CE SE INTAMPLA?

Creat de bogdan moldovean, Decembrie 26, 2011, 12:39:05 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

cand este cald si ghemul este desfacut sau cand rezervele sunt pe terminate.
                                             =D> =D> =D>
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

iarna trecuta am avut si eu condens in stupi si chiar nu a fost bine deoarece am avut mucegai pe rame in primavara. greseala a fost a mea deoarece i-am "infofolit" crezand ca fac bine.  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bogdan moldovean

cand am verificat situatia la acel stup erape la amiaza si era cald cam 9 grade de asta zic ca s au ridicat albinele sus dar care i treaba cu condensu?eu nu infofolez albinele sub nici un chip nici nu le am pus turte fiindca au mancare balamuc Ciudata chestie si cand am tras cu sarma indoita sa scot albine moarte nu erau deloc multe 2-3 albine...........dar zgomotul de ce i agitat??????????????

valter

Citat din: bogdan moldovean din Decembrie 26, 2011, 12:39:05 PM
domnilor ma confrunt cu o situatie cred eu nu prea buna.Am u vertical care ierneaza pe 5 rame dar acum cand i am ascultat albina este agitata vad ca la urdinis este ud chiar curge un siroi de apa Am ridicat capacul din curiozitate si am vazut ca o parte din albina este deasupra ramelor .Dupa rame au o diafragma si 2 caroane care nu etansetizeaza compect partea de jos.De ce este umezeala aia la urdinis si zgomot agitat?

Daca i-mi este permisa o recomandatie.
Scoate pentru cateva zile cartoanele de langa diafragma...lasa diafragma acolo unde este si urmareste daca mai ploua in lada.
Stupul tau nu mai are matca...probabil, daca este agitat.Urmareste atunci cand scoti cartoanele daca ''plange'' si bate din aripi.
In una din diminetile f reci ridica podisorul. Si' daca albina este dispusa pe toata suprafata ramelor...diagnostic clar...fara matca. Daca este strans in ghem si albina e compacta...are matca da-i flamand rau.
Da-i mancare la greu pana la primul control...si atunci il unifici cu un nucleus.

De unde esti? La ce ora te-ai uitat in lada?  Ce temperatura era afara?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bogdan moldovean

sunt din crasna vaslui si m am uitat inainte de craciun joi cred era o vreme frumoasa erau vreo 10 grade  dar o sa fac ce mi ati spus adica sa scot cartoanele si sa verific starea de agitatie si dispunerea albinelor pe rame.In cazul ca nu are matca si nu am nuclee ce pot sa i fac?mai ajunge in primavara?Si daca e vreme rea 4-5 grade pot umla la ei?banuiesc ca nu............

dorindafi

In una din diminetile f reci ridica podisorul. Si' daca albina este dispusa pe toata suprafata ramelor...diagnostic clar...fara matca. Daca este strans in ghem si albina e compacta...are matca da-i flamand rau.
                                           :bravo: colegu valter
putzini sunt cei care dau vorbele din casa ,cum zice romanu  =D>
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

valter

Fa ce ti-am spus...pune ochiu si urechea bine. Constata vizual si auditiv. Raporteaza ca un soldat cumint e ce esti. Si'.
Pregatestete sa-i bagi mancare la greu...gasim noi o matca de vanzare la Mitica(teiu).
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Citat din: dorindafi din Decembrie 29, 2011, 07:26:23 PM
In una din diminetile f reci ridica podisorul. Si' daca albina este dispusa pe toata suprafata ramelor...diagnostic clar...fara matca. Daca este strans in ghem si albina e compacta...are matca da-i flamand rau.
                                           :bravo: colegu valter
putzini sunt cei care dau vorbele din casa ,cum zice romanu  =D>

Hai ca ma faci sa rad! :) Astea sunt de gradinita.
Vrei sa stii cate matci mai ai prin stupina in luna martie(debut) fara sa ridici ramele din lada.
Intr-o dimineata f rece ridici foliile si unde-i format ghemul inseamna ca...ai.
Unde nu-i format ghemul al marchezi cu o caramida pe capac...la prima incalzile ''il descosi''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

POSTASUL

suntem o gramada la gradinita   =))  altii in grupa mica altii in grupa mare , da o sa crestem si noi bineinteles cu ajutorul  dv. , a  celor cu experienta si vaste cunostinte apicole  :thanks:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

relutu

Aveti dreptate d_le Postasul,deja am trecut la grupa mare cu aceste raspunsuri. ^:)^ =D>

evulet78

Ca sa nu deschid alt subiect am sa postez aici.
Azi la noi in Bucovina 2 grade si un pic de vant. Ma duc sa ascult stupii. Ieri a nins circa 10 cm. La trei stupi vad cateva albine in zapada ( pana in cinci albine). Stupii coincid cu cei la care le-am administrat cate o turta pentru ca erau cu ghemul sus la ultimul control. Cat ascultam acolo vad ca vine o albina si incearca sa intre in stup, dat pentru ca era un pic de vant nu reuseste si cade in zapada.
Ce cauta albina aia afara pe vremea asta? :mad:
Ceva sigur nu este in regula.
Mai ascult stupul respectiv si nu se aude nici un zgomot. Ciocanesc si se aude un zgomot puternic dupa care se linistesc.
Poate cei cu experienta imi spun si mie ce se intampla? Ce cauta albinele afara? Sper ca nu apa. :sad:
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

bucovineanu

Daca stii ca au mancare suficienta nu trebuie sa-ti faci griji. E posibil ca albinele, avand turta deasupra, sa fie inselate de soarele care bate in urdinis si cateva sa iasa pentru a cauta sursa de hrana. Dupa cum ai scris despre compartamentul la lovirea stupului, totul pare normal.

evulet78

Va multumesc .
Este primul an cand iernez un numar mai mare de familii de albine si am unele semne de intrebare despre cum vor iesi din iarna. Sper sa fie bine pana in aprilie. :)
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook