Turtă proteică din comerț versus turtă proteică home-made

Creat de Sparlici, Februarie 22, 2014, 10:02:31 AM

« precedentul - următorul »

Sparlici

Anul trecut am folosit pentru stimularea de primăvară o turtă proteică din comerț pe bază de zahăr, polen, vitamine și minerale. Rezultatele au fost mulțumitoare, în sensul că turta a fost luată foarte bine iar familiile au intensificat vizibil creșterea puietului.
Anul acesta, mai mult din ideea de a căpăta experiență, am ales să-mi fac propriile turte energo-proteice, având la bază înlocuitori de polen din comerțul apicol (făină de soia, lapte praf degresat) la care s-au adăugat zahăr pudră, miere și protofil în proporțiile recomandate de producător.
Cu toate acestea, la târgul de la Câmpina am mai achiziționat o turtă proteică gata preparată (de la aceeași firmă ca cele din anul precedent). Am dorit să verific care dintre cele două turte este preferată de albine.
Pe 17.02.2014 am ales două familii egal dezvoltate și le-am administrat câte 500 g turtă gata preparată (dreapta în foto) și 700 g turtă făcută de mine (stânga).
Săptămânal voi verifica modul în care acestea sunt consumate.
Scopul deschiderii acestui topic nu este de a face reclamă pozitivă sau negativă producătorilor de turte energo-proteice gata preparate și ambalate, producătorilor de pulberi proteice-înlocuitori de polen sau, în ultimă instanță, mie însumi  =D>, ci doar de a face o aplicație practică privitoare la preferințele albinelor.
PS. Din punct de vedere economic, turta cumpărată este mai rentabilă.
Du sublime au ridicule n`il y a qu`un pas.
(De la sublim la ridicol nu e decât un pas.)
Napoleon Bonaparte

justy


vranceanul

Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Nedelcu Ionut

Zic eu ca nu ai facut bine, trebuia sa faci testul pe doi stupi diferiti, dar de aceiasi putere.
Mie imi e clar,cuibul il ai format pe partea stanga in poza si normal ca acolo s-au ridicat albinele in proportie mai mare!
Primul semn de caracter este bunul simț!

tatar ady

Mai bine incerci sa pui la doua familii de aceeiasi putere,la o familie pui turta facuta de tine si la cealalta familie pui turta cumparata.

mmacreanu

Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 22, 2014, 12:25:33 PM
Zic eu ca nu ai facut bine, trebuia sa faci testul pe doi stupi diferiti, dar de aceiasi putere.
Mie imi e clar,cuibul il ai format pe partea stanga in poza si normal ca acolo s-au ridicat albinele in proportie mai mare!

Nu conteaza unde este cuibul, daca este cald albinele vor lua ce le place, daca este frig, vor consuma turta pe care o au in cap.
Dupa targul de la Slobozia am pus 500gr turta la cateva nuclee. Unul avea punga cu miere in cap, am dat mierea spre spate si am pus turta peste ghem ... turta mai are si acum, au tras numai la miere, pana au terminat-o.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bio

Citat din: Sparlici din Februarie 22, 2014, 10:02:31 AM
.......
PS. Din punt de vedere economic, turta cumpărată este mai rentabilă.

Poate fi mai rentabila ca are mai putine adaosuri fata de ce ai bagat tu in turta facuta de tine.

Orice bagi in turta costa bani... Cea cumparata este mai ieftina ca are componente mai ieftine si adaosuri proteice in cantitati mult mai mici fata de ce ai bagat tu in turta facuta de tine.

Daca discutam despre doua turte proteice indentice cantitativ si calitativ , una cumparata din comert si cealalta realizata de stupar , cea cumparata are fi mai scumpa cu 24% TVA-ul + Profitul fabricantului + profitul comerciantului +  costul de productie,  ca daca ti-o faci singur este "munca patriotica" si nu te costa nik..:))..
Vad un usor avantaj la turta proteica facuta de un producator industrial ca el cumpara ingredientele in EN-GROS si au un cost mai mic fata de ce ar cumpara apicultorul din magazin .

octav

Citat din: bio din Februarie 22, 2014, 07:16:31 PM
Citat din: Sparlici din Februarie 22, 2014, 10:02:31 AM
.......
PS. Din punt de vedere economic, turta cumpărată este mai rentabilă.

Poate fi mai rentabila ca are mai putine adaosuri fata de ce ai bagat tu in turta facuta de tine.

Orice bagi in turta costa bani... Cea cumparata este mai ieftina ca are componente mai ieftine si adaosuri proteice in cantitati mult mai mici fata de ce ai bagat tu in turta facuta de tine.

Daca discutam despre doua turte proteice indentice cantitativ si calitativ , una cumparata din comert si cealalta realizata de stupar , cea cumparata are fi mai scumpa cu 24% TVA-ul + Profitul fabricantului + profitul comerciantului +  costul de productie,  ca daca ti-o faci singur este "munca patriotica" si nu te costa nik..:))..
Vad un usor avantaj la turta proteica facuta de un producator industrial ca el cumpara ingredientele in EN-GROS si au un cost mai mic fata de ce ar cumpara apicultorul din magazin .

Nu sunt chiar sigur, ptr ca TVA il platesc si eu cand cumpar toate ingredientele, costuri de productie am si eu (gaze, benzina sau bilet de autobus, curent) e adevarat ca nu-mi platesc salariu ca nu-mi permit: munca mea e nepretuita :smile:
Cat despre pretul ingedientelor,..... clar le ia mai ieftin ca mine

Eu am cumparat 10 kg de apiluk cu 80 lei de la Campina si am mai facut o turta de 10 kg acasa care m-a costat 68 lei (nu socotesc cele 4 kg de miere care as fi putut sa o vand cu 20 lei/kg)

Una peste alta sunt total de acord ca de la o cantitate in sus iesi pe plus daca o faci tu.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

bio

...:)..ma gindeam la TVA-ul la mierea care o punem la turta proteica...

Dar in turtele proteice  cumparate nu cred ca exista prea multa miere.




Sparlici

Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 22, 2014, 12:25:33 PM
Zic eu ca nu ai facut bine, trebuia sa faci testul pe doi stupi diferiti, dar de aceiasi putere.
Mie imi e clar,cuibul il ai format pe partea stanga in poza si normal ca acolo s-au ridicat albinele in proportie mai mare!
Imaginea nu este edificatoare cu privire la amplasarea ghemului. La data administrării turtelor, albinele ieșiseră din ghem (erau 14-15 gr. Celsius afară) și erau răspândite astfel din pricina fumului. Te asigur că ghemul este format la mijlocul ramelor, exact sub locul de întâlnire al celor două turte.
Oricum, observația ta este foarte pertinentă și binevenită.
Du sublime au ridicule n`il y a qu`un pas.
(De la sublim la ridicol nu e decât un pas.)
Napoleon Bonaparte

Sparlici

D-nul bio are dreptate cu privire la lipsa mierii. Producătorul a a avut bunul simț și, în prospectul turtei energo-proteice, a specificat că este din zahăr invertit și polen (nu spune însă și proporția acestuia )
Du sublime au ridicule n`il y a qu`un pas.
(De la sublim la ridicol nu e decât un pas.)
Napoleon Bonaparte

bio

Cumpar Apifonda, Anel si aproape orice hrana pentru albine......mai putin  turtele proteice care  prefer sa mi le fac singur .

Unul din motive ar fi ca stiu ce bag in ele.... siguranta sa stiu ce proteina am dat familiei de albine...
. Ma uit la poza dl-ui Sparlici si turta cumparata are doar urme de hrana proteica in ea--culoare palida-... pe cind cea facuta acasa se vede ca are destula hrana proteica in ea--culoare intensa-...


Sparlici

Astăzi am făcut prima verificare cu privire la preferințele celor două familii-test pentru turtele proteice home-made sau din comerț.
La prima familie se observă că albinele au consumat câte puțin din ambele turte, fără a înclina în mod semnificativ balanța în favoarea vreuneia dintre ele.
A doua familie (fotografia a fost editată pentru a ascunde eticheta producătorului turtei comerciale) a consumat din ambele turte, însă aș aprecia că cea home-made a fost consumată în proporție mai mare (ea a avut oricum de la început 200-250 g mai mult decât cealaltă).
Experimentul continuă...
Du sublime au ridicule n`il y a qu`un pas.
(De la sublim la ridicol nu e decât un pas.)
Napoleon Bonaparte

romikele

Citat din: Sparlici din Februarie 23, 2014, 08:34:20 PM
... fotografia a fost editată pentru a ascunde eticheta producătorului turtei comerciale...
Ai facut o prostie. Posteaza fotografia originala, aici facem chiar reclama daca e despre albine, dar nu facem la gagici.  :wink2: