Verificare famili de albine si am vazut cateva probleme zic eu.. Ajutor

Creat de Gib Cristian, Martie 08, 2012, 03:26:01 PM

« precedentul - următorul »

Gib Cristian

   Astazi 08.03.2012 am facut un control la familiile de albine si am constatat urmatoarele:
   1. Doar 2  stupi au puiet (putin) la restul nam vazut
   2. La 1 stup pe ultima rama (stanga/dreapta) sunt pete de dearee (cred) ceva maroniu si prin faguri (celule) cam pe 50% din cele 2 rame, in restul cuibului cate o pata mica dar rar.. Doar pe cele 2 rame de la margine sunt multe pete si le-am scos din stup.
     Ce pot face?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

v_crypt

Cand ai avut ultimul zbor de curatire la albine?
Daca nu ai avut timp bun ca sa iasa la zbor de aceea ai pete de diaree pe rame si inca un lucru daca ele nu au iesit la zbor in aceasta perioada ele sunt pline si daca le-ai deranjat pentru diferite operatii si nu a fost un timp foarte bun le-ai agitat si s-au scapat pe rame.
Intr-un an mi sa intamplat si mie la 2 stupi si imediat cand a venit caldura si au putut face zborul am scos ramele murdare pentru a nu da in altele.
In concluzie pana nu se mai incalzeste ca sa isi poata face zborul de curatire lasale nu le mai deranja decat in situatii foarte delicate.

dorindafi

Citat din: Dinstup.ro din Martie 08, 2012, 03:26:01 PM
   Astazi 08.03.2012 am facut un control la familiile de albine si am constatat urmatoarele:
   1. Doar 2  stupi au puiet (putin) la restul nam vazut
   2. La 1 stup pe ultima rama (stanga/dreapta) sunt pete de dearee (cred) ceva maroniu si prin faguri (celule) cam pe 50% din cele 2 rame, in restul cuibului cate o pata mica dar rar.. Doar pe cele 2 rame de la margine sunt multe pete si le-am scos din stup.
     Ce pot face?
de unde ai spus ca eshti ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi

Citat din: Dinstup.ro din Martie 08, 2012, 03:26:01 PM
   Astazi 08.03.2012 am facut un control la familiile de albine si am constatat urmatoarele:
   1. Doar 2  stupi au puiet (putin) la restul nam vazut
   2. La 1 stup pe ultima rama (stanga/dreapta) sunt pete de dearee (cred) ceva maroniu si prin faguri (celule) cam pe 50% din cele 2 rame, in restul cuibului cate o pata mica dar rar.. Doar pe cele 2 rame de la margine sunt multe pete si le-am scos din stup.
     Ce pot face?

  De ce nu pui  localitatea ??  Sa ne dan seama ce temp au fost pe acolo.
    Sunt unele rame de la margine care au avut o pojghita de bruma pe ele la frig, sa produs  o topire acum deci a cazut pe jos  si de multe ori da inpresia de pete diadie.
 

Gib Cristian

http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

stefan1

  Eu am impresia ca unii useri nu pun datele cerute la avatar din lipsa de experienta sau din comoditate, dar nu ar avea nimic impotriva de a fi puse. Spun asta pentru ca multi isi dau aceste date intr-o postare, pe care, normal, o citim dar pe urma o uitam.
  Eu spun, daca socotiti ca e bine, ca un moderatorsa treaca el la avatar datele pe care un user le da intr-o postare, dar nu le are trecute, dupa recomandari, la avatar. Eventual cu un mesaj privat in care sa fie anuntatde operatiune, ca sa nu o considere abuziva.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

jenica67

        Imi pare rau, dar la profil te intreaba varsta si localitatea, dar nu sunt afisate, cine gandeste ca mai trebuie sa scrii o data, la text ??  :P
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

pharaonu75

Daca datele sunt scrise la Profil, in masura in care avem timp disponibil, le vom copia noi in caseta Text personal.
Important este sa fie afisate aceste date, macar la Profil.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube