Retete diverse, pe baza de produse apicole

Creat de pharaonu75, Decembrie 07, 2010, 04:09:26 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

#15
BAUTURA EXPECTORANTA - MIPOLA  
Ingrediente: 50 g de miere,  150 ml infuzie de frunze de patlagina,1 lingurita suc de lamaie.
Modul de preparare: se face o infuzie din frunze de patlagina,  se lasa sa se raceasca,  se filtreaza si se amesteca cu miere si suc de lamaie.
Administrare: - sugarii (pana la 4-5 luni ),  primesc 5-6 lingurite pe zi,  timp de 4-5 zile;
                   - copiii de la 6-12 luni,  pot primi o doza dubla tot 4-5 zile;
                   - copiii peste 1 an primesc cate 1 lingura de 3-6 ori/zi;
                   - adultii pot consuma pana la 300 ml/zi,  timp de 2-3 zile.
Adultii pot consuma 50 ml de mipola cu un galbenus de ou proaspat.
Actuinea:  expectoranta,  bacteriostatica,  fluidificanta a  secretiei bronsice,  care va fi eliminata.
Contraindicatii:  diabet, obezitate, alergie la miere.
Se prepara proaspata
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#16
BAUTURA CALMANTA - MITEEA
Ingrediente: 50 g miere,  150 ml de infuzie de tei si musetel.
Modul de preparare: Se prepara o infuzie din flori de tei si flori de musetel,  se lasa sa se raceasca,  se filtreaza si se amesteca cu miere. 
Administrare:Se bea calduta ,  cate 100-150 ml,  inainte de culcare( copii vor bea cantitati mai mici).
Actiunea terapeutica:  florile de tei si de musetel,  bogate in azulena,  au actiune calmanta si antiseptica,  potentate de aceleasi calitati ale mierii .
Indicatii: actiune calmanta,  induce somnul,  actiune calmanta si antiseptica in gastrite,  duodenite,  colite;  in uz extern,  sub forma de spalaturi si comprese in boli de piele si ale mucoaselor.
Contraindicatii:  diabet,  obezitate.
Nu se conserva.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

BAUTURA EXCITANTA - MICO

Ingrediente: 1 lingurita de cafea solubila(nes),  1 lingurita de miere.
Modul de preparare:  ingredientele se amesteca bine pana la omogenizare,  se adauga 2-3 picaturi de apa,  apoi se dilueaza cu 100 -200 ml apa sau sifon,  se continua amestecarea.
Actiuni:  stimuleaza sistemul nervos,  sistemul muscular si cel endocrin.  Efectul se instaleaza in 5-15 minute si dureaza 4 ore.
Contraindicatii:  diabet,  obezitate, copii si tineri sub 18 ani.  Nu se depasesc 2-3 cesti pe zi.
Indicatii:  pregateste organismul pentru eforturi intelectuale si fizice,  fara sa aiba efect de doping.
Valabilitate:  1-2 ore la temperatura camerei,  2-3 zile la figider.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

BAUTURA EXCITANTA - MICOCO

Ingrediente: 1 lingurita cafea solubila,  1 lingurita miere,  1 lingurita cacao,  100-200 ml apa.
Modul de preparare:  ingredientele se amesteca bine pana la omogenizare,  se adauga 2-3 picaturi de apa,  apoi se dilueaza cu 100 -200 ml apa sau sifon,  se continua amestecarea.
Actiuni:  stimuleaza sistemul nervos,  sistemul muscular si cel endocrin.  Efectul se instaleaza in 5-15 minute si dureaza 4 ore
Contraindicatii:  diabet,  obezitate, copii si tineri sub 18 ani.  Nu se depasesc 2-3 cesti pe zi.
Indicatii:  pregateste organismul pentru eforturi intelectuale si fizice,  fara sa aiba efect de doping iar teobromina din cacao corecteaza efectele negative pe care cafeaua le are asupra inimii.
Atentie:  nu se recomanda sub 18 ani si peste 70 ani.
Valabilitate:  1-2 ore la temperatura camerei,  2-3 zile la figider.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

BAUTURA TONICA - MICOLA

Ingrediente: 1 lingurita de nescafe(cafea solubila),  1 lingurita de lapte praf,  1 lingurita de miere,  100-200 ml apa.
Modul de preparare: ingredientele se pun intr-un vas si se amesteca pana la omogenizare,  apoi se adauga 2-3 picaturi de apa.  Se adauga apa plata sau minerala la temperatura camerei(20 grade) sau rece.  Se amesteca si se lasa 1-2 minute.  Se consuma in inghitituri mici.
Actiuni terapeutice:  are actiune tonica,  stimulenta asupra sistemului nervos,  sistemului muscular si endocrin.  Efectul se instaleaza in 5-15 minute si dureaza aproximativ 4 ore.
Indicatii si contraindicatii:  se consuma o ceasca la 4 ore fara a depasi 2 cesti pe zi pentru a pregati organismul pentru eforturi intelectuale si fizice fara sa aiba efect de doping.
Contraindicatii: diabet, obezitate,  copii si tineri pana in 18 ani sau celor carora le este interzisa cafeaua. Nu se consuma cu cel putin 4 ore inainte de ora de culcare.
Modul de consevare: 2-3 zile la frigider.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

PICATURI DE USTUROI CU VOTCA SI MIERE

Compozitia:  300 g usturoi,  300 ml votca( alcool rafinat),  300 g miere.
Prepararea:  usturoiul curatat,  tocat marunt,   se piseaza intr-un vas de sticla( faianta/ceramica);  se adauga votca si mierea si se amesteca bine pentru omogenizare.  Se inchide bine borcanasul si se lasa la macerat,  timp de o saptamana,  la loc racoros,  fara umezeala.  Se desface borcanasul,  se stoarce bine continutul printr-o panza deasa,  se trece lichidul intr-o sticluta ce se inchide ermetic.  Se pastreaza la rece.
Administrare:  se iau 1-3 picaturi o data sau de trei ori pe zi,  inaintea meselor principale,  in mod progresiv si apoi regresiv,  timp de 1 luna(  se incepe cu 1 picatura pe zi,  se ajunge la 10 picaturi,  se mentine doza timp de 10 zile,  apoi se scade zilnic pana se ajunge la o picatura).
Actiuni terapeutice:  leacul este un tonic al sistemului nervos si vascular.
Indicatii:  se recomanda in boli de nervi de tip astenic,  in tulburari de circulatie si hipertensiune arteriala.
Actiuni toxice adverse:  este necesara recomandarea medicala deoarece pentru anumite afectiuni alcoolul,  usturoiul si mierea pot sa nu fie tolerate.
Conservarea:  1 luna.
(Este un tratament natural pentru ejaculare precoce)


Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

CEAI DE HREAN CU MIERE

Compozitia:  50 g frunze si flori de hrean proaspete sau 25 g uscate,  50 g miere,  200 ml apa.
Preparare:  frunzele si florile de hrean se spala si se zvanta( cele uscate se iau ca atare) ;  se fierb intr-un vas curat,  acoperit cu capac,  5 minute.  Se lasa sa se raceasca,  se storc bine,  se strecoara zeama limpede,  se amesteca cu miere( 40 g la 100 ml zeama) si se pune intr-un vas de sticla curat,  inchis ermetic la rece.
Administrarea:  3 linguri pe zi,  cate una dupa mesele principale,  doua saptamani pe luna,  timp de 3 luni.
Actiuni terapeutice:  este un reputat tonic cardiac( intaritor al inimii),  stimulent al sistemului nervos,  al sistemului endocrin,  mai ales sexual.
Indicatii:  recomandat calduros in boli de inima,  boli de nervi(de tip astenic),  impotenta, ejaculare precoce,  frigiditate.
Actiuni toxice adverse:  dupa 2-3 ore la temperatura camerei,  sau 2-3 zile la frigider,  devine toxic si trebuie aruncat!
Contraindicatii:  SE IA NUMAI CU AVIZ MEDICAL!
Consevare:  nu poate fi pastrat.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

