Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Stai jos, esti paralel cu subiectul .

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Ianuarie 27, 2016, 07:22:16 PM
Este adevarat ca varachetul a ajuns la 50 lei si ca se gaseste doar cu reteta?

cumparam scabatox, amestecam cu ulei si facem tratament!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Citat din: dodo79 din Ianuarie 27, 2016, 07:22:16 PM
Este adevarat ca varachetul a ajuns la 50 lei si ca se gaseste doar cu reteta?
Am inteles ca doar in farmacii veterinare va mai fi vandut. Cei de la Apicola nu vor mai avea drept de comercializare (nici pentru alte medicamente).
De reteta nu am auzit nimic. Cert este ca pretul va fi mai mare de acum incolo.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cristi75

Citat din: D006 din Ianuarie 27, 2016, 07:33:36 PM
  In primul rand s-a demonstrat inutilitatea ANARZ-ului in domeniu apicol.
  In al doilea rand PNA va putea fi accesat si individual.
  In al treilea rand PNA va suferi unele modificari consistente .
  In al patrulea rand D. Fetea propune ( in sfarsit) ca asociatiile doritoare sa se intalneasca si sa-si exprime un punct comun. ACA a platit analize in occident prin care se demonstreaza ca albinele din Romania au murit din cauza neonicotinoidelor.
In al cincela rand laboratoarele ANSVSA in mare parte sunt depasite si prost echipate.
In al saselea rand varachetul se va scumpi doarece se va vinde doar prin farmacii veterinare . Astfel circuitul va fi urmatorul : ICDA , engrosist , depozit , distribuitor , farmacie veterinara , apicultor . Fiecare mai adauga cel putin 20% la pret.

mare lucru nu pierdem
in farmaciile veterinare se gaseste varatraz care e  mai ieftin ca varachetul si sunt 10 ml in sticluta nu 6
plus ca exista si variante mai ieftine ce contin amitraz numai trebuie avuta grija la dozaj
eu de mult nu mi/am mai permis sa cumpar mavrirol dar am luat MAVRIK contine tot taufluvanilat si cu 50 lei tratezi o stupina medie

bio

Citat din: D006 din Ianuarie 27, 2016, 07:33:36 PM
  In primul rand s-a demonstrat inutilitatea ANARZ-ului in domeniu apicol.
  ....

si ce-i m-ai pupai mina lui Sonea acum vreo 2 ani .... poate-poate i-ti scapa si tie ceva .milogeala... =))

Ce sareai la gitul meu cind spuneam ceva de Sonea @ Co .... si acum ca ANARZ ar fi inutil ??


PACO

Bio iar o sugi aiurea, de unde s-a plecat cu ANARZ UL  si unde s-a ajuns este o diferenta mare, birocratizarea excesiva la care vor sa se ajunga nu poate multumi nici  pe cei ca tine care umbla cu milogeala prin alte parti.

filip

Paco grija mare la exprimare,unele interese sunt lezate prin punctul de vedere al meu a lui Bio si a altora care nu facem plecaciuni si nu suntem slugi a unui sistem.
Suntem maturi si cetateni liberi indiferent cate modificari se vor face la NOUA Lege a Apiculturii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Apropos,daca medicamentele pentru albine se vor ridica de la Farmaciile Veterinare,trebuie gandit un sistem de decontare fara a lega apicultorul de Asociatie.
Pe baza unei adeverinte cu nr de fam de albine aflate inscrise in Registrul Agricol de la primarie,medicul veterinar elibereaza o reteta compensata pentru a ridica tratamentul.
Indiferent cat se vor zbate unii sa faca tratamente,daca nu se va actiona la intregul efectiv de albine aflat pe teritoriul tarii,va fi ineficient.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Adrian.B.

Mai stie cineva ceva despre legea privind alegerea medicului veterinar si incheierea unui contract cu el ?

D006

  Cine te opreste sa faci contract cu medicul veterinar concesionar ?

Adrian.B.

#9745
Nu stiam domnu D006. Si pot face contract cu orice medic din orice localitate?. Multumesc/

Adrian.B.

Imi poate cineva raspunde la intrebare? Multumesc.

D006

  Cu concesionarul de principiu deoarece are intrare peste tot.

Adrian.B.

Si eu ce sa fac cu doctorul asta de la tara care nu stie ce vreau? A  zis  ca vrea sa ma ajute dar nu stie cum?!!

D006

  Adrian , cati stupi ai ?