Sirop de porumb...

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 05:48:16 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 08, 2012, 08:51:43 PM
vand "sirop de porumb " ! asigur consultanta !
excusiv  sighisoara si valea tirnavelor :P

D006

parca tu nu dadeai decat miere la stupi...??????????????????????????

orbanstefan64

da da eu ma gindesc si la altii :P

BIZ_IONEL

am si eu o intrebare pentru domnul Dragos, am vazut intrun filmulet ca administra la albine turte cu FEED BEE, ce parere are despre aceste turte proteice ? (scuze daca am deviat un pic de la subiect )

D006

  sunt bune doar la sfarsitul verii si inceputul toamnei.

skypi_0040

Citat din: liviu1965 din Iulie 15, 2011, 01:08:41 PM
A nuuuuuuuuu, ceva la 1-2-3 litri.
Spunea cineva de careffour
Da , la careffour se vinde F40 la borcan de 500g si pe eticheta scrie MIERE DE SALCAM, =)) =)) =))

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 06, 2012, 01:16:10 PM
Cat despre clarificarea situatiei de la Turnu Severin, fara a-l implica pe dl. Baloi, pe care spuneti ca il cunosc cei de la Apicola, se poate rezolva situatia foarte simplu... in primul rand puteti face chiar dvs. sau dl Hajdu un drum pana acolo, sau sa trimiteti 1-2-3 "inaintasi". Cu cat mai multi, cu atat mai bine - mai multi martori pentru dvs!
Din pacate nu pot face prea curand un drum in Drobeta, nici eu nici colegul meu.Sunt intr-o perioada foarte aglomerata si timpul e foarte limitat.Poza respectiva m-ar fi ajutat sa rezolv situatia fara a face acest drum.
Revin cu rugamintea ca D-l sa faca poza respectiva si eventual s-o posteze pe forum.

dumitriu

Citat din: filip din Ianuarie 06, 2012, 01:36:21 PM
Ce cauta butoiul in poza de prezentare?
http://www.bienenfutter.eu/ro/Produkte/
Site-ul este al producatorului si intradevar in Germania se comercializeaza si in varianta de butoi din plastic la 160 kg(nu 200 sau 300 kg).
In Romania nu s-a comercializat niciodata asa ceva si nici nu cred ca va apare vreodata in oferta noastra aceasta modalitate de ambalare.In primul rand, pentru a vinde la butoaie , trebuie luat in calcul ca aceste recipiente trebuiesc returnate in Germania dupa folosire.Asta ar presupune niste costuri mai mari, care s-ar regasi in pretul produsului.Deci din acest motiv singurele ambalaje de Apiinvert care se comercializeaza in Romania sunt:28 kg, 16 kg si 2,5 kg.ATAT!
Varianta ca niste "baieti isteti" aduc Apiinvert la gri in butoaie poate tine la cei neavizati.In nici un caz nu e vorba de Apiinvert.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 06, 2012, 02:47:31 PM
:) :) :) :) :) :)  Filip l-a spart pe domnul Dumitru , deci exista Apiinvert si la butoaie si la cerere !   :D :D :D :D :D :D
Exista butoaie in Germania dar nu in Romania.
Puteti cere o oferta de pret din Germania, cei de acolo o sa-mi re-directioneze mail-ul catre mine, iar eu o sa va dau un raspuns.Asta e procedura care se aplica pentru toate tarile:cererile sunt re-transmise catre reprezentanta din tara de unde au provenit.

dumitriu

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 09:43:04 PM
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!
In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta.

filip

Exista varianta :
Germania-o tara terta-Romania?
Astfel baietii isteti au ocolit AGRANA.
Dar asta nu-i treaba mea,eu am o singura intrebare cat apiinvert a fost subventionat.
Asa putem aprecia cantitatea de miere falsificata.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Citat din: dumitriu din Ianuarie 09, 2012, 01:06:17 PM
Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 09:43:04 PM
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!
In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta.
ASTA E STIREA ANULUI.
Deci Apiinvertul daca trece prin gusa albinei e MIERE
Dar sunt baieti care nu au destule guse si astfel apare falsul.
Sa va fie rusine ,pentru faptul ca puteti gandi asa!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dumitriu

Citat din: cipriene din Ianuarie 07, 2012, 03:08:23 PM
un apicultor, pentru care am un mare respect, cand l-am intrebat despre apiinvert daca este bun, mi-a raspuns ca el nu-l foloseste. de aici am inteles ca nu prea este bun. ce am apreciat a fost ca nu mi-a spus nici ca este, nici ca nu este bun =D>
de ce nu ati intrebat un apicultor care l-a folosit cum este?
Interesanta postarea D-vstra: nu l-a folosit, dar nu prea este bun.Poate daca il folosea isi schimba parerea, sau poate si-o mentinea, dar aflat si explicatia la spusele D-lui.

dumitriu

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 07, 2012, 04:29:49 PM
Pana acum, desi se discuta despre apiinvert de vreo 3 ani, nu s-a adus nici o dovada ca acesta ar fi facut din zahar. Macar la celalalt se recunoaste ca e din porumb.
E bine sa vizitati site-ul producatorului ca sa va lamuriti.
Sau www.hranapentrualbine.ro , varianta in limba romana.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 07, 2012, 06:22:54 PM
  Bucovineanule ai pus punctul pe I ! Am senzatia ca apiinvertul e o cioara vopsita si acum cand pe piata a intrat pe fata si hidrolizatul de porumb  , baietii isteti care distribuie apiinvert pierd niste comisione din cauza concurentei.
Senzatia D-vstra e gresita.Bineinteles daca ne puteti lamuri ce ati vrut sa spuneti cu "cioara vopsita" v-am ramane recunoscatori pentru detalii.
Nu va faceti probleme ca suntem platiti la comision daca vindem Apiinvert, toti avem salarii fixe si atat, indiferent de cat de mult vindem.