Sirop de porumb...

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 05:48:16 PM

« precedentul - următorul »

dumitriu

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 18, 2012, 07:13:01 PM
Atata timp cat pe site-ul producatorului e scris ca produsul este pe baza de zaharoza si contine fructoza, e clar. Acea fructoza, respectiv glucoza nu e obligatoriu sa fie obtinute prin invertirea zaharului. Sa dau un exemplu din alt domeniu: Vopsea pe baza de ulei. Acea vopsea  contine pe langa ulei, pigmenti si alte componente.
Descompunerea moleculei de zaharoza se face in fructoza si glucoza.Producatorul face precizarea ca produsul este un produs obtinut din zaharoza(zahar adica), dar nu face precizarea cum e obtinuta fructoza sau glucoza.Bineinteles, ca ati tras concluzia ca deoarece produsul are la baza zaharoza, atunci fructoza si glucoza sunt obtinute din alta materie prima.Nu prea vad logica! Deci neamtul sparge molecula de zaharoza, obtine fructoza si glucoza din asta, apoi le scoate si le foloseste in alta parte, iar fructoza o pune din alta sursa.Asta sa inteleg ca ati vrut sa spuneti?

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 18, 2012, 04:06:10 PM
  Ce ati atasat ??? ca eu nu vad nimic !!!!
    Eu am cumparat doar APIFONDA ! e o mica mare diferenta
   Daca sunteti un om cinstit va rog sa reveniti cu precizari clare !  Vreu sa vad si eu o factura emisa de Agrana prin care eu am cumparat apiinvert !!
Revin cu precizari foarte clare:nu ati cumparat direct Apiinvert de la Agrana, doar Apifonda.Aveti dreptate, am verificat facturile, alti prieteni de-ai D-vstra din Ramnic au cumparat Apiinvert cu tonele.Sfatul meu este sa nu mai folositi Apifonda pe viitor, este un produs facut tot de cei care fac Apiinvert-ul, deci daca un produs facut la aceeasi fabrica este prost si celalalt este la fel de prost.
Dupa cum vedeti am facut rectificarile solicitate de D-vstra, din pacate cum am postat mail-ul pe care mi l-ati trimis, ati cerut sa revin cu dezmintirile.
Pot sa va intreb, D-vstra de ce nu ati revenit cu explicatii la:
-se pare ca Apiinvert-ul contine OMG
-am auzit intr-o discutie
-un usor iz de sulf
si multe altele pe care le-ati aruncat pe forum si le-ti lasat asa in suspensie?Le gasiti pe toate pe forum, dar nu v-ati obosit sa corectati erorile respective.Asa cum D-vstra solicitati sa vedeti o factura prin care doriti sa vedeti daca ati cumparat Apiinvert, asa sa postati si pe viitor documente din care sa reiasa ceea ce spuneti.Adica sa vorbim pe baza unor acte, nu pareri personale sau zvonuri.


pharaonu75

Vreau sa vad si eu un document din care sa reiasa clar ca siropul "din zahar" (sfecla) este mai bun decat cel din porumb!
Si aici ma refer strict la uzul apicol, pentru ca suntem pe un forum de apicultura... din alte puncte de vedere nu ma intereseaza!

Domnule Dumitriu, din afirmatiile dvs. am inteles ca siropul din zahar este mai bun decat cel din porumb.
Pentru ca eu sa fiu convins ca asa este, am mai cerut cu cateva postari in urma acelasi lucru ca mai sus, insa nimic pana acum!
Nu sunt Toma Necredinciosul, insa pe ce v-ati bazat cand ati facut acele afirmatii? Pe ce documente? Pe ce studii?
Vreau sa le vad si eu, pentru a fi convins ca aveti dreptate!

Eu pana acum am dat albinelor doar sirop din zahar, dar atat timp cat siropul din porumb se foloseste in alimentatia umana, nu vad care ar fi problema pentru albine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

#153
Citat din: dumitriu din Ianuarie 19, 2012, 12:02:07 PM
Descompunerea moleculei de zaharoza se face in fructoza si glucoza.Producatorul face precizarea ca produsul este un produs obtinut din zaharoza(zahar adica), dar nu face precizarea cum e obtinuta fructoza sau glucoza.Bineinteles, ca ati tras concluzia ca deoarece produsul are la baza zaharoza, atunci fructoza si glucoza sunt obtinute din alta materie prima.Nu prea vad logica! Deci neamtul sparge molecula de zaharoza, obtine fructoza si glucoza din asta, apoi le scoate si le foloseste in alta parte, iar fructoza o pune din alta sursa.Asta sa inteleg ca ati vrut sa spuneti?
Daca as fi vazut scris pe site-ul producatorului: Acest produs este obtinut din zaharoza prin invertirea zaharului, totul ar fi clar. Atata timp cat scrie SIROP CU FRUCTOZA,  pot face orice presupuneri. Ex:se poate folosi o cantitate de zaharoza, la care se adauga fructoza si glucoza industriala care e mai ieftina si mai usor de obtinut.

bucovineanu

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 19, 2012, 02:56:48 PM
Vreau sa vad si eu un document din care sa reiasa clar ca siropul "din zahar" (sfecla) este mai bun decat cel din porumb!
Si aici ma refer strict la uzul apicol, pentru ca suntem pe un forum de apicultura... din alte puncte de vedere nu ma intereseaza!

Domnule Dumitriu, din afirmatiile dvs. am inteles ca siropul din zahar este mai bun decat cel din porumb.
Pentru ca eu sa fiu convins ca asa este, am mai cerut cu cateva postari in urma acelasi lucru ca mai sus, insa nimic pana acum!
Nu sunt Toma Necredinciosul, insa pe ce v-ati bazat cand ati facut acele afirmatii? Pe ce documente? Pe ce studii?
Vreau sa le vad si eu, pentru a fi convins ca aveti dreptate!

Eu pana acum am dat albinelor doar sirop din zahar, dar atat timp cat siropul din porumb se foloseste in alimentatia umana, nu vad care ar fi problema pentru albine!
Zahar din sfecla a fost folosit in hrana albinelor de foarte mult timp. Totul a fost normal nu s-au imtamplat nici un fel de probleme. Odata ce au aparut tot felul de indulcitori care se folosesc in hrana albinelor, in vest au aparut tot felul de probleme, care nu au o cauza precisa. E doar o presupunere.

D006

#155
Citat din: dumitriu din Ianuarie 19, 2012, 12:14:03 PM
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 18, 2012, 04:06:10 PM
  Ce ati atasat ??? ca eu nu vad nimic !!!!
    Eu am cumparat doar APIFONDA ! e o mica mare diferenta
   Daca sunteti un om cinstit va rog sa reveniti cu precizari clare !  Vreu sa vad si eu o factura emisa de Agrana prin care eu am cumparat apiinvert !!
Revin cu precizari foarte clare:nu ati cumparat direct Apiinvert de la Agrana, doar Apifonda.Aveti dreptate, am verificat facturile, alti prieteni de-ai D-vstra din Ramnic au cumparat Apiinvert cu tonele.Sfatul meu este sa nu mai folositi Apifonda pe viitor, este un produs facut tot de cei care fac Apiinvert-ul, deci daca un produs facut la aceeasi fabrica este prost si celalalt este la fel de prost.
Dupa cum vedeti am facut rectificarile solicitate de D-vstra, din pacate cum am postat mail-ul pe care mi l-ati trimis, ati cerut sa revin cu dezmintirile.
Pot sa va intreb, D-vstra de ce nu ati revenit cu explicatii la:
-se pare ca Apiinvert-ul contine OMG
-am auzit intr-o discutie
-un usor iz de sulf
si multe altele pe care le-ati aruncat pe forum si le-ti lasat asa in suspensie?Le gasiti pe toate pe forum, dar nu v-ati obosit sa corectati erorile respective.Asa cum D-vstra solicitati sa vedeti o factura prin care doriti sa vedeti daca ati cumparat Apiinvert, asa sa postati si pe viitor documente din care sa reiasa ceea ce spuneti.Adica sa vorbim pe baza unor acte, nu pareri personale sau zvonuri.

  Va multumesc pentru raspuns si va respect pentru corectitudine . Ati confirmat ca eu NU am cumparat NICIODATA apiinvert de la agrana ,Ce fac alti stupari e treaba lor , prefer sa fac miere in jumatate decat ei dar stiu ca produc miere de calitate . Acei apicultori sunt stiuti deoarece se lauda peste tot ca au facut 80 kg. miere pe familia de albine... FIECARE PASARE PE LIMBA EI PIERE !
   Nu am zis ca apiinvert este un produs prost , ci ca este la fel ca celelalte . Dumneavoastra vreti sa impuneti suprematia apiinvertului fara sa detineti argumente solide . Din punctul meu de vedere ca este vorba de apiinvert sau dulcofruct toto amestec de fructoza cu glucoza este . Diferenta este ca la Dulcofruct am consultat documente de provenienta traduse in limba romana pe cand la apifonda nu am gasit documente in limba romana.
   Treaba cu OMG se va deslusi anul acesta

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 19, 2012, 02:56:48 PM
Vreau sa vad si eu un document din care sa reiasa clar ca siropul "din zahar" (sfecla) este mai bun decat cel din porumb!
Si aici ma refer strict la uzul apicol, pentru ca suntem pe un forum de apicultura... din alte puncte de vedere nu ma intereseaza!

Domnule Dumitriu, din afirmatiile dvs. am inteles ca siropul din zahar este mai bun decat cel din porumb.
Pentru ca eu sa fiu convins ca asa este, am mai cerut cu cateva postari in urma acelasi lucru ca mai sus, insa nimic pana acum!
Nu sunt Toma Necredinciosul, insa pe ce v-ati bazat cand ati facut acele afirmatii? Pe ce documente? Pe ce studii?
Sa incerc sa explic:
-Am citit acum ceva timp o postare a D-rului Poncea, de la Institut care explica destul de clar de ce nu sunt recomandate siropurile obtinute din porumb.Din pacate, postarea D-lui este facuta pe un alt forum de stuparit, mi-ar trebui cateva ore bune sa identific topicul respectiv.Tot am zis ca o sa caut , dar timpul nu mi-a permis inca sa o fac.
-Exista un studiu stiintific facut de Sudzucker(si prezentat la Blaj) in care se arata diferentele dintre cele 2 tipuri de hraniri.Sper sa nu uit, Luni sa modific paginile importante din acest studiu pentru a putea fi postate pe forum.Deocamdata sunt intr-un fisier care nu-mi permite postarea pe topic.Bineinteles, ca vor fi "binevoitori" care vor contesta acest studiu, deoarece este facut de producatorul Apiinvert-ului, dar ii invit oricand sa refaca analizele respective oriunde doresc cu mostre puse la dipozitie de catre Agrana.Pot testa orice doresc:OMG-uri, HMF, absolut orice, cu conditia sa posteze rezultatele pe forum.Nu sa emita supozitii de genul "am auzit ca ..."
-Din cate stiu, multi apicultori fac siropul in casa din ZAHAR, de foarte multi ani.Spuneti ca deoarece siropurile obtinute din porumb sunt aprobate pentru consumul uman nu ar trebui sa existe probleme in administrarea acestora catre albine.Eu personal ma indoiesc de asta, din 2 motive:
1)de ce apicultorii isi produc siropul in casa din zahar de zeci de ani si nu din alt component obtinut din porumb?
2)nu tot ce e bun pentru om e bun si ptr albine.Si invers! De exemplu de ce folosim ulei de motor diesel la motoarele pe motorina si nu folosim pur si simplu orice ulei de motor?
Daca ar fi sa fac un top al produselor destinate hranirii albinelor in functie de cat de bine sunt asimilate de albine, acesta ar fi urmatorul:
1)mierea de albine
2)Apiinvert
3)Ambrozie(tot un sirop obtinut din zahar, produs in Germania de Nordzucker)
4)siropul de zahar obtinut in casa
5)siropurile obtinute din porumb
Bineinteles si pretul scade tot in aceasta ordine, asa ca fiecare isi face socotelile dupa propriul buzunar.

dumitriu

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 19, 2012, 03:15:50 PM
Daca as fi vazut scris pe site-ul producatorului: Acest produs este obtinut din zaharoza prin invertirea zaharului, totul ar fi clar. Atata timp cat scrie SIROP CU FRUCTOZA,  pot face orice presupuneri. Ex:se poate folosi o cantitate de zaharoza, la care se adauga fructoza si glucoza industriala care e mai ieftina si mai usor de obtinut.
Din pacate nu putem intervenii pe site-ul producatorului sa faca specificatiile asa cum doriti sa le cititi D-vstra.Intradevar puteti face orice presupuneri doriti, sunteti liber sa faceti acest lucru.Totusi pe site-ul producatorului scrie "productie de hrana pe BAZA de zaharoza pentru albine"
Daca eliminati cuvantul "BAZA" din continutul site-ului , atunci puteti trage concluzia care o doriti.Eu sunt convins ca cel mai mare producator de zahar din Europa nu si-ar permite sa posteze niste afirmatii false pe unul din site-urile companiei.

dumitriu

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 19, 2012, 03:22:01 PM
Zahar din sfecla a fost folosit in hrana albinelor de foarte mult timp. Totul a fost normal nu s-au imtamplat nici un fel de probleme. Odata ce au aparut tot felul de indulcitori care se folosesc in hrana albinelor, in vest au aparut tot felul de probleme, care nu au o cauza precisa. E doar o presupunere.
Sunt total de accord cu D-vstra.
Apiinvert-ul nu este un indulcitor ci o hrana pentru albine, obtinuta din zahar de sfecla.Nu am auzit cazuri cu probleme in hranirile cu Apiinvert in Germania sau in alte tari.Si sunt aproape 30 de ani de cand produsul exista pe piata din Vest.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 19, 2012, 05:19:31 PM
  Va multumesc pentru raspuns si va respect pentru corectitudine . Ati confirmat ca eu NU am cumparat NICIODATA apiinvert de la agrana ,Ce fac alti stupari e treaba lor , prefer sa fac miere in jumatate decat ei dar stiu ca produc miere de calitate . Acei apicultori sunt stiuti deoarece se lauda peste tot ca au facut 80 kg. miere pe familia de albine... FIECARE PASARE PE LIMBA EI PIERE !
Sa inteleg ca acei stupari care au folosit Apiinvert-ul au falsificat mierea?Banuiesc ca asta nu se va aplica la cei care folosesc Dulcofruct-ul?Deci putem impartii apicultorii in 2 categorii:
1) cei care folosesc Apiinvert-ul = posibili falsificatori de miere
2)cei care folosesc alte siropuri= care obtin miere pura
Cum ii impartim pe cei care au folosit Apifonda?Ca nu mi-e clar

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 19, 2012, 05:19:31 PM
   Nu am zis ca apiinvert este un produs prost , ci ca este la fel ca celelalte . Dumneavoastra vreti sa impuneti suprematia apiinvertului fara sa detineti argumente solide . Din punctul meu de vedere ca este vorba de apiinvert sau dulcofruct toto amestec de fructoza cu glucoza este . Diferenta este ca la Dulcofruct am consultat documente de provenienta traduse in limba romana pe cand la apifonda nu am gasit documente in limba romana.
   Treaba cu OMG se va deslusi anul acesta
Totusi nu ati revenit cu rectificari sau precizari suplimentare la:
-am auzit intr-o discutie ca Apiinvert =OMG, porumb, etc (le gasiti pe topic pe restul)
-am detectat un usor iz de sulf(asta a fost cea mai urata lovitura sub centura primita.In conditiile in care Apiinvert-ul elimina furtisagul, deci albina nu-i detecteaza mirosul, dar nasul uman, da)
Nu faceti comparatie intre cele 2 produse ca nu are rost sa comparati 30 de ani de experienta germana in hranirea albinelor cu zero ani de experienta bulgareasca in indulcirea cozonacilor.
Cum nu incercati sa faceti comparatie intre siropul de zahar si cel din porumb, ca nu au nici cea mai mica legatura.
Iar in privinta documentelor, iarasi nu m-as baza pe o comparatie intre cele doua.Mai ales ca unul din ele este adus in cisterne si apoi ambalat in bidoane, deci nu exista nici o garantie ca ce scrie pe certificat se regaseste si in PET.Atentie, nu spun ca cel care ambaleaza poate "imbunatatii" compozitia produsului adus cu cisterna, ci spun ca nu reprezinta o garantie.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 19, 2012, 05:19:31 PM
   Treaba cu OMG se va deslusi anul acesta
ABIA ASTEPT!
Sper ca o sa postati documentul pe forum, nu o sa ne serviti iar argumente de genul "am auzit intr-o discutie"

filip

Citat din: dumitriu din Ianuarie 20, 2012, 12:01:47 PM
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 19, 2012, 05:19:31 PM
  Va multumesc pentru raspuns si va respect pentru corectitudine . Ati confirmat ca eu NU am cumparat NICIODATA apiinvert de la agrana ,Ce fac alti stupari e treaba lor , prefer sa fac miere in jumatate decat ei dar stiu ca produc miere de calitate . Acei apicultori sunt stiuti deoarece se lauda peste tot ca au facut 80 kg. miere pe familia de albine... FIECARE PASARE PE LIMBA EI PIERE !
Sa inteleg ca acei stupari care au folosit Apiinvert-ul au falsificat mierea?Banuiesc ca asta nu se va aplica la cei care folosesc Dulcofruct-ul?Deci putem impartii apicultorii in 2 categorii:
1) cei care folosesc Apiinvert-ul = posibili falsificatori de miere
2)cei care folosesc alte siropuri= care obtin miere pura
Cum ii impartim pe cei care au folosit Apifonda?Ca nu mi-e clar
Subventionarea siropurilor este principala cauza a falsificarii mierii.
Iar daca statul a considerat ca asa poate ajuta apicultorii e complice.
De fapt nu apicultotrii beneficiaza ci doar un grup restrans.

Apicultorii ce nu cumpara SIROP SUBVENTIONAT nu au nici un interes sa falsifice mierea.
Iar MIEREA acestora e testata in laboratoare inainte de a fi platita.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dumitriu

Citat din: filip din Ianuarie 20, 2012, 12:22:07 PM
Subventionarea siropurilor este principala cauza a falsificarii mierii.
Iar daca statul a considerat ca asa poate ajuta apicultorii e complice.
De fapt nu apicultotrii beneficiaza ci doar un grup restrans.

Apicultorii ce nu cumpara SIROP SUBVENTIONAT nu au nici un interes sa falsifice mierea.
Iar MIEREA acestora e testata in laboratoare inainte de a fi platita.
Cred ca lacomia este principala cauza a falsificarii mierii.

pharaonu75

Mai am o intrebare:
Cum poate un sirop, fie ca este obtinut din sfecla sau din porumb, sa combata varroa?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube