Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: tinumaftei din Octombrie 03, 2018, 11:43:46 AM
...
Sigur, țara asta nu e bine! Dar când văd cu care visceralirate și pasiune pârăsc unii pe alții înaintea străinilor, ma ingretosez de tot și nu mai cred ca exista nici un medicament!

  Uite cum Docila apara Romania la UE:
- au fost ascultati 6 milioane de oameni de catre Securitate. (de unde a scos cifra?).
- 98% din dosarele DNA din ultimii 5 ani au fost pierdute in Justitie (din datele oficiale sub 10%). Pe de alta parte se omite ca CCR profund politizata a decis ca inregistrarile facute cu tehnica SRI sunt nelegale si trebuiesc scoase din dosare. E normal atunci ca dosare facute pe baza unor ascultari sa nu mai fie valabile. Dau exemplu numai pe Tariceanu, care zicea ca nu il cunoaste pe Silberstein si pe alti combinatori evrei implicati in retrocedari ilegale. In inregistrari telefonice se vede clar ca erau apropiati, se vizitau reciproc, discutau despre copii. Si acum Tariceanu isi mentine declaratiile si cere cu insistenta scoaterea inregistrarilor din dosar invocand doua decizii ale CCR.
- populatia tarii ne iubeste. Mai cu seama cei din 10 august care voiau sa mearga sa ii pupe, dar jandarmii fara inima nu i-au lasat.
-protocoalele au viciat profund procesul judiciar, deci in Romania cel putin din 2009 de cand sunt cele mai multe, deciziile Justitiei sunt nedrepte si deci trenuiesc anulate. Aceste afirmatii aduse in fata UE se vor o confirmare a statului de drept din Romania si cine spun ca Justitia a facut progrese in acea perioada sunt cei care denigreaza statul roman
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Octombrie 03, 2018, 08:59:46 AM
Ce biserica e aia care zice ca poti sa faci ce vrei dupa capul tau?
Luther le-a pus vicarilor astora in maini o Biblie in limba lor, ca sa o buchiseasca si sa spuna dea creinciosilor lor invatatura.
Au zis ca Biblia nu vorbeste decat de familia barbat-femeie.
Dar pana la urma, ce e Biblia?! Faceti fratilor cum va taie capul. Asta da biserica! Misto!

Unii din aristocratia teocratica (din orice cult istoric sau recent) au inteles ca biserica e stapanira lor si ei sunt stapanii, patroni, sefi .
Au uitat ca sunt doar Pastori tocmiti temporar sa pastorasca, si oile nu le apartin.


CitatVorbesti de Luther. A fost puternic influentat de scrierile Sfantului Augustin, care avea o pregatire filozofica ampla si a incercat sa isi insuseasca elemente din mai multe curente filozofice.

De aia le zice Biserica Evanghelică de Confesiune Augustană?

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Octombrie 03, 2018, 06:41:48 PM
Citat din: tinumaftei din Octombrie 03, 2018, 08:59:46 AM
Ce biserica e aia care zice ca poti sa faci ce vrei dupa capul tau?
Luther le-a pus vicarilor astora in maini o Biblie in limba lor, ca sa o buchiseasca si sa spuna dea creinciosilor lor invatatura.
Au zis ca Biblia nu vorbeste decat de familia barbat-femeie.
Dar pana la urma, ce e Biblia?! Faceti fratilor cum va taie capul. Asta da biserica! Misto!

Unii din aristocratia teocratica (din orice cult istoric sau recent) au inteles ca biserica e stapanira lor si ei sunt stapanii, patroni, sefi .
Au uitat ca sunt doar Pastori tocmiti temporar sa pastorasca, si oile nu le apartin.


CitatVorbesti de Luther. A fost puternic influentat de scrierile Sfantului Augustin, care avea o pregatire filozofica ampla si a incercat sa isi insuseasca elemente din mai multe curente filozofice.

De aia le zice Biserica Evanghelică de Confesiune Augustană?
Nu are nici o legătura titlul cu Augustin ci cu orașul Augsburg acolo unde a fost definit/proclamat crezul acestei religii/confesiuni creștine
Ia puțin google:
În anul 1572, odată cu alegerea celui de-al treilea episcop evanghelic-luteran, anume Lukas Unglerus, Sinodul Evanghelic a preluat și Confesiunea Augustană (prescurtat C.A. în română, traducerea termenului german Augsburger Bekenntnis, confesiunea de la Augsburg, prescurtat A.B.),

Kov iulian

Eu am intrebat, nu am afirmat. 

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Octombrie 03, 2018, 08:24:57 PM
Eu am intrebat, nu am afirmat.
Nici eu nu știam sigur și de aceea te-am servit cu google

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Octombrie 03, 2018, 09:33:50 PM
Citat din: Kov iulian din Octombrie 03, 2018, 08:24:57 PM
Eu am intrebat, nu am afirmat.
Nici eu nu știam sigur și de aceea te-am servit cu google
In orice caz hotararea pe care au luat-o are si alte lucruri mai vechi in spate.
Inca se simt cu sange pe maini de la patania cu Hitler, pt ca Hitler nu a venit din luna cu soldatii ci a recrutat preoti sa ii instige pe crestini protestanti si de alte religii sa lupte impotriva dusmanilor natiuni.

Cand treci prin asa ceva te gandesti de mai multe ori cand esti solocitat sa te ridici cu gloata impotriva oricui.
Eu nu au gresit doar atunci, au gresit si mai demult, nazismul a incoltit intr-un sol hranit sute de ani cu ura impotriva minoritarilor .
https://www.stiripesurse.ro/act-istoric-in-biserica-protestanta-olanda-se-distan-eaza-de-antisemitismul-lui-martin-luther_990196.html

Alutus

Din putul gandirii de la ghiol.
CitatSigur, țara asta nu e bine! Dar când văd cu care visceralirate și pasiune pârăsc unii pe alții înaintea străinilor, ma ingretosez de tot și nu mai cred ca exista nici un medicament!

Niciodata sa nu-ti pierzi speranta. Pentru greata exista mai multe remedii patentate de intelepciunea populara. In ordinea descoperirii si a eficientei se pate apela la agurida, otet de mere, o pana cu care sa te gadili la lingurica, sa nu mai manci gras, o cura de detoxifiere, sa-ti faci un test de sarcina-poate s-a intamplat in sfarsit minunea- inainte de a vota virtuosii si virtuoasele  la referendum. Iar daca nu se obtin rezultatele asteptate, arde-i  o smetie televizorului, cu ce ai la indemana, exact cand te uiti la antene si alte haznale, dupa care deschide larg fereastra si paraseste incinta respectiva. Daca nu si nu, insemna ca de vina este oglinda. Acolo se afla raul cel mare. Evit-o.

Tot din fund. Al ghiolului.
CitatPe țara asta doar o mare nenorocire o mai poate întoarce din drum, fiindcă nu corupția este cea mai mare nenorocire, ci ura de frate cu frate!
Adevarat!
In sfarsit dupa ani si ani in care ai propovaduit iubirea de frate ai pus policarul pe I . Cand vei fi batran si stirb , poate iti vei adduce aminte cu duiosie de epitetele si dovezile pline de iubire pe care le-ai adresat  cu consecventa Regelui Mihai, presedintelui  Iohanis, Codrutei Kovesi, justitiei  cu toate compartimentele ei, partizanilor si detinutilor din puscariile comuniste, evreilor, mamelor si copiilor #rezist , si nu in ultimul rand celor ce-si castiaga painea in multinationale. Poate  ca atunci vei sterge si dârele de melc pe care le-ai lasat in urma ta.
Sa nu uiti Darie!

tinumaftei

O mare victorie a filozofiei politice!
A admis Alutus ca nu anticorupția este soluția la criza morala a societății!

Probabil restul textului nu a primit permisiunea sa il comenteze. Tot e un început!
Mai multe capete românești au murit doborâte de frății lor decât de străini. Asta ne este in fibra de latini, iar mintea putina ne vine probabil din cealaltă parte.

Kov iulian

CitatSigur, țara asta nu e bine! Dar când văd cu care visceralirate și pasiune pârăsc unii pe alții înaintea străinilor, ma ingretosez de tot și nu mai cred ca exista nici un medicament!
CitatPe țara asta doar o mare nenorocire o mai poate întoarce din drum, fiindcă nu corupția este cea mai mare nenorocire, ci ura de frate cu frate!

Poate ma insel dar nu PSD-i au fost pionierii parei la UE si a protestelor in strada pt inlaturarea unuia sau altuia?
Nu ei au intaratat pe unii si pe alti sa se omoare si atunci la revolutie, si la mineriade dar si acum?
Nu ei prin trompetele lor instiga la ura timp de ani de zile ?
Ghinion acum primesc inapoi tot ce au oferit.

http://www.youtube.com/watch?v=Tg_Vx5Lr0CQ

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Octombrie 05, 2018, 10:33:08 PM
CitatSigur, țara asta nu e bine! Dar când văd cu care visceralirate și pasiune pârăsc unii pe alții înaintea străinilor, ma ingretosez de tot și nu mai cred ca exista nici un medicament!
CitatPe țara asta doar o mare nenorocire o mai poate întoarce din drum, fiindcă nu corupția este cea mai mare nenorocire, ci ura de frate cu frate!

Poate ma insel dar nu PSD-i au fost pionierii parei la UE si a protestelor in strada pt inlaturarea unuia sau altuia?
Nu ei au intaratat pe unii si pe alti sa se omoare si atunci la revolutie, si la mineriade dar si acum?
Nu ei prin trompetele lor instiga la ura timp de ani de zile ?
Ghinion acum primesc inapoi tot ce au oferit.

http://www.youtube.com/watch?v=Tg_Vx5Lr0CQ
Am descoperit apa calda! UAU!!!
Pai exista Jandarmeria si inainte de 10 august? Si era in slujba dreptei?
Fantastic.

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Octombrie 06, 2018, 10:54:06 PM
Am descoperit apa calda! UAU!!!
Pai exista Jandarmeria si inainte de 10 august? Si era in slujba dreptei?
Fantastic.

La protestele "anti-basiste" mi-a ramas in minte cu cata ura si manie proletara au devastat niste localuri e pe acolo ale unor "chiaburi".
Protestezi impotriva statului, faci ce faci din furie dar ce ai frate cu lucrul omului?

stefan1

  "Potrivit legii, ministrul Justiției face o propunere pentru șefia DNA, cu aviz consultativ din partea CSM. Ce înseamnă consultativ?

Pentru orice om de bună conștiință, înseamnă că dacă voturile sunt împărțite 3-3 sau chiar 4-2, ministrul poate să încline balanța sau să contrazică votul CSM. Dacă însă scorul este 6-0 împotriva propunerii sale, ministrul nu va trece peste CSM, se va gândi la altă variantă. Tî Toader înțelege prin consultare să anunțe din start, cu dispreț, că nu va ține seama de avizul CSM. Puțin îi va păsa și de îngrijorarea exprimată de Comisia Europeană față de ignorarea repetată a expertizei CSM de către ministrul Toader.

De altfel, Tî Toader nu se consultă nici cu președintele Iohannis, nici cu Parlamentul sau cu premierul Dăncilă, nu se consultă cu nimeni. Decizia propunerii Adinei Florea a luat-o după ce toți cei 4 secretari de stat din minister i-au intonat într-un glas: ,,Vai, ce soluție excepțională ați găsit, șefu!", iar el a spus: ,,Da"."

  https://www.europafm.ro/judecata-de-joi-ti-toader-are-dreptate-audio/?utm_source=Adevarul&utm_medium=rss&utm_campaign=Desteptarea-Adevarul
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  In timp ce bugetul presedentiei a fost diminuat, cel al Senatului este aproape dublu fata de anul trecut. Totusi nu ajunge, se cere fie temperarea deplasarilor in strainatate fie inca o suplimentare a bugetului pana la cca de 2,5 ori cel de anul trecut.

  "Tánczos Barna, chestorul Senatului, a fost cel care semnalat că se impune reducerea cheltuielilor: Ni se cam termină banii. Recunosc că am eşuat în a controla deplasările şi de a ţine în frâu aceste cheltuieli. Cert este faptul că bugetul de anul acesta, fiind aproape dublu faţă de bugetul de anul trecut, în octombrie vom termina banii, vom cheltui toţi banii pe anul acesta pe deplasări externe şi aproape toţi banii pe diurnă."

  https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/deplasarile-externe-si-cadourile-motivele-crizei-financiare-care-a-lovit-senatul-1017406
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

"Fostul senator UDMR și consilier prezidențial, Peter Eckstein Kovacs, consideră că ordonanța pe legile Justiției este ,,vădit neconstituțională", iar ministrul Justiției, Tudorel Toader, ,,trebuie dat cu două şuturi în fund afară din Guvern".

,,Nu s-a clarificat în foarte mulţi ani ce înseamnă o Ordonanţă de Urgenţă şi cred că în viziunea celor care au făcut Constituţia României, Ordonanţa de Urgenţă era în nişte situaţii date, e cutremur, ne-au invadat pirezii, adică situaţii excepţionale. Aici, Ordonanţa de Urgenţă în această materie este vădit neconstituţională. Care este urgenţa, ce se întâmplă în România dacă nu se dă o Ordonanţă pe justiţie, care este ultradiscutabilă?", a declarat Eckstein Kovacs, la RFI.

