stimulari

Creat de dragos2006, Februarie 25, 2010, 09:30:38 PM

« precedentul - următorul »

D006

trebuie neaparat sa stimulam familiile de albine in aceasta perioada?am citit in unele postari ca trebuie dat polen iar eu nu am de unde sa iau,trebuie neaparat?multumesc.

filip

Fiecare familie trebuie sa mai aiba ceva rezerva de pastura.In curand o sa inceapa sa aduca din camp.
Sunt unii apicultori care la o data anume trebuie sa aiba familiile de albine dezvoltate la maxim,dezvoltarea e face fortand putin nota prin stimulare.
Pentru incepatori,aveti mare grija cum stimulati sa nu va treziti cu stupii inaintea SALCAMULUI in frigurile roitului!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ciprianpop

adica sa nu stimulam prea mult ? sau cum? stit ca noi suntem incepatori....intzelegem mai greu..:smile:) puteti sa ne explicati cum sta treaba cu stimularile in aceasta perioada?
de ex eu am descapacit pe o rama care e ultima din cuib...asa mi a aratat un stupar...e bine? am inteles ca acest mod de stimulare e mai eficient si mai sanatos pt albinutze!
multzumesc
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

filip

Citat din: ciprianpopadica sa nu stimulam prea mult ? sau cum? stit ca noi suntem incepatori....intzelegem mai greu..:smile:) puteti sa ne explicati cum sta treaba cu stimularile in aceasta perioada?
de ex eu am descapacit pe o rama care e ultima din cuib...asa mi a aratat un stupar...e bine? am inteles ca acest mod de stimulare e mai eficient si mai sanatos pt albinutze!
multzumesc
E foarte bine,dar trebuie sa aiba si miere in rame langa puiet.Daca da frigul 2-3 saptamani da coltul cu toata mierea aflata la 2-3 rame distanta.
Ai ci e maiestria apicultorului priceput,aceleas rame ,cu aceiasi miere pot fi aranjate diferit la impachetarea pentru iarna.rezultatul poate diferi cat de la apus la rasarit.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

alexutu

eu anul acesta pentru prima data incerc sa pun rame cu miere deasupra cuibului ,credeti ca este bine
00007

filip

Citat din: alexutueu anul acesta pentru prima data incerc sa pun rame cu miere deasupra cuibului ,credeti ca este bine
Depinde cat spatiu ai si cum inchizi stupul sa nu patrunda albine ori soarec.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ciprianpop

Citat din: filip
Citat din: ciprianpopadica sa nu stimulam prea mult ? sau cum? stit ca noi suntem incepatori....intzelegem mai greu..:smile:) puteti sa ne explicati cum sta treaba cu stimularile in aceasta perioada?
de ex eu am descapacit pe o rama care e ultima din cuib...asa mi a aratat un stupar...e bine? am inteles ca acest mod de stimulare e mai eficient si mai sanatos pt albinutze!
multzumesc
E foarte bine,dar trebuie sa aiba si miere in rame langa puiet.Daca da frigul 2-3 saptamani da coltul cu toata mierea aflata la 2-3 rame distanta.
Ai ci e maiestria apicultorului priceput,aceleas rame ,cu aceiasi miere pot fi aranjate diferit la impachetarea pentru iarna.rezultatul poate diferi cat de la apus la rasarit.
exista miere si linga puiet...dar tot nu mi ati raspuns la intrebare...cat de des facem aceasta stimulare in aceasta perioda? cat timp? ... :)
stiti cum suntem noi incepatorii..... :wink2: mai pisalogi cu intrebarile.... :wink: dar stiti vorba aia batrineasca   copilu daca nu plinge mama nu i da mancare! :hi:  :hi:  :hi:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

filip

Daca ai miere suficienta capacita in rame ,stimularea  nu e chiar necesara pana se mai incalzeste putin vremea.
Ramul descapacit la marginea cuibului AUR curat,dar cand albina poate sa se miste in voie.Acum o prinde frigul pe rama marginasa si acolo moare.Exista haranitoare de podisor ce se pun deasupra ramelor,acestea sunt foarte bune in aceasta perioada.Puneti putina miere calduta in ele seara cand sunt peste 10 grade.Mierea nu se va acri chiar daca nu e transportata in primele zile.Stimularea se face si in functie de cata rezerva de miere mai au albinele.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sfantul spiridon

fara stimulari in luna martie, nu cred ca vei scoate nimic in salcam...cred ca asta ai fi vrut sa auzi..asteapta sa vina caldura ca mai mult le inebunesti...vezi ca la ACA din jud tau sigur vei gasi hrana proteica
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro