Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Bondari morti pe floare.

calmusdaniel

.

calmusdaniel

vedeti efectul substantei cu care a fost tratata floarea, dupa ce a ploat, au murit si albine si trantori. culesul la mine este intre 500 gr si 1200 gr  :hi:
Asa  arat acum la floare  :mad: :mad: :mad:

Mihai Sergiu

Tratamentul s-a facut la samanta?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

calmusdaniel

Citat din: Mihai Sergiu din Iulie 04, 2015, 12:59:44 PM
Tratamentul s-a facut la samanta?
Tratamentul s-a facut doar la samanta.

Mihai Sergiu

Samanta s-a tratat cu Sedoprid la care urmeaza sa ma duc, stiti cumva daca este toxica pentru albine? Soiul este klarika.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

pistol28

Sedoprid

SEEDOPRID 600 FS 1 L
Substanta activa: Imidacloprid 600g/l
http://agroseminternational.ro/magazin/item.asp?id=866


Albine și alte insecte
Pentru membrii din genul Apis , miere de albine, imidacloprid este una dintre substanțele chimice mai toxice create vreodată ca insecticid. LD orală acută 50 variază 5-70 picograme de ingredient activ per albină, făcându-l mai toxic pentru albine decât organofosforici dimetoat (LD orală 50 0,152 g / albine) sau piretroid cipermetrin (LD orală 50 0,160 g / albină). [ 28 ] (Pentru comparație, ponderea doar ADN unei celule umane este de aproximativ 7 picograme. [ 29 ] ) Toxicitatea imidacloprid pentru albine diferă de majoritatea insecticidelor prin aceea că este mai toxic oral decât prin contact. De contact acute LD 50 este 0,024 g ingredient activ pe albină.

https://en.wikipedia.org/wiki/Imidacloprid


Ce v-au făcut  :bzz: :bzz: :bzz: de le duceţi în teren cu otravă ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tuturicius

Vrem sa ne culeaga miere, de aia le tinem, si poate ni se imputineaza optiunile. Nu cred ca omul le-a dus acolo doar asa, de sadic.

MOTANUL

Citat din: calmusdaniel din Iulie 04, 2015, 12:54:44 PM
vedeti efectul substantei cu care a fost tratata floarea, dupa ce a ploat, au murit si albine si trantori. culesul la mine este intre 500 gr si 1200 gr  :hi:
Asa  arat acum la floare  :mad: :mad: :mad:

Trist  :sad:
Imi spuneau niste vecini ca la circa 1km de stupina e posibil sa fie un lan de floarea soarelui. Nici nu am mers sa verific.
Dar din ce vad acum, imi doresc sa nu fie...

Mai bine cu putina miere din parloaga mea, decat cu multa miere si atatea albine moarte...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Neonicotinoidele sunt mai perverse. Lăsa albină să aducă nectarul acasă și te trezesti cu depopulare masivă și rămâne doar matca cu o mâna de albină.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Porfy66

SEEDOPRID 600 FS este un insecticid sistemic pentru tratarea seminţelor cu acţiune de lungă durată in plante. Substanţa activă imidacloprid provoacă in organismul insectelor ţintă perturbarea ireversibilă a funcţiilor vitale prin intreruperea activităţii sistemului nervos. Produsul pătrunde in tinerele plantule formate in urma germinării seminţelor tratate şi se translocă spre varfurile de creştere, acţionand prin contact şi mai ales prin ingestie asupra dăunătorilor care se hrănesc cu seva sau organele verzi ale acestora. In jurul seminţelor tratate, produsul formează in sol o zonă concentrică impregnată cu vapori de substanţă activă care protejează sămanţa de atacul dăunătorilor.
Sursa textului de mai sus se gaseste aici: http://www.covera.ro/ferma/pesticide/tratamente-seminte/tratament-seminte-seedoprid-600-fs-makhteshim-agan-1l_5270/

alexutu

cred ca asta este interesul sa ne distruga albinele .
00007

bio

..nici nu mai stii unde sa duci albinele din cauza atitor substante chimice care afecteaza viata albinelor .

Ani in urma floarea soareluyi era un cules sigur si abundent... acum nici nectar prea mult si mai si mor albinele datorita tratamentelor care se aplica acestei culturi ..:(

bucovineanu

Daca albinele mor atunci cand culeg de la floarea tratata, oare uleiul care se obtine din astfel de seminte cat insecticid contine?

Pustu

Citat din: bucovineanu din Iulie 08, 2015, 11:57:43 PM
Daca albinele mor atunci cand culeg de la floarea tratata, oare uleiul care se obtine din astfel de seminte cat insecticid contine?
Mai putin conteaza . Daca e 3 lei litru e foarte bun . ))/
Sa traiesti nea Bucovineanu