În opinia sa, ,,ministrul trebuie dat cu două şuturi în fund afară din Guvern, afară din acel post. Şi dacă nu-l dă nimeni afară, atunci, el de ruşine se duce la Sf. Parascheva şi-i zice scuză-mă, Parascheva, am greşit, dar vreau să mă duc acasă, vreau să fiu notar, nu să rămân ministru!". "
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Ma opresc la legea de pensionare la cerere a magistratilor la 20 de ani in magistratura.
Ca multe alte legi parca este facuta intentionat sa falimenteze aceasta tara saraca! Dupa ce statul cheltuieste cu instruirea si apoi perfectionarea magistratilor, uneori si prin cursuri in alte tari, le permite ca la 40-45 de ani, cand abia si-au atins plenitudinea capacitatilor sa se pensioneze si inca cu pensii chiar mai mari decat fostele salarii! S-a justificat ca propunerea a venit de la magistrati. Dar ce ar fi ca maine muncitorii sa propuna pensionarea lor la 30 de ani? Oare tot la fel de darnici ar fi guvernantii? Eu cred ca aceasta masura aberanta a avut mai multe scopuri. Este o forma de mita, ca judecatorii sa devina cat mai indulgenti cu partidul care le creaza asemenea facilitati. Dar alt scop important este intreruperea judecarii celor mai multe procese in care sunt implicati politicienii, deoarecae daca pleaca un judecator sau un procuror, tot procesul se rejudeca si asta dupa noile legi mult mai blande cu hotii. In plus la unele procese se va depasi termenul de prescriptie si iar scapa hotii. De asemenea cu un numar drastic redus de magistrati, procesele vor dura si mai mult decat pana acum, timp in care unele probe dispar, unii martori mor sau isi schimba depozitiile.

  De ce nu ne uitam la alte tari a caror prosperitate o admiram? In Germania, varsta de pensionare a judecatorilor este de 67 de ani la fel ca a tuturor salariatilor. Sunt niste reduceri dar nesemnificative: pentru cei nascuti in 1946 varsta este de 65 de ani si mai departe varsta de pensionare creste cu cate o luna in fiecare an (deci 65 ani si o luna pentru cei nascuti in 1947, 65 ani si doua luni pentru cei nascuti in 1948 etc). Se admite pensionarea la cerere la 62 de ani pentru cei cu handicapuri severe (schwerbehindert).
  Si veniturile judecatorilor in Germania nu sunt totusi exagerat de mari, tinand cont ca sunt impozitate. Uite aici grila de salarizare a judecatorilor din Germania:

  https://www.lto.de/gehaltscheck-fuer-juristen/gehaltscheck-richter/

Sunt salarii lunare brute valabile din martie 2018. Cel mai mare este al Presedintelui Curtii Supreme Federale, de 14214 Euro, deci vrei 70.000 lei brut.
  Sa nu se uite ca nemtii impoziteaza veniturile mari dupa cum am aratat aici:

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=9215.msg251360#msg251360

  Cat priveste pensiile, dau iar niste exemple:
"Pensia medie a cadrelor didactice la nivel de țară este de 2970 € brut. Este chiar un pic mai mult decât judecătorii, care ajung la o medie de 2940 de euro. Funcționarii Deutsche Bahn primesc 2150 de euro și sunt astfel la un nivel similar cu cel al medicilor din clinicile guvernamentale, care ajung la 2100 de euro."

"exemplu de calcul
  Un judecător a fost născut în 1950. După ce și-a terminat studiile, sa alăturat serviciului public la vârsta de 26 de ani. Judecătorul este căsătorit și are doi copii. Din 1976 a lucrat cu normă întreagă fără pauză. La 65 de ani se retrage. Pensia sa brută este de 3472 de euro pe lună.
  Mai puțin costurile pentru asigurarea de sănătate , asigurarea de îngrijire pe termen lung și taxa bisericii , ajung la o sumă lunară de aproximativ 2900 de euro net. Cu toate acestea, el trebuie să plătească integral această pensie lunară. Aceasta va duce la impozitul pe venit în valoare de aproximativ 9000 de euro și la o majorare de solidaritate de 500 de euro (anual). În medie, acesta va fi, prin urmare, mai mica de 2300 de euro pe lună deci cam 70% din valoarea pensiei brute." (datele ultime se refera la anul 2014, cand  se ieseainca  la 65 de ani la pensie)

  https://translate.google.com/translate?hl=ro&sl=de&u=https://www.focus.de/finanzen/altersvorsorge/aufreger-beamtenpensionen-so-viel-rente-bekommen-postbeamte-polizisten-richter_id_5550272.html&prev=search



Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)