Martie

Creat de nicu25, Martie 08, 2011, 02:29:16 PM

« precedentul - următorul »

nicu25

     Sambata trecuta, in 5 martie, am prins vreme destul de buna. Au fost aproximativ 7-8 grade la amiaza. Am facut un ceai din plante medicinale (cimbrisor salbatic, flori de salcam, coada soricelui). Ceaiul l-am preparat din 7 litrii de apa in care am pus la infuzat plantele medicinale. Am lasat 20 minute plantele la infuzat, apoi le-am scos afara si am adaugat 6kg zahar de Ludus. In ceai am stors 10 catei de usturoi, apoi am adaugat 200 ml protofil. In gradina am dat deoparte putin diafragma astfel incat sa intre cate o hranitoare. Stupii au fost restransi din 8 februarie, astfel incat albinele puteau ajunge cu usurinta la sirop. Am adaugat siropul si am acoperit totul cu grija. Duminica a fost vreme urata, cer acoperit, vreo 3 grade cel mult, dar totusi am fost prea nerabdator, iar curiozitatea m-a impins sa fac un sondaj sa vad din cati stupi siropul a fost preluat de albine. La 5 familii am ferit incet podisorul de deasupra hranitoarei si din cele 5 familii la 3  hranitoarele erau goale, un stup nu a mancat deloc iar acest lucru m-a surprins pentru ca il credeam fara hrana intrucat o parte buna din ghem era deasupra podisoarelor, iar la un stup siropul din hranitoare era pe jumatate preluat de albine. M-a bucurat nespus ca odata podisorul dat deoparte din stup a venit un miros placut de flori de camp. Sambata asta se anunta vreme frumoasa , sper ca toate familiile sa fi consumat siropul, sa pot intervenii cu inca 500 ml sirop, insa de data asta pe langa usturoi vreau sa storc si ceapa + morcov.

nicu25

     Astazi am verificat toti stupii si fiecaruia i-am mai adaugat 500ml sirop preparat in acelasi mod cum am descris mai sus, doar ca de data asta am adaugat ceapa si morcov ras. In functie de numarul de rame cu albine si cantitatea de puiet, stupii i-am catalogat in modul urmator. Pe noua familii le-am considerat puternice, opt familii le-am socotit mijlocii, cinci stupi sunt slabi, iar unul cred ca nu are matca. Matcile au inceput sa ponteze destul de bine, protofilul cred ca isi face efectul, mai am rame cu miere deoparte, dar deocamdata vreau sa le bag inca doua randuri de sirop cu zahar si doar daca e nevoie sa adaug cate o rama cu miere. Dupa cura cu sirop, dupa diafragma o sa adaug fiecarui stup rame cu miere.

marian sima

Acum nu le da miere dupa diafragma,descapaceste ultima rama din cuib,uitete la filmul din jurnalul lui Dragos,daca le descapacesti dupa diafragma se poate ca o parte din albine sa ramina peste noapte acolo,sau poate sa le si prinda acolo schimbari de vreme,cel mai bine e ultima rama din cuib.Nu inteleg ce rol are morcovul razuit,si eu stiu ca zeama de ceapa si de usturoi se da separat de ceaiuri si de protofil,faci o combinatie prea complexa,acum a inflorit papadia ,poti sa o bagi in ceai alaturi de celelalte plante.

nicu25

      Rame cu miere o sa le dau abia din aprilie, din exact motivele enumerate de tine mai sus. Morcovul il adaug ca un supliment de vitamine si minerale. In plus se pare ca are o actiune foarte buna impotriva nosemozei si diareei. Reteta o stiu de la o persoana in varsta care o foloseste cu rezultate foarte bune de peste 40 ani. Deosebirea e ca eu  adaug in sirop si Protofil. Papadia aici la mine inca nu a aparut, probabil in doua saptamani o sa inceapa sa infloreasca. In legatura cu familia fara matca a fost prima data cand am vazut asa ceva. Cand am indepartat podisoarele am observat ca majoritatea albinelor bateau din aripi, mi-a fost un pic mila de ele, nu am vrut sa il unesc cu un alt stup pt ca e printre primii mei stupi, intotdeauna am scos multa miere de la el. Am scos o rama cu puiet de o zi de la un alt stup foarte bun pe care am adaugato intre ramele stupului fara matca. Sper sa isi faca o regina cat mai repede, iar eu o sa-l ajut cat pot cu sirop si mai tarziu si cu puiet de la alte familii bune.  Oare in perioada asta un stup cam cata miere consuma saptamanal, eu acum sirop le dau doar pentru a le stimula, dar totusi am temeri ca nu au destula miere intrucat matca s-a ouat destul de mult.

marian sima

Nu ai trintori pentru a obtine matca ,unele matci ponteaza mai tirziu ,daca acel stup nu are matca trebue sa se auda si sunetul specific uni stup fara matca si acel stup trebuie sa fie mai blind decit ceilalti.

nicu25

#5
     Am verificat astazi stupul cu probleme, sigur nu are matca. Albinele stau si ventileaza mereu, au iesit si la cules dar nu am vazut pe nici una sa aduca polen. M-am uitat la rama cu puiet pe care i-am adaugato ieri, dar nu si-au facut inca nici o botca, poate ca m-am uitat prea repede, dar ma tem ca si-au facut ele ceva matci din albine lucratoare. Totusi daca si-au facut trebuia sa fi vazut oua de trantor. Siropul cu protofil l-au luat pe tot si i-am mai pus inca 400 ml astazi din care in doua ore nu a mai ramas nimic. Matca imperecheata nu am, daca pe saptamana viitoare cand o sa-i verific nu e nici o schimbare o sa trebuiasca cu multa parere de rau sa il unesc cu unul din  stupii mai slabi

marian sima

Daca nu are cite 2-3 oua in celula nu este bezmetic.

nicu25

#7
     Nu are oua in celule, ce m-a surprins pe mine e faptul ca multe albine stateau sus pe rame si ventilau, iar cand ridicam cate o rama albinele bateau din aripi mereu. E prima data cand vad albinele comportandu-se in felul acesta. 

Adrian Roman

Am si eu unul asa. E bezmetic, in mod sigur.

gheghe

    Nu este bezmetic in mod sigur.Eu chiar inclin sa cred ca nu este.Faptul ca marea majoritate a albinelor bat din aripi cand umblati la ele -eu cred- ca denota ca sunt inca in faza cand accepta cu mare usurinta o noua matca .Inca nu au ajuns in faza in care s-au hotarat sa apeleze la varianta disperata de a face din albine "matci".Inca mai spera.Daca merita o matca,in sensul ca este o familie buna,dati-i o matca -cu precautiile clasice de rigoare-acum.Cand au "hotarat"sa-si faca matca din albine tinere o fac gradual ca numar, concomitent cu luarea in crestere a botcilor.Prezenta matcii ,protejata,in FAZA DE INCEPUT a tendintei de bezmeticizare(?) face ca familia sa renunte la cresterea de "matci" din albine.Curaj aveti?Stima.

stefan1

  Sunt de aceeasi parere cu Gheghe. Totusi daca ai mai multi stupi si nu tii neaparat la numar, poti sa-l unesti cu unul mai slab, totusi cu precautii pentru matca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

nicu25

     Din pacate nu am matca ca sa-i bag, sper insa sa isi construiasca ele o matca din rama cu puiet. Acum insa nu sunt acasa doar sambata o sa ma uit sa vad daca au construit o botca sau nu. Sper sa isi construiasca o botca cat inca sunt oua proaspete acolo, daca sambata nu are nimic o sa-l unesc cu o familie slaba. Imi pare insa rau de el pt ca a fost unul printre primii mei stupi.

Kiwi Bee

Nicu , unestel la foc automat.Chiar si cu un stup mai tare..... nu conteaza.De la aceasta fam multe nr de albine va scade intro luna.
In decurs de o luna buna pot sa apara primii trintori(depinde pe unde locuiesti).
Aprox peste o luna poti so crapi in doua.Calculat de acolo inca o sapt si jumatate pina isi face stupul regina......... deci de acum socotim 1,5 luni.Pina atunci trebuie sa ai si ceva trintori prin zona deci regina va avea sanse de imperechere.Daca o unesti cu un stup tare nu trebuie sa astepti cu crapatul in doua pina se intareste stupul unificat.

PS-tine cont ca dupa unificare(3-4 zile) sa controlezi din nou si sa vezi cit loc are regina pt ouat.

gheghe

Citat din: nicu25 din Martie 14, 2011, 08:38:31 AM
     Din pacate nu am matca ca sa-i bag, sper insa sa isi construiasca ele o matca din rama cu puiet. Acum insa nu sunt acasa doar sambata o sa ma uit sa vad daca au construit o botca sau nu. Sper sa isi construiasca o botca cat inca sunt oua proaspete acolo, daca sambata nu are nimic o sa-l unesc cu o familie slaba. Imi pare insa rau de el pt ca a fost unul printre primii mei stupi.
Domnul Nicu25,o matca in aceasta perioada nu cred ca va ajunge sa procreeze deoarece in natura nu sunt trantori pentru imperechere.Trantorii -care au iernat si pe care ocazional i-ati vazut probabil prin unele familii in aceasta perioada,dupa cate stiu eu ,nu sunt apti pentru imperechere, iar cei de anul acesta trebuie sa fie mai batrani decat matca cu circa doua saptamani, deci nu sunt. In ceea ce priveste timpul util in care trebuie intervenit in rezolvarea unei probleme la o familie de albine- in cazul de fata lipsa matcii -trebuie calculat in ore, deoarece nu stiti cu exactitate cand s-a pierdut acea matca.Timpul pe care il traim, il percepem , il apreciem si evaluam noi ,raportat la viata unei albine este imens. Daca facem abstractie de aceasta "masura" avem toate sanse sa actionam contra timp.Stima.

nicu25

     Astazi le-am mai pus in hranitori 500-600 ml de sirop. La 10 litrii de ceai din plante medicinale am adaugat cca 1kg ceapa, o caciulie mare de usturoi plus 150ml protofil. Am umblat la familia fara matca, pe rama cu puiet pe care le-am bagato sambata trecuta am gasit 3 botci de marime mai mica, cca 1 cm masurat de la suprafata fagurelui capacit cu puiet normal. Familia vreau sa o pastrez asa sa vad ce o sa se intample mai departe. Botca are acum cu aproximatie 7 zile, pe weekendul viitor trebuie sa iasa si apoi sa se imperecheze, daca isi gaseste ceva mascul potent. Sunt foarte curios ce o sa se intample mai departe. Oricum se vede ca e un stup foarte bun fiind unul dintre stupii cei mai activi. Ma bucur pentru ca acum stiu cum se comporta o familie fara matca primavara. Sunt ingrijorat insa in privinta rezervelor de hrana, toamna trecuta am avut familii care au intrat doar cu 10 kg de miere, iar acum au destul de mult puiet, urmare a siropului cu protofil. Fiecarei familii le-am pus pana acum in hranitori cca 2 litrii de sirop.