stupii mei

Creat de dan, Februarie 06, 2009, 10:03:02 PM

« precedentul - următorul »

dan

altul

dan

unde nu se pun ramele la timp :razz:

dan

tot ce conteaza e munca si roadele ei!

dan

sa ne tina puterile ca la anul vedem ce va mai fii :hi:

oroles

Citat din: dan din Noiembrie 27, 2014, 12:23:14 AM
unde nu se pun ramele la timp :razz:
Se pare ca si tu ai ratat momentul introducerii ramelor la crescut. Si eu am patit la fel. Anul acesta mi-am promis ca in martie, dupa ce se poate umba in cuib voi baga rame pentru cladit dupa diafragma. Daca nu sunt la stupina si albinele au chef de crescut pot sa treaca dupa diafragma si sa isi faca treaba. Am vazut ca daca ratezi momentul apoi tare greu se mai cladesc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

nu uita sa pui rame in cuib la pomii fructiferi. sunt cele mai frumos crescute, fara pic de trantor in ele. oricum daca taie fagurii crescuti natural si-i pune la borcan sunt un deliciu pe iarna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

TDI

In zona in care am eu stupii nu se pot pune rame la crescut la pomii fructiferi, e prea frig, vremea capricioasa si coloniile in general slabe. Cel mai devreme se pot pune la răpită, răpită care infloreste când in alte zone ale tarii se termina deja un cules la salcâm sau doua.
Fagurii se pun la construit când colonia este in expansiune si exista cules de productie - depozitează nectarul - nu doar aduc egal sau mai puțin cu cat consuma (cules de intretinere).
Aici e vorba de un echilibru pe care trebuie sa il urmărească apicultorul
Daca exista sporuri la cantar de 3-5 kg zilnic si tu ai umplut catul cu FA, pierzi productie si poti chiar sa fortezi colonia sa stagneze.
- va urma -

oroles

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 27, 2014, 10:29:43 AM
nu uita sa pui rame in cuib la pomii fructiferi. sunt cele mai frumos crescute, fara pic de trantor in ele. oricum daca taie fagurii crescuti natural si-i pune la borcan sunt un deliciu pe iarna.
Asa e Dane! La unii le-am bagat dar i-am subestimat. Au crescut mai mult decat credeam si au inceput sa mi-i lipeasca de podisor. Iar ceara aia e de o calitate foarte buna. Daca le las dupa diafragma 2-3 faguri necrescuti exista pericolul sa ii roada sau sa intre gaselnita sau mucegaiul in ei? Nu as vrea sa pierd iarasi momentul. :D

Am auzit de  stupari care baga toti fagurii si nu mai au nicio grija pana la spartul cuibului.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Daca au polen in natura si le dai 2-300 ml sirop 1/1 zilnic pana pui catul, poti baga doar FA dela 5-6 rame compacte de albina in sus.

dan sebastian

din 10 aprilie nu mai e pericol de mucegai dupa diafragma. la cei buni poti construi o rama chiar la corcodus care e cu 8 9 zile inaintes prunului.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Anul asta prunul a inflorit pe ploaie. A plouat incontinuu la prun. Credeam ca nu se mai opreste. Asa voi face. Voi baga ramele din 10 aprilie si cu stimulatul as incepe mai devreme.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

Citat din: TDI din Noiembrie 27, 2014, 12:13:54 PM
In zona in care am eu stupii nu se pot pune rame la crescut la pomii fructiferi, e prea frig, vremea capricioasa si coloniile in general slabe. Cel mai devreme se pot pune la răpită, răpită care infloreste când in alte zone ale tarii se termina deja un cules la salcâm sau doua.
Fagurii se pun la construit când colonia este in expansiune si exista cules de productie - depozitează nectarul - nu doar aduc egal sau mai puțin cu cat consuma (cules de intretinere).
Aici e vorba de un echilibru pe care trebuie sa il urmărească apicultorul
Daca exista sporuri la cantar de 3-5 kg zilnic si tu ai umplut catul cu FA, pierzi productie si poti chiar sa fortezi colonia sa stagneze.
- va urma -
=D>  . mare asemanare e intre zonele noastre cu exceptzia la rapitza   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan

Duminica 11 ianuarie fiind timp frumusel am am tras cu ochiul la proviziile albinelor si am constatat ca la unii stupi trebuie intervenit

popik50

 :bravo: are familionul mare. Frumoase familii

dan

Si unul dintre roii artificiali facuti anul trecut.Iernarea decurge perfect raportat la marimea familiei .