SUC DE RIDICHI CU MIERE

Compozitia:  500 g ridichi negre si 100 g miere.
Prepararea:  ridichea se curata,  se spala si se stoarce prin storcatorul de fructe.  Sucul se pune intr-un vas de sticla si se amesteca cu mierea pana la omogenizare  si se tine la rece.
Administrarea:  se consuma 3-6 linguri de suc pe zi ,  intre mese ,  numai de catre adultii peste 18 ani.
Actiuni terapeutice:  colagog,  coleretic,  afrodisiac(stimulent sexual).
(tratament natural pentru potenta)
Indicatii:  leac popular renumit pentru vindecarea dischineziei biliare in special la femei;  de asemenea este tratament pentru impotenta si frigiditate.
Actiuni toxice adverse:  preparatul tinut mai mult de 2-3 zile la temperatura camerei sau 7 zile la figider ,  devine toxic si trebuie aruncat  !
Contraindicatii:  diabet,  colita de fermentatie,  sau la agitatii psihici sau sexuali.  Este contraindicat la copii si adolescenti.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

PASTA DE SUNATOARE CU MIERE
Compozitia:  100 g flori de sunatoare,  100 g miere,  100 g ulei de masline.
Prepararea:  ingredientele se amesteca bine intr-un vas de sticla sau ceramica smaltuita si se pastreaza la frigider.
Administrare:  se consuma 1-3 lingurite pe zi pentru copii sau pana la 2 linguri pe zi pentru adulti,  intre mese.
Actiuni terapeutice:  ajuta la evacuarea bilei( colagog),  este coleretic( stimuleaza secretia biliara a ficatului),  hepato-protector,  bactericid si calmant pentru mucoasa tubului digestiv.
Indicatii:  este in leac popular stravechi,  folosit in boli de ficat ,  biliare si gastroduodenale.
( tratament natural pentru potenta)
Actiuni toxice adverse: preparatul tinut peste 2 zile la temperatura camerei si peste o saptamana la figider devine toxic si trebuie aruncat.
Contraindicatii:  diabet
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006


pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Kiwi Bee

De citeva zile am primit un email si cred ca in acest topic se potriveste cel mai bine sal postez


Remediu natural contra CANCERULUI !
Dragi prieteni : ceea ce veti citi in continuare , a fost publicat in ziarul  " Listin diario " , in Santo Domingo , cu o luna in urma . Citind acest articol , nu credeam in ceea ce scria acolo. Acest remediu este a unui calugar franciscan , din Belén ( Brazilia ) , pe nume Fray ( calugarul ) Romano, de origine braziliana . Actualmente , este profesor la Seminariul din Belén. El zicea :  "  Eu tratez Cancerul si fiecare persoana poate sa o faca , fara sa faca miracole , doar aplicand produsele pe care le produce Natura . Inainte de a va da reteta , vreau sa va spun despre experienta mea personala asupra Binecuvantatei Retete . Stiu diverse persoane care s-au vindecat , dupa ce au baut remediul ( persoane carora li s-a dat doar 1 luna de trait , avand diverse tipuri de cancere terminale ) .
Dupa cunoasterea virtutilor acestui remediu total natural, mi-am propus sa fac sa circule, prin Internet, ptr. ca fiecare persoana care are un prieten, parinte, ruda cu aceasta teribila boala, sa-si poata prepara singur remediul si apoi sa il bea. O sa vedeti rezultatul chiar in saptamana in care ati inceput sa il luati, este ceva ce lucreaza rapid .

  Reteta pentru curarea CANCERULUI:

  1.   1/2   sau 1 kg de miere de albine
  2.   2 frunze mari sau 3 frunze mai mici de Aloe Sábila ( Vera )
  3.   3 linguri de Cognac, Whisky sau Tuica ( ca dilatator ) .

Se sterge praful de pe frunze si spinii se indeparteaza . Apoi , planta se taie in bucati mici.  Astfel taiata  planta, se introduc toate elementele intr-un mixer si se mixeaza, pana se face o pasta vascoasa. Astfel se poate deja intrebuinta.
Se poate pune in frigider sau lasa afara, dupa dorinta fiecaruia.
NU TREBUIE SA SE SCOATA PARTEA EXTERIOARA A FRUNZEI SI NICI SA NU SE TREACA PRIN SITA ACEST REMEDIU !!!

Calugarul Romano ne da sfatul ca trebuie luata 1 lingura mare de 3 ori pe zi , cu 15 minute inainte de fiecare masa. Aceasta cura trebuie sa dureze cel putin 10 zile si numai daca analizele arata ca nu ati avut rezultatul scontat, se mai poate repeta inca de 4 ori, pana la remiterea totala. Pot apare abcese ale pielii, dar acest fapt este un simptom bun si nu trebuie sa ne ingrijoram.
Daca dupa prima parte a tratamentului (10 zile) nu se vad rezultatele dorite, sa repetam tratamentul, dupa ce s-au facut examenele respective ca sa vedem daca tumoarea nu a cedat, sa mai facem inca pana la 4 tratamente (a cate 10 zile), pana la vindecarea totala.

De 6 ani, calugarul a folosit acest remediu, gratuit, cu rezultate optime. A tratat zeci de persoane in Belén si imprejurimi. El zice ca nu doar trateaza Cancerul, ci si il previne.
Trateaza cancerul de piele, de creier,  de plamani, de prostata, leucemia.
De asemenea, povesteste ca a tratat o calugarita tanara, de numai 29 ani bolnava de  scleroza.  Cel ce doreste o marturie a unei persoane care s-a vindecat de cancer pulmonar, il poate contacta pe dl. Fausto Pimentel, in Santo Domingo , la telefonul :  ( 809 ) 247-2316 . Acest domn a publicat ceea ce a scris mai sus, ca o multumire pentru viata, desi i se dadusera doar cateva zile de trait .
As vrea sa mentionez (nu eu, ci cel ce scrie articolul), ca nu se trateaza doar cancerul, ci este si un restaurator al celulelor naturale si intareste sistemul nostru imunitar .

TE ROG SA DAI MAI DEPARTE LA TOTI CUNOSCUTII.

Florin-braileanul (FlorinI)

super tare
am toate ingredientele
am sa incerc si eu sa vad cum arta organoleptic rezultanta
nu stiu cat de daunatoare sau nu e consumarea de aloe vera, dar verific
va comunic
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kiwi Bee

Florine,
am trimis emailul mai departe si la prietenii mei.Un fost coleg de liceu mia raspuns imediat ziua urmatoare.El scria ca tatal sau a decedat anul tecut, avea cancer(dar nu stiu de care).In ultima instanta au folosit aloe vera(nu stiu sub ce forma) si fostul meu coleg de liceui este convins ca datorita aloei vera viata tatalui sau sa mai prelungit.El scrie ca este 100% sigur de asta.
Eu unul cred ca aloe vera nu dauneaza......binentzeles nu trebuie consumat zi si noapte.

Acum vreo 3 ani un fost coleg de lucru mia adus 1 aloe vera cu radacina de la el din gradina spunind ca are prea mult(a adus pt. toti colegii).El zicea ca de ai o rana proaspata trebuie sa rupi o frunza ca sai curga citziva stropi de lichid si acel lichid sal pui direct pe rana.Va ajuta ca rana sa fie dezinfectata si sa se faca o coaja cit mai repede.Asa o folosesc neo zeelandezi de mult timp.Vasa-zica daca o putem fune direct pe o rana si astfel aloe vera intra direct in singe si tot nu patzim nimic atunci pe cale digestiva este si mai putin daunatoare................. dar fara sa exageram dozele.

Florin-braileanul (FlorinI)

de chestia cu aloe vera la rani, m-am convins si personal, in plus, am avut un herpes (sau naiba stie ce) la buza, si am dat cu zeama de aloe vera (am in casa in glastra, ca floare ornamentala de apartament) si in 2-3 zile a prins coaja, s-a uscat si a trecut de la sine
eu nu stiu despre mancarea acestrei frunze, despre asta vorbeam
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333