Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

 Buckfastul e pistol de apa in fata mongrelului meu !

Adrian.B.

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 29, 2016, 06:15:57 PM
Nu ai nevoie de el. Se poate sări peste și să alegi ce-ti place. Știu situație din Gorj. S-a discutat la ședință  A intervenit direct șeful lor de la DSV.
E dreptul tău să îți alegi doctorul preferat.
Domnu Dan  mi se pare normal sa ne putem alege doctorul . Daca ipotetic avem un conflict colateral cu medicul zonal ce facem?Poate sunt vecin cu el si nu-i convine ca am eu in curte 10 familii de albine? Atunci ce fac? Trebuie intodeauna sa existe un arbitru.

D006

  Eu chiar nu va inteleg , de vreti un dusman cand puteti sa aveti un prieten. In numele la niste principii voi va faceti viata grea , in schimb cu niste mici atentii ati fi niste oameni fericiti.
  Luati aminte la vorba lui Dinica !

https://www.youtube.com/watch?v=7Qp-MXjxlq8

bio

Ahha...!!...  =))

Dupa ce saptamina trecuta D2006 gindea ca un achizitor  .......zilele astea, D2006, gindeste ca un doctor, asta este si meseria lui.... =))

Este greu de schimbat ceva in Romania atit timp cit shpaga este cuvintul de ordine a  multor  angajati la stat .


cipik

Shpaga suna urat, la fel si mita, hai sa-i spunem atentie sau stimulent.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Kiwi Bee

Stimularea ca stimulare dar cind trebuie sa dai completare........

relutu

Mai taie din stimulare,da-o ....Cunosc personal un medic veterinar,care incaseaza f mult de la stat ptr trichina,cand el de fapt nu face nici macar una.

Adrian.B.

Daca te prinde de ,,client,, trebuie da vaccinezi si gainile si cainii si sotia ,ca  zice ca e prinsa de turbare. Nu trebuie sa intepe . e suficient sa-i dai banii. Nu joci cum canta el ,te ameninta ca iti desfiinteaza ferma. Daca ajungeti la un anumit nivel, vin ca vulturii.

D006

Lasa ca ne facem noi mari !

pharaonu75

Citat din: D006 din Februarie 02, 2016, 05:38:49 PM
Lasa ca ne facem noi mari !

Dragos, cate albine ai tu in cutia aia nu au altii in toata stupina! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Adrian.B.

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 04, 2009, 10:50:03 PM
Atunci cand facen sirop nu trebuie sa fierbem compozitia dupa ce am pus zaharul pentru ca prin fierbere rezulta o substanta daunatoare pentru albine.
Prin adaugarea de acid citric nu se face invertirea, ci ajutam albinele sa faca acest lucru.
Domnu bucovineanu si eu dau sirop neinvertit fara probleme de ani de zile. Eu insa nu folosesc acid citric. E mai bine? Si ce cantitate ?

bucovineanu

Nici eu nu folosesc acid citric. Folosesc numai ceaiuri.

Adrian.B.

Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2016, 09:59:48 PM
Nici eu nu folosesc acid citric. Folosesc numai ceaiuri.
Am invatat multe de la dvs. Si tot ce am pus in practica s-a dovedit folositor.Spuneti-mi , dvs nu ridicati capacul deloc in timpul iernii?

bucovineanu

Pana acum cativa ani nu desfaceam stupii pana prin martie. In ultimele ierni, daca am prins cate o zi cu temperaturi ridicate si zbor intens, am mai desfacut cate 2-3 stupi, fara sa intru in cuiburi. Nu ascult niciodata stupii cu furtunul. Daca stiu ca familiile sunt pregatite cum trebuie pentru iernare, nu vad rostul ascultarii.

romikele

Ăștia cu furtunul au scuza către nevastă când intră în cramă, că merg să asculte stupii.  :razz: