protectia munci in sectorul apicol

Creat de ioanardelean55, August 06, 2010, 09:25:30 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


Un subiect despre care se vorbeste putin dar care e foarte important.
Citeam zilele trecute despreun coleg de pe forum care a avut un accident in timp ce lucra la lazi in atelier , eu personal saptamina trecuta am trecut printr-o experienta grea din cauza ca am neglijat echipamentul de protectie si am lucrat la albine imbracat superficial .De fapt ce am patit ;
Pe la ora 17 m-am dus impreuna cu ajutorul meu in stupina sa mutam un stup dintr-o lada intralta ,am executat lucrarea fara a primi nicio intepatura pina in momentul cind am rasturnat albinele care au mai ramas pe pereti lazi si pe fund ( cum prcedez ; pun capacul nlazi jos si lada cu gura in jos o trintrsc pe capac ,albinele cad pe capac dupa care le periez in noua lada ) cind am ridicat lada de pe capac am auzit un biziit puernic de albine si am simtit acele am fost atacat la glezne de sute si sute de albine ( eram in pantalon scurt ) abia am reusit sa arunc lada dupa care am luat cu pumnul albinele de pe o glezna apoi de pe cealalta si am fugit la un robinet cu apa rece ,a urmat o noapte foarte grea si doua zile de stat in pat cu dureri foarte mari .Am incercat sa numar intepaturile dar de fiecare data ma incurcam cind ajungeam la 50 pe un picior . Unde am gresit ,???? Am aflat raspunsul dupa o saptamina de neliniste . :hi: :hi:

D006

Citat din: ioanardelean55 din August 06, 2010, 09:25:30 PM
Unde am gresit????
Pai pataloni scurti la o operatiune destul de compleza.
O cam cautai se pare.
Ieri am mutat un nucleu pe 5 rame in cutie pe 10 si pt prima data am facut-o fara halat.
Am pus doar masca si am dat cu otet pe maini si totul a mers frumos.
Dar tot ieri mi-a povestit Dick cum a omorat toate albinele din doua famili africanizate.
Chiar daca erau in plin camp nu a avut rabdare cu ele si le-a terminat cu ghiata carbonica.
In unul din ele cica au iesit ca un fuior si l-au atacat dar era echipat corespunzator.

stefan1

Citat din: ioanardelean55 din August 06, 2010, 09:25:30 PM

Un subiect despre care se vorbeste putin dar care e foarte important.
Citeam zilele trecute despreun coleg de pe forum care a avut un accident in timp ce lucra la lazi in atelier , eu personal saptamina trecuta am trecut printr-o experienta grea din cauza ca am neglijat echipamentul de protectie si am lucrat la albine imbracat superficial .De fapt ce am patit ;
Pe la ora 17 m-am dus impreuna cu ajutorul meu in stupina sa mutam un stup dintr-o lada intralta ,am executat lucrarea fara a primi nicio intepatura pina in momentul cind am rasturnat albinele care au mai ramas pe pereti lazi si pe fund ( cum prcedez ; pun capacul nlazi jos si lada cu gura in jos o trintrsc pe capac ,albinele cad pe capac dupa care le periez in noua lada ) cind am ridicat lada de pe capac am auzit un biziit puernic de albine si am simtit acele am fost atacat la glezne de sute si sute de albine ( eram in pantalon scurt ) abia am reusit sa arunc lada dupa care am luat cu pumnul albinele de pe o glezna apoi de pe cealalta si am fugit la un robinet cu apa rece ,a urmat o noapte foarte grea si doua zile de stat in pat cu dureri foarte mari .Am incercat sa numar intepaturile dar de fiecare data ma incurcam cind ajungeam la 50 pe un picior . Unde am gresit ,???? Am aflat raspunsul dupa o saptamina de neliniste . :hi: :hi:

  Da, o intamplare neplacuta. Totusi parca reactia a fost prea puternica. Oare ai alergie la venin? In mai multe articole am citit ca doza mortala pentru un om este de 800 de intepaturi. Imi pare cam mult totusi, dar asa se scrie. Eu cred ca daca lasai lada golita rezemata de cea noua, albinele se trageau in noua locatie, dar e adevarat ca trecea putina vreme.

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Multi oameni au observat in filmele mele ca lucram cu echipament complet de protectie inclusiv manusi . La mine in stupina nu lucreaza nimeni fara echipament corespunzator deoarece orice intepatura duce la pierdere de timp sau la chestii periculoase asa cum a patit Ioan.

ioanardelean55


  Intradevar trebuia sa fiu echipat corespunzator, dar gresala a fost alta ......

ioanardelean55


  Apropo de echipament ,in cei 32  ani de apicultura am avut doua situatii in care a trebuit sa intervin urgent fara masca si fum pentru-ca nu le aveam la indemina in acel moment ; In prima situatie ,am mers pe linge un riu cu un tractor cu doua remorci incarcate cu stupi ,la un moment dat una dintre remorci s-a inclinat iar inaltatorile au cedat si un rind de stupi sau dus in apa ,na mai fost timp de pus masca fiindca a trebuit sa sar in apa si sa scot pe mal lazile ,la unele au sarit capacele si a fost dificil  dar amk reusit , in cap aveam atitea albine cite fire de par ,simtem numai cum ma ustura capul , altadata eram in trafic si un prieten care venea din sud de la salcim i intr-o curba nu a redus destul viteza si remorca s-a rasturnat ,(era pe la 10 dimineata ) trafic blocat nimeni nu sa bagat , a trebuit sa dau o mina de ajutor dar tot fara masca , am luat si atunci foarte multe intepaturi , Deci sint situatii extrme cind trebuie sa intervi , dar zona cea mai sensibila la intepeturi e la glesne . Abia acum am invatat un lucru bun de la mai multi prieteni apicultori la care leam spus ce am patit  este vorba de pastile de Calciu si Claritine  ,unul chiar a venit si mia dat sint foarte bune si e bine ca FIECARE APICULTOR SA AIBA IN PERMANENTA  ACESTE DOUA MEBICMENTE , despre care nu sa vorbit deloc sau prea putin .

viorel_v2000

Citat din: ioanardelean55 din August 07, 2010, 11:38:44 PM

....  este vorba de pastile de Calciu si Claritine  ,unul chiar a venit si mia dat sint foarte bune si e bine ca FIECARE APICULTOR SA AIBA IN PERMANENTA  ACESTE DOUA MEBICMENTE , despre care nu sa vorbit deloc sau prea putin .

Claritine este un antihistaminic dar Calciu????

flavius

am luat si eu cate 2-3 intepaturi pe fiecare glezna, cand eram prin stupina dlui Boncescu, dar singurul efect secundar a fost faptul ca nu mi-au mai troznit gleznele cam o saptamana...am inteles ca veninul de albina este un excelent anti-reumatic... :dinti: :dinti: :finger: :zzz:

PS Eu sunt ala cu degetele prinse in circular, deci sustin intru totul orice masura de siguranta suplimentara...cum spun americanii, better safe than sorry...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

OtoVirgil

Adaug si eu o masura de PM (am patit-o recent) :
- stupul (si in general orice greutate) este recomandat sa se ridice din genunchi, nu cu coloana !
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

gheco

Citat din: OtoVirgil din August 20, 2010, 07:55:40 PM
Adaug si eu o masura de PM (am patit-o recent) :
- stupul (si in general orice greutate) este recomandat sa se ridice din genunchi, nu cu coloana !

Total de acord. Si ca o masura de siguranta voi renunta la caturile de 3/4 in favoarea celor de 1/2 redus.
Mai usor manuesti caturile de 1/2 si cred ca se preteaza mai bine si la indepartarea albinei cu suflaiul.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

emil.oltean

Fratilor!Grija mare.Va implora un patit.DUMINICA dupa masa am pus o pinza de circular pe flex sa repar un capac.Mi-am sectionat partial muschiul de la antebratul sting.Urgenta,spitalizare,cusaturi.Doua saptamini inactivitate.Putea sa fie grav de tot:sectionare brat,amputare,infirmitate,fereasca Dumnezeu.Din fericire si spre norocul meu s-a cusut si s-a vindecat bine astfel ca pot sa lucrez la intreaga capacitate cu mina.De aceea va implor :sa nu puneti niciodata pe flex pinza de circular si sa nu lucrati niciodata cu flexul tinundu-l cu o singura mina.Stiam aceste lucruri dar am zis ca voi lucra cu atentie si nu se va intimpla nimic rau.Insa a fost suficient o schimbare de unghi si flexul la 3000 de ture nu iarta.Am subliniat duminica!De atunci in aceasta zi si in toate sarbatorile religioase baiatul se odihneste.La albine cine lureaza neechipat corespunzator isi asuma toate riscurile ce decurg.Recomandare:peste miini dati cu tinctura de propolis si apoi puteti linistit sa lurati fara manusi,in restul corpului va protejati cum puteti.La fel dupa orice intepatura frictionati cu tinctura.Putine intepaturi fac bine organismului dar mai multe de 12-15 va creeaza neplaceri iar la cei alergici-fereasca sfintu.

D006

  Ai avut noroc ! la mine in oras un stupar a incercat acelas lucru si a reusit sa-si sectioneze artera femurala si in 5 minute a fost mort. Nu mai faceti improvizatii !

bucovineanu

Nu se monteaza panze de circular la flex. Turatia e mult prea mare si fiind o uneata mobila e foarte greu de stapanit.

PricopArthur

Citat din: ioanardelean55 din August 06, 2010, 09:25:30 PM

Un subiect despre care se vorbeste putin dar care e foarte important.
Citeam zilele trecute despreun coleg de pe forum care a avut un accident in timp ce lucra la lazi in atelier , eu personal saptamina trecuta am trecut printr-o experienta grea din cauza ca am neglijat echipamentul de protectie si am lucrat la albine imbracat superficial .De fapt ce am patit ;
Pe la ora 17 m-am dus impreuna cu ajutorul meu in stupina sa mutam un stup dintr-o lada intralta ,am executat lucrarea fara a primi nicio intepatura pina in momentul cind am rasturnat albinele care au mai ramas pe pereti lazi si pe fund ( cum prcedez ; pun capacul nlazi jos si lada cu gura in jos o trintrsc pe capac ,albinele cad pe capac dupa care le periez in noua lada ) cind am ridicat lada de pe capac am auzit un biziit puernic de albine si am simtit acele am fost atacat la glezne de sute si sute de albine ( eram in pantalon scurt ) abia am reusit sa arunc lada dupa care am luat cu pumnul albinele de pe o glezna apoi de pe cealalta si am fugit la un robinet cu apa rece ,a urmat o noapte foarte grea si doua zile de stat in pat cu dureri foarte mari .Am incercat sa numar intepaturile dar de fiecare data ma incurcam cind ajungeam la 50 pe un picior . Unde am gresit ,???? Am aflat raspunsul dupa o saptamina de neliniste . :hi: :hi:
Pana la urma unde a fost gresala?  in afara echipamentului pe care si eu il cam neglijez spre rusinea mea.
Miere multă şi inimă curată!

orbanstefan64

un coleg din SIGHISOARA  cu peste 40 de ani de stuparit o