dujmanie pe mine sau eu pe el.

Asa ca,consider ca si virtual este bine sa repar ce am gresit.

Adresez inca o data urarile mele de bine pentru toti si La Multi Ani.
Sa traiesti Paul sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate. :hi:

Cris

La multi ani!!!
Sa avem parte de un an nou plin de nectar, si sa ne iasa albinele din iarna pline de avant sa poata culege  cat mai mult din acel nectar
: sampanie:
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

D006

Mariane imi cer scuze la tine daca te-am jignit in discutia despre religie . La urma urmei fiecare pasăre pe limba ei piere.

Kov iulian

Citat din: marian sima din Decembrie 31, 2014, 05:11:54 PM
Nu doresc ca acest topic sa devina unul filozofic sau religios ,ci pur si simplu un topic in care oameni sa-si dea mana si sa se impace.
Nici eu nu am vrut sa abat discutia spre religie sau filozofie.
Ce am postat avea legatura cu reconcilierea, uneori avem nevoie sa ne impacam nu numai cu alti dar si cu noi insine.



marian sima

Iulian cu mine insumi ma impac in fiecare zi si ma accept asa cum sant. :)
Pentru reconciliere bunadispozitia conteaza,de acea am ales acest moment,nu are nimic deaface cu eliberari si alte alea.

Dragos eu te inteleg pe tine si tu la fel pe mine,cateodata se intampla sa devenim subiectivi si pentru a ne apara cea ce dorim sa aparam apelam la tertipuri.

Santem doi pugilisti care ne lovim pentru victorie si nu e nici o suparare in asta. :D
Sa fii iubit. :hi:


Donbazil

Sal'tare!

...Ion, pe patu de moarte: Marie, io acuma mor, spune inselatu-mai tu vro data cat am fo' noi impreuna?
- Ioane io ti-as spune, DA DACA NU MORI!!!!!!! :rotfl: =)) :yahoo_cry: