Inmultire matci

Creat de clau30, Decembrie 29, 2014, 02:50:07 PM

« precedentul - următorul »

clau30

Salut.

Sunt nou pe forum.

Am cumparat in 2013 2 roiuri de albine. Am avut probleme tot anul acela cu matcile. Cine mi le-a vandut mi le-a dat fara matci. Am cumparat roiurile prin iunie si am avut matca la unu pe la sfarsitul lui iulie iar la celalalt pe la 20 septembrie. In timpul asta am cumparat o matca dar albinele n-au acceptat-o si mi-au omorat-o. Pentru a avea matcile, a trebuit sa ma rog de cel care mi le-a vandut sa ma ajute. Mi-a pus rama cu oua proaspete si asa s-au format matcile. Problema in acel an a fost ca s-au dezvoltat foarte foarte putin pentru ca efectiv nu a avut cine sa oua. Am intrat in iarna cu roiuri foarte slabe dar am avut noroc si am iesit din iarna. N-as vrea sa mai apelez la cel care mi le-a vandut pentru ca nu a fost cinstit de la inceput spunandu-mi ca au matci, au tot roiurile lui si defapt nu a fost asa.

In 2014 am mai cumparat niste stupi. De data asta stupi intregi, plini. Domnul care mi i-a vandut a fost de treaba si mi-a zis de la inceput ca au matci de 2 ani si ar fi trebuit sa le schimb in 2014. N-am facut-o din cauza ca situatia s-a complicat pentru un incepator ca mine. A roit un stup , am facut mai multe greseli si a fost si an prost. Pentru 2015 imi propun neaparat sa "fac" cateva matci, cat mai devreme cu putinta deoarece unele matci au 3 ani deja. Din cate am inteles ar fi trebuit schimbate.

Intrebarea mea ar fi care ar fi cea mai usoara metoda eficienta. O metoda o stiu, dar implica ramanerea fara matca o perioada mare. As putea sa omor matca batrana in timpul ouatului iar albinele isi vor face ele matca. Dar asta pare solutia de avarie dupa experienta mea din 2013 cand m-am chinuit tot anul cu acei roi si cu greu am avut matca.

Am gasit pe internet o metoda de a creste matci dar mi se pare cam avansata pentru mine:
https://www.youtube.com/watch?v=QNynQuYmEQg

Aveti vreo sugestie ca sa am matci mai usor ? Multumesc.

crisian-nicolae

Foloseste metoda prin roire sau Miller.Cauta pe  net.

Alutus

Orice crestere deliberata de regine, implica sacrificarea cel putin a unei familii de albine, plus un echipament minimal. In cazul in care ai un numar redus de familii, cel mai bine este sa astepti roirea naturala. Majoritatea stuparilor procedeaza asa , de voie , de nevoie. Pentru a obtine o roire timpurie, trebuie sa ai o familie foarte puternica. Familia se poate aduce in starea respectiva, prin procedee specifice, pe care le poti afla, de la colegii de forum. Dar si pentru a creste  aceste regine, ai nevoie de un numar corespunzator de lazi, corpuri sau nuclee. Deocamdata pasul Nr 1 este iesirea din iarna. Intre timp pregateste pasul 2: asigura lazi, corpuri  sau nuclee.
Sa nu uiti Darie!

mirea-daniell

 Ai garantia ca ai material de prasila?... atunci merita sa incerci ceva in sesul acesta altfel incearca sa cumperi matci certificate. Daca totusi vrei sa incerci de unul sigur ceva in materie de crestere de matci eu ti-as propune metoda Padureanu. Nu se face cu "sacrificare"  de familie si se obtin matci superioare fiind asimilate matcilor de schimbare linistita care sunt considerate ca fiind cele mai bune matci.

italianu

Citat din: clau30 din Decembrie 29, 2014, 02:50:07 PM
Salut.

Sunt nou pe forum.

Am cumparat in 2013 2 roiuri de albine. Am avut probleme tot anul acela cu matcile. Cine mi le-a vandut mi le-a dat fara matci. Am cumparat roiurile prin iunie si am avut matca la unu pe la sfarsitul lui iulie iar la celalalt pe la 20 septembrie. In timpul asta am cumparat o matca dar albinele n-au acceptat-o si mi-au omorat-o. Pentru a avea matcile, a trebuit sa ma rog de cel care mi le-a vandut sa ma ajute. Mi-a pus rama cu oua proaspete si asa s-au format matcile. Problema in acel an a fost ca s-au dezvoltat foarte foarte putin pentru ca efectiv nu a avut cine sa oua. Am intrat in iarna cu roiuri foarte slabe dar am avut noroc si am iesit din iarna. N-as vrea sa mai apelez la cel care mi le-a vandut pentru ca nu a fost cinstit de la inceput spunandu-mi ca au matci, au tot roiurile lui si defapt nu a fost asa.

In 2014 am mai cumparat niste stupi. De data asta stupi intregi, plini. Domnul care mi i-a vandut a fost de treaba si mi-a zis de la inceput ca au matci de 2 ani si ar fi trebuit sa le schimb in 2014. N-am facut-o din cauza ca situatia s-a complicat pentru un incepator ca mine. A roit un stup , am facut mai multe greseli si a fost si an prost. Pentru 2015 imi propun neaparat sa "fac" cateva matci, cat mai devreme cu putinta deoarece unele matci au 3 ani deja. Din cate am inteles ar fi trebuit schimbate.

Intrebarea mea ar fi care ar fi cea mai usoara metoda eficienta. O metoda o stiu, dar implica ramanerea fara matca o perioada mare. As putea sa omor matca batrana in timpul ouatului iar albinele isi vor face ele matca. Dar asta pare solutia de avarie dupa experienta mea din 2013 cand m-am chinuit tot anul cu acei roi si cu greu am avut matca.

Am gasit pe internet o metoda de a creste matci dar mi se pare cam avansata pentru mine:
https://www.youtube.com/watch?v=QNynQuYmEQg

Aveti vreo sugestie ca sa am matci mai usor ? Multumesc.



Cea mai simpla solutie ptr tine e aceea de ale cumpara!
Tzi se pare scumpa,dar cum nu ai experienta e cea mai buna!
In acest moment ,si sint sigur de ceea ce-ti spun ,NU esti ,inca, in stare sa te ingrijesti cum trebuie de familii si in ce priveste cresterea matcilor nu e un lucru chiar asa de usor! Intre timp sint o multime de exemple pe net,umareste-le si vezi care ti se pare cea mai adaptata ptr tine!
Sa nu crezi ca am interese comerciale,sint la peste 1500 km de Ro!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

crisian-nicolae

Si daca cumpara matci trebuie sa-i arate careva cum se introduc.
Daca iereai mai aprope de mine ma ofeream sa te ajut.(toti zic asa) :zzz:

cipik

Daca zici ca ai matci bătrâne este posibil sa se schimbe linistit. In aceasta situatie faci roiuri cu botci din familie, dar completezi ramele luate cu rame cu puiet din alte famili, daca nu completezi familia va opri cresterea de botci.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Kiwi Bee

Bun venit pe forum Clau.

Din ce zona esti? Poate careva din colegi te poate ajuta daca este in zona ta.

Daca nuti permiti sa cumperi 5-10 matci sau de cite ai nevoie atunci poti alege din mai multe metode. Metoda pe care o scri tu este metoda borcilor de salvare, adica albinele asi fac botci din oua proaspete puse la dispozitie. Zici ca ai ceva experienta cu aceasta metoda deci daca nu doresti sa incerci alte metode asta va fi calea pe care este indicat sa mergi. Dar cum?

Improvizezi. Pt o matca noua vei avrea nevoie de 1 cutie in care sa bagi max 2 sau 3 rame.

Sa presupunem ca ai trecut iarna cu brio si ai familii normale care se dezvolta bine. Atunci cind ai deja trintori e cazul sa te misti.
De la familia in care matca inca oua uniform scoti o rama cu oua proaspete plina de albine si mai adaugi albine de pe o rama. Cu rama asta si inca 1-2 rame noi(preferabil cu faguri dare este bine si cu foita) formezi un nucleu. Preferabil ar fi sa duci nucleul din stupina pt 2 saptamini sau daca nu ai posibilitatea atunci faci rocada intre nucleu si familia mama. Banuiesc ca ai stupi Dadant deci nu va asa de usor sa gasesti doar rame cu oua proaspete. De exemplu ati notezi unde ai pe rama oua proaspete(in partea se sus sau cea de jos). Dupa 4 zile verifici cite botci de salvare ai. Daca in partea de sus ai avut larve mai marisori atunci distrugi botcile din partea superioara. Nu ai nevoie de astfel de matci formate din larve batrine. Cind vei avea matca noua care va oua si se va dezvolta nucleul cum doresti tu atunci este momentul sa unifici nucleul cu stupul mama.

Daca doresti sa faci mai multe matci apar alte dureri de cap. Nimic special nu te speria.

Matcile din botci de roire cum ti sa recomandat mai sus vor fi bune dar in 2016 la prima ora ati vor roi caci aceste matci au instinct mai mare de roire.

Metoda Miller este simpla. Decupezi fashii de faguri(cit 2 degete ca latime si max 10cm lungi) cu oua super proaspete si le lipesti de leatul superior al unei rame(o rama goala fara faguri sau foita sau sirma). Poti lipi vreo 6 fashii.
Acum ati trebuie o familie puternica fara regina ca albinle sa accepte ideea de a forma botci "de salvare" dar o salvare mai controlata pt sti ca ai doar oua super proaspete(tu ai ales de unde tai/decupezi fashiile acelea).

Controlezi dupa o saptamina cum sta treaba. Nu ai nevoie de alta familie(ar fi indicat) cu matca care sati finiseze botcile pt ca nu ai 30-40 de botci intrun stup. Aceste botci se vor da la nucleele formate din 1-3 rame(unde dai o rama cu puiet capacit si plina de albine). Apoi astepti pina ti se imperecheaza matcile ca ulterior sa faci unificarea cu familiile de baza(ucizi matca batrina si unifici).

Dupa cite am inteles tu doresti sa dezvolti familiile cu maticle batrine fara sa pierzi din elan. De aceea trebuie sa formezi matcile separat cu putina albina.

Dacul

Salut!Si eu sint incepator,de vreo 2 ani tot invat,anul trecut am reusit sa-mi fac vreo trei matci dar cu stres maxim.Nimic nu e gresit din ce s-a spus inainte dar eu parca totusi as recomanda ca la inceput sa cumperi matci imperecheate pt ca fiind nepriceput  risti sa pierzi mult timp si sa slabesti familiile sau chiar sa nu reusesti.Poate sa iasa matca si sa nu se mai intoarca de la imperechere,daca este timpul nefavorabil intirzie imperecherea matcii pt ca nu poate iesi la zbor,etc...Poti sa incerci si chiar ar fi recomandat,pt ca odata tot va trebui sa incepi,dar numai la una,doua familii zic eu, pt inceput.   

Muntoiu Radu

#9
Iti spun care e planul meu. Sunt incepator si asta e prima data cand voi creste matci. Nu am nevoie decat de 10-15 si nici prea mult de munca cu ele nu vreau sa am (inclusiv cu invatatul de tehnici noi), deci voi merge pe orfanizare.

Vreau sa am matci eclozate cu cel putin o saptamana inainte de inceperea salcamului. In caz ca roieste vreo familie voi putea face rapid un roi sa salvez cat-de-cat salcamul, si daca nu roiesc (majoritatea sunt din 2014), pana dupa salcam cand voi face ceva roi matcile noi vor fi suficient mature. Asta inseamna ca trebuie ca matcile sa eclozeze undeva prin 10-15 Mai (vor fi si destui trantori maturi atunci). Asta inseamna ca startul operatiunii va fi undeva prin 15-20  Aprilie.

Deci in jurul datei aleia voi lua rame cu oua de 1-3 zile, plus o rama cu puiet capacit, plus una cu pastura, plus albinele de pe o a patra rama scuturate inauntru, plus hranitoare de urdinis cu apa, plus o punga cu miere, si voi face "nucleele". Din ce am studiat eu, regina de la care luam oua nu prea are importanta, atata timp cat botcile sunt crescute de colonii puternice si care au tot ce le trebuie.

Inca nu m-am hotarit daca voi desfiinta cei mai slabi 2-3 stupi pentru asta (cei care voi crede la ora aia ca nu sunt suficient de dezvoltati pentru salcam), sau voi lua cate 1-2 rame din fiecare stup (in caz ca vor fi puternici si va exista riscul de a roi inainte de salcam).

Ele isi vor trage botci din ouale de 1-3 zile, unele matci se vor imperechea, altele nu, unele vor fi bune, altele nu, etc.
Din lazi vechi mi-am facut nuclee "3 in 1" pe 3 rame. In caz ca trebuie sa scot o matca, unific (cu ceapa) acel nucleu cu cel invecinat prin simpla ridicare a diafragmei, si tot asa pana cand in acea lada va ramane doar o matca, moment in care voi inlocui lada cu un stup normal si voi avea o familie pe 9 rame din acele 3 nuclee.

Pe langa asta, daca trebuie (daca vor roi) voi face si roi artificiali cu botci de roire daca aceste matci nu imi vor ajunge.

Asta e planul   :nod:

De ce am nevoie de matci ? Pentru a schimba cateva matci de salvare sau batrane si pentru ca roii facuti cu botca stagneaza prea mult timp si daca mai apar si probleme la imperechere sezonul a compromis pentru acel stup.

MOTANUL

Citat din: clau30 din Decembrie 29, 2014, 02:50:07 PM
Am gasit pe internet o metoda de a creste matci dar mi se pare cam avansata pentru mine:
https://www.youtube.com/watch?v=QNynQuYmEQg

Aveti vreo sugestie ca sa am matci mai usor ? Multumesc.

Sunt 2 variante:
1. Nu ai nici o familie de care esti super - multumit; Cel mai bine cumperi macar 1 matca buna; daca nu chiar 2; si de acolo "tragi" matci de calitate
2. Ai o familie de care esti multumit

Ca sa nu bat campii cu prea multa teorie spune unde te incadrezi.
La 1 iti dau o metoda de introducere a matcii cumparate care la mine a functionat; La 2 iti spun o metoda simpla la care sa nu sacrifici mult timp nici in familia donatoare - nici in familia in care introduci botca / matca. Nu e nevoie de cutie nicot sau sa cumperi nucleu de imperechere.
Merge cu familiile care le ai deja. Dezavantaj: nu merge in perioada imdediat urmatoare.

Daca la acest moment (Martie) ai un stup care are o matca care nu a inceput ponta / sau f. slaba; Cea mai buna varianta - cumperi matca;
Altfel o sa se reduca familia puternic pana iti tragi tu botci si obtii matca.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

clau30

In primul rand prezint scuze pentru ca n-am observat raspunsurile si sfaturile primite intre timp pentru a putea raspunde. Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Locatia : Arges

Toate matcile imi oua la vremea aceasta. Problema apare tot la matcile batrane care mie mi se par intarziate si nici nu oua uniform. Foarte probabil voi alege varianta cumpararii unei matci pentru ca nu am notat prea bine familiile de care am fost multumit. Am notat doar cele care m-au nemultumit cel mai mult si care au fost o frana.

Am cautat niste anunturi pentru vanzare matci si am cerut sfatului unui stupar de prin zona. Mi s-a spus ca e mai bine sa astept salcamul pentru a putea schimba matcile in siguranta fie prin cumparare, fie prin a creste matci.