matca eclozata mai devreme

Creat de popa georgian, August 28, 2011, 09:49:31 PM

« precedentul - următorul »

popa georgian

Am o familie care mergea foarte bine si dintr-o data a ramas fara regina! I-am dat o botca frumoasa, a eclozat , a iesit la imperecheat si  nu a mai venit, nemaiavand botci i-am dat o rama cu oua de cel mult 24 h ,asta se intampla pe 12-08-2011 pe data de 20 l-am verificat si am rupt botcile mai mici lasand 3 mai mari. Pe 26 m-am uitat la el si avea regina iesita, foarte iute si deja rosese celelante botci!
cum de a iesit la doar 14 zile o noua regina?

bucovineanu

#1
Mai tarziu se intampla sa iasa, mai devreme nu. Nu iesit mai rapede, e destul de greu de apreciat varsta oualor.

stupar

Citat din: popa georgian din August 28, 2011, 09:49:31 PM
Am o familie care mergea foarte bine si dintr-o data a ramas fara regina! I-am dat o botca frumoasa, a eclozat , a iesit la imperecheat si  nu a mai venit, nemaiavand botci i-am dat o rama cu oua de cel mult 24 h ,asta se intampla pe 12-08-2011 pe data de 20 l-am verificat si am rupt botcile mai mici lasand 3 mai mari. Pe 26 m-am uitat la el si avea regina iesita, foarte iute si deja rosese celelante botci!
cum de a iesit la doar 14 zile o noua regina?

Matca n-a fost crescuta din larva de o zi.ca atare nu sa fie buna.Urmareste cand apuca de oat.
Recomand desfiintarea populatiei,prin scuturarea albinelor catre seara la fata unei stup mai slab.Albinele vor intra in acest stup si in ziua urmatore se va orienta din acest stup si vor incepe activittatea de la noul loc. =D>

stefan1

  Din moment ce i-a dat fagur cu oua (fara larve), nu se poate vorbi ca matca scoasa nu e buna.    Intrebi cum de a iesit o matca la 14 zile. Probabil unele din ouale date aveau mai mult de 24 ore. De asemenea este o variabilitate a timpului de eclozare. Daca botca este foarte bine ingrijita si incalzita, poate ecloza ceva mai repede de 16 zile, cum si puietul de albina poate ecloza si la 20 de zile daca e foarte bine ingrijit.
  Daca matca va reusi sa se imperecheze, cred ca o sa fie o matca buna. Asta depinde si daca mai ai cules in zona si in consecinta suficienti trantori bine hraniti si ingrijiti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

popa georgian

#4
Citat din: bucovineanu din August 28, 2011, 09:55:26 PM
Mai tarziu se intampla sa iasa, mai devreme nu. Nu iesit mai rapede, e destul de greu de apreciat varsta oualor.
cum sa nu apreciez varsta oualor cand am pus o rama goala din magazie la un stup si a 2-a zi am pus-o la cel orfan?

mape 48-petru manea

nuci o problema--si copii se mai nasc la 7-8 luni si se intampla sa fie buni

ilalexandru

Eu nu stiu cum matca aia a ta a ouat intr-o zi rama respectiva. Si oricum acum nu mai conteaza la cate zile a iesit....conteaza sa se intoarca de la imperechere inapoi in stup.
Ap ce ziceti de experimentul privind imperecherea matcilor in familia de albine?

bucovineanu

Pentru a avea larve de varsta potrivita pentru transvazare eu folosesc izolatorul de regina,  care e o cutie cu pereti laterali din gratii Haneman in care  pun 3 rame: una plina cu miere, alta cu puiet capacit pe toata suprafata, iar intre ele o rama goala care a fost anterior curatata de albine si bineinteles regina. Nu intotdeauna regina incepe ponta in primele 24 de ore, desi suntem in plin sezon, cand ponta e maxima. In aceasta perioada ma indoiesc de faptul ca regina incepe sa ponteze o rama nou introdusa in cuib si asta in 24 de ore. De regula ponteaza pe rame din care iese puietul.