Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

Multumim :). Nea Daniel. La Bocsa inca se lasa așteptat,dar se pare ca putem mere sa il asteptam cu încredere.  Eu zic ca ar trebui sa mai răsară soarele si pe strada apicultorilor. Spor la cântar

apivasmob

Sa fie cum spui ca sa ne scoata din FOAMEEEEEEEEEEEE.
Sanatate tuturor apicultorilor

aurelianpopescu

Teiul da si la 35 grade pe canicula asta.?aveti teiul acasa .super zona.felicitari

calmusdaniel

Citat din: aurelianpopescu din Iunie 18, 2016, 05:55:39 PM
Teiul da si la 35 grade pe canicula asta.?aveti teiul acasa .super zona.felicitari

Tinand cont de umiditatea din sol si cea din aer,teiul da si la 35 de grade,si da bine!

tinumaftei

Concret, ne puteti da o valoare pentru cantarul de control? Eu sunt la un tei unde nu merge!!

aurelianpopescu

Ce suneti de o colaborare de pastoral contra cost desigur?

calmusdaniel

#1626
Citat din: aurelianpopescu din Iunie 19, 2016, 04:24:13 PM
Ce suneti de o colaborare de pastoral contra cost desigur?

Cu informatii pot sa ajut pe oricine,dar deja sunt ca o closca cu prea multi pui :rotfl: si nici nu se pune problema de vreo plata!Aproape in fiecare an am cate un coleg pe care ii iau langa mine(anul asta am o colega)  :rotfl: care avea stupii foarte slabi si am ajutat-o sa-i intareasca.Plus ca mai am doi prieteni prahoveni care sunt cu mine in fiecare an,Daca vreunu din pui i-si va lua zborul,va primesc cu placere! :hi:

oroles

Am fost in gradina sa mai stau si eu prin preajma albinelor deoarece imi sunt dragi. In zi de sarbatoare gasesc o placere de a ma tolani in fata stupilor la o distanta sigura si de a le urmari. In iarba a gasit sotia o mana de albine cu o regina. Regina parea tanara dar epuizata. Asa ca am luat o rama de nucleu cladita si am pus-o langa ele. Au trecut cateva pe rame si imediat le-au chemat si pe celelalte. Cand a trecut si regina am pus rama in nucleu. Au inceput si celelalte albine sa intre pe urdinis asa ca am lasat nucleul acolo. Nu ma interesează ce se intampla cu matca. Am facut acest gest din mila si din curiozitate.
Multumesc domnului @bucovineanu pentru raspunsuri!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Am si eu o intrebare - sa mai dispara fluturii din mintea mea.

Cam in toate imaginile si filmuletele din pastoral apar mai multe persoane. E clar ca sunt multi stupi si un om nu ar face fata la un volum atat de mare.

Fara a face un efort supraomenesc - cam de cate persoane este nevoie realist pentru un numar mai mare de stupi?
Mutat - pus rame-caturi - extras miere - etc. (când am fost la salcam - cel cu care am mers a cosit si iarba inainte sa amplasam stupii). A angajat un om din localitate sa stea non-stop cu stupii (paza). Adica toate activitatile conexe.
Nici sa stea apicultorul degeaba - nici sa ajunga la spital cu hernie de disc...

Eu nu am mers cu stupi cu cat / nu am extras miere la fata locului - asa ca la mine a fost simplu. Dar imi imaginez ca lucrurile se complica rau de la 2-3 caturi in sus. Eu am fost special doar cu stupi fara cat.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

aurelianpopescu

Am inteles.un mare caracter adevarat.sanatate

calmusdaniel

Citat din: MOTANUL din Iunie 19, 2016, 10:18:07 PM
Am si eu o intrebare - sa mai dispara fluturii din mintea mea.

Cam in toate imaginile si filmuletele din pastoral apar mai multe persoane. E clar ca sunt multi stupi si un om nu ar face fata la un volum atat de mare.

Fara a face un efort supraomenesc - cam de cate persoane este nevoie realist pentru un numar mai mare de stupi?
Mutat - pus rame-caturi - extras miere - etc. (când am fost la salcam - cel cu care am mers a cosit si iarba inainte sa amplasam stupii). A angajat un om din localitate sa stea non-stop cu stupii (paza). Adica toate activitatile conexe.
Nici sa stea apicultorul degeaba - nici sa ajunga la spital cu hernie de disc...

Eu nu am mers cu stupi cu cat / nu am extras miere la fata locului - asa ca la mine a fost simplu. Dar imi imaginez ca lucrurile se complica rau de la 2-3 caturi in sus. Eu am fost special doar cu stupi fara cat.

Parerea mea e ca un apicultor se descurca cu lucrarile care se fac in stupi la 100 de familii dar pentru extras si mutat automat i-ti trebuie ajutor.De exemplu la mine,iau 4 persoane la mutat si tot atatea la extras,iar de pazit ii pazesc eu pt ca stau tot timpul cu ei.

calmusdaniel

 Azi am fost la floarea soarelui si am vazut ca a inceput sa se deschida.Am observat albina ramasa pe floare,amortita,cu comportament de drogata,ceea ce e un semn foarte rau.Acelasi lucru s-a intamplat si anul trecut cand mi-a murit foarte multa albina.Oare va fi acelasi dezastru ca anul trecut la floare?

calmusdaniel

Teiul deocamdata merge foarte bine,cu cantare bune si sper sa mai tina cateva zile.

dorindafi

Citat din: calmusdaniel din Iunie 20, 2016, 10:26:22 PM
Azi am fost la floarea soarelui si am vazut ca a inceput sa se deschida.Am observat albina ramasa pe floare,amortita,cu comportament de drogata,ceea ce e un semn foarte rau.Acelasi lucru s-a intamplat si anul trecut cand mi-a murit foarte multa albina.Oare va fi acelasi dezastru ca anul trecut la floare?
si la mine anul trecut in primele 2/3 zile erau bete, a disparut toata albina din cat dar ramele din cuib au recuperat totul  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Sunt deja de trei zile la niste sole tratate cu NNI. Pe cateva calatidii din marginea solei in prima si a doua zi au fost cateva albine cam dezorientate, insa fenomenul l-am pus pe seama ratacirii albinelor, dat fiind faptul ca o parte din stupi au fost transportati cu urdinisele deschise si la amplasarea stupilor albinele care erau pe capace sau exteriorul peretilor si-au pierdut orientarea fata de stupul propriu.
In seara aceasta pun cantarul. Pare promitator.....