Efecte pozitive? sau negative? prin adaugarea de turte la fam cu miere suficient

Creat de rusu marius mircea, Ianuarie 12, 2014, 01:11:55 PM

« precedentul - următorul »

rusu marius mircea

dragos trebuie sa recunosc ca poate intru in categoria pinguini, pe motiv ca nu inteleg, de ce este asa greu sa raspunzi la o intrebare simpla, cu o parere personala, nu cu alte intrebari mai complicate.
uite de exemplu pe d-l bucovineanu n-am sa-l intreb cine si de ce la invatat sa nu dea turte la albine daca au miere suficienta in faguri, si nici daca prin raspunsul diplomatic pe care la dat, nu a vrut sa se puna rau cu producatorii de turte. uite sunt pinguin si nu-l intreb.
o seara buna.
marius

filip

Deja am intalnit apicultori care au dat de doua ori turte de 1 kg,efectul e ca au puiet pe 3 rame.De curios am desfacut si eu in 6 ian cativa stupi.Pot sta linistit indiferent cum va fi iarna.Deci daca intrii cu stupi puternici nu trebuie sa fortezi startul pontei
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar bunicii mei au trait toata viata cu lut pe jos . Dar asta nu inseamna ca si eu sa traiesc tot cu lut pe jos doar ca asa am dormit in copilarie la tzara .
  O colonie consuma hrana glucidica permanent asa ca daca poate in octombrie avea miere suficienta , in ianuarie fii sigur ca nu o mai avea pe toata . A , ca e suficienta pentru a supravietui e OK dar s-ar putea sa nu fie suficienta pentru explozia de primavara.
  Dar sa revenim la titlu . Efect pozitiv , sau efect negativ ? asta tine de priceperea stuparului in a alege momentul optim de administrare precum si COMPOZITIA benefica pt. colonia de albine.
  Tu poti avea stupul full cu miere din zahar numai ca o colonie pentru a se dezvolta are nevoie mai mult decat miere de zahar .
   Am mai spus si ma repet , vrei sa ai albine asa de frumusete poti sa nu le dai nici o turta . Vrei sa ai un venit brut pe colonia de albine de 1000 lei fii sigur ca trebuie sa intervii atat cu hrana glucidica cat si proteica.

  La fel ca la cresterea porcilor , taranul il creste cu porumb si se chinuie la el 2 ani , fermierul modern il hraneste cu nutreturi combinate si in are bun de taiat in 6 luni.  Dar amandoi se numesc crescatori de porci.

PACO

problema pusa de initiator este ilogica de aceea nu se poate da decat un raspuns paralel cu intrebarea.
o familie pe 8 rame cu rame 80% pline de miere ce hranire de completare sa I dai ?
daca o galeta este plina cu apa, cata apa trebuie sa adaugi sa se umple ?

rusu marius mircea

dragos nu am sa te intreb cum ajungi la 1000 lei profit pe stup, dar daca te aud pinguinii o sa demisioneze de la locul de munca si o sa se apuce toti de apicultura si atunci ce te faci? :blah: :blah:
dar daca totusi nu e secret, sunt numai ochi si urechi si mai fac si cinste :coffee:
marius

rusu marius mircea

paco mai lectureaza o data topicul. aici nu este vorba de hranire de complectare sau de stimulare. daca totusi nu gasesti logica intrebarii am sa te luminez.
lectura placuta!
marius

livulik

Citat din: marius mircea din Ianuarie 12, 2014, 06:44:17 PM
...aici nu este vorba de hranire de complectare sau de stimulare. daca totusi nu gasesti logica intrebarii am sa te luminez.
lectura placuta!
mă scuzați că intreb și eu: dacă nu e vorba de hrănire de completare (a rezervelor energo-proteice) și nici de stimulare (a depunerii de ouă și creșterii de puiet)...ce fel de hrănire este??? de plictiseală???

PACO

" dam sau nu turte familiilor care au miere suficienta ?nu ma refer la stimulari"

Daca ai miere in stupi si nu te referi la stimulare, atunci la ce te referi ?

  Hai sa ti raspund eu calm cum sta treaba : daca ai 8 rame de albine, dar 8 rame de albina ( sa nu se vada fagurele de albina) si ai 80% miere in stup, atunci acea familie are puterea necesara in orice conditii si in orice pozitie s ar afla ghemul sa si asigure existenta.
 

D006

Citat din: marius mircea din Ianuarie 12, 2014, 06:38:07 PM
dar daca totusi nu e secret, sunt numai ochi si urechi si mai fac si cinste :coffee:

  Dopezi familiile bine in primavara iar la salcam o dai in 5 . 4 roi ii vinzi si unul il opresti pentru tine.

Bătrânul


rusu marius mircea

pinguin fiind cred! deci pana la salcam din fiecare famile fac cinci roi, pe cate 5-6 rame din care 3 cu puiet. vand 4 x 200 lei= 800 lei . mai vand inca 10kg miere salcam cu 25 lei=250 lei si total 800lei de pe roi +250 lei de pe miere=1050 lei.
d-le Dragos iese socoteala, multumesc, la asat nu m-am gandit.
daca as avea 100 de stupi x 1000 lei=100000 lei.
deci acuma am 35 stupi mai am nevoie de 65 stupi. dragos nu ai sa-mi vinzi 65 stupi, care este pretul si unde sa trimit banii? :bravo: :bravo: :hippo: =))
marius

albinasebes

au aparut acum turte cu tot felul de vitamine, hrana profesionala ii spun. cat de bune sunt aceste vitamine in turte?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

APISBAD

Intrebarea se pune daca se regasesc aceste vitamine in turtele respective !....a facut cineva o analiza de laborator sa vada concret !??....eu ma indoiesc de prezentalor in turtele respective .....nu cerd ca tot ce scrie in prospect este adevarat :nono: :nono:

PACO

mai fratilor, majoritatea turtelor sunt facute de comercianti si nu au la baza niciun studiu privind albinele, asa ca trageti singuri concluziile.

andrei_calinescu

e mai simplu sa facem turta urmatoare:
- 1 kg miere
- 4 zahar farin
- apicomplexul aferent(complex b)
- protofilul aferent