ce ziceti colegi

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2007, 06:42:29 PM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

alta in care se vede " laboratoru meu " de extractie venin

CRISTI M

alta

CRISTI M

Acum sa mai zica cineva ceva  :nebun:  :nebun:  :nebun:

CRISTI M

Cred ca sunt suficiente pentru inceput , nu domnule filip ?

CRISTI M

Citat din: PricopArthur
Citat din: MAN CRISTIEu folosesc aparate de la EPSICOM DE 3 ANI , SINCER SUNT MULTUMIT DE ELE , am modificat putin modul de folosire (ca timp la un stup ) si scum este OK . dupa o zi de lucru cu 2 aparate adica 8 rame colectoare (pe care le folosesc la 12 stupi ) recoltez cam 0,5-1 gram /zi . A VETI CUVANTUL MEU CA NU EXAGEREZ CU NIMIC .
Intrebare: daca folositi aparatele de 3 ani, de ce mai trebuia sa mergeti la o prezentare ? in calitate de ...?
O prezentare cu aparate noi este oricand binevenita .
Aparatele mele sunt pentru 4 rame colectoare , cele vazute sunt pentru 20 rame colectoare odata
C U STIMA CRISTI MAN & CRISTI M

filip

Da,eu recunosc cand gresesc.Imi cer scuze,problema la mine e distanta sunt la 170 km de albine.Mai am 3,5 ani pana la pensie.Poate atunci.Multa bafta!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

CRISTI M

Citat din: filipDa,eu recunosc cand gresesc.Imi cer scuze,problema la mine e distanta sunt la 170 km de albine.Mai am 3,5 ani pana la pensie.Poate atunci.Multa bafta!
Sa dea Domnul o pensie lunga si cat mai sanatoasa

catel

Citat din: filipDa,eu recunosc cand gresesc.Imi cer scuze,problema la mine e distanta sunt la 170 km de albine.Mai am 3,5 ani pana la pensie.Poate atunci.Multa bafta!
au fost primele poze care le-am vazut de pe cele 3 forumuri, ale dvs. nu credeam ca nu mergeti in fiecare saptamana la albine. domnule filip, toata stima pt. efortul dvs.
cu salele cum mai stati?   :roll: am vazut o poza la dvs. cand nu mai aveati timp sa aveti grija de dvs. erati prea ocupat de albinute si va neglijati. sau vroiati sa va scoata durerile de sale albinutele?  :hi:
multa sanatate si noroc.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

Citat din: CRISTI MChiar , oare de ce nimeni nu pune o foto cu si despre venin ? Sa nu spuneti domnilor apicultori ca nimeni nu are astfel de fotografii !Daca mai intarziati cateva zile cu postarea lor , o sa fiu eu primul care le pune  :rotfl:
ia sa va schimbati ID-ul si sa va numiti "SURPRIZA", "ARMA ASCUNSA"...
de ce ma tot lasati sa "latru la luna" ? uite aici ce de experienta !
no da tat ii bine ca am vazut in sfarsit cu ce se mananca colectatul de venin.
o sa va sun neaparat.
domnule Galcescu !!! sunteti? alo ! de aceste fotografiii aveam nevoie, de acesti oameni va intrebam eu.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

CRISTI M

Citat din: catel
Citat din: CRISTI MChiar , oare de ce nimeni nu pune o foto cu si despre venin ? Sa nu spuneti domnilor apicultori ca nimeni nu are astfel de fotografii !Daca mai intarziati cateva zile cu postarea lor , o sa fiu eu primul care le pune  :rotfl:
ia sa va schimbati ID-ul si sa va numiti "SURPRIZA", "ARMA ASCUNSA"...
de ce ma tot lasati sa "latru la luna" ? uite aici ce de experienta !
no da tat ii bine ca am vazut in sfarsit cu ce se mananca colectatul de venin.
o sa va sun neaparat.
domnule Galcescu !!! sunteti? alo ! de aceste fotografiii aveam nevoie, de acesti oameni va intrebam eu.
Imi cer scuze ca intervin , Domnul Galcescu nu avea cum sa dea atatea informatii pentru ca in contract este o clauza de CONFIDENTIALITATE IN PRIVINTA NUMELUI , NR. TELEFON , FOTO.
In ce ma priveste , nu vreau un premiu pentru ca sunt primul care posteaza pe un forum din Romania astfel de foto .
Sa dee Domnul ca anul care vine sa nu fie ca acesta in privinta secetei , sa producem atit miere cat si alte produse .
Cumparatori de venin sunt si in Romania , ideea este sa aveti tupeu sa incepeti o afacere , fie ea si cu venin .
Cu respect CRISTI M & CRISTI MAN

crombra

Pentru Cristi M:
Felicitari si spor la " cules" de venin.
O intrebare: Care este comportamentul albinelor in timpul recoltarii?Dar dupa?
Eu am stupina intravilan. Vor fi probleme cu vecinii?
Pentru colegii de forum:
Am citit pe site-ul firmei EPSICOM ca un venin bine conditionat poate fi tinut fara sa-si piarda calitatile pana la 5 ani. Asa ca aplicand proverbul "Lac sa fie ca broaste se gasesc" putem sa producem intai veninul si apoi sigur se va gasi si cumparatorul care sa dea pretul corect.
Marfa sa fie!
Problema este ca toti sa avem calitate apropiata a veninului pentru a strange o cantitate cat mai mare.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

CRISTI M

Sa sti ca nu sunt deloc agitate mai tare decat la extractia de polen . Si eu le am in sat la 50 metri de primul vecin.
Cu pastrarea veninului sunt cateva lucruri de care trebuie sa ti cont .
Toate aceste lucruri sunt in materialul care insoteste aparatul de colectat venin .

CRISTI M

O foto cu veninul uscat , recoltat de pe o placa activa pe care albinele nu au vrut sa-si lase mai mult venin  :nod:  :hi:

CRISTI M

Pentru PRICOP                        Cu 2 aparate care se compun din 8 rame colectoare am recoltat in 2007 , 154grame venin uscat .(folosite la 60 fam , cand am avut timp)
Dar cu 2 aparate care se compun din 40 rame colectoare este cu totul altceva cand le folosesti 160 fam. .

catel

Citat din: crombraPentru Cristi M:
Felicitari si spor la " cules" de venin.
O intrebare: Care este comportamentul albinelor in timpul recoltarii?Dar dupa?
Eu am stupina intravilan. Vor fi probleme cu vecinii?
Pentru colegii de forum:
Am citit pe site-ul firmei EPSICOM ca un venin bine conditionat poate fi tinut fara sa-si piarda calitatile pana la 5 ani. Asa ca aplicand proverbul "Lac sa fie ca broaste se gasesc" putem sa producem intai veninul si apoi sigur se va gasi si cumparatorul care sa dea pretul corect.
Marfa sa fie!
Problema este ca toti sa avem calitate apropiata a veninului pentru a strange o cantitate cat mai mare.
deci se mareste grupul ? :hi:
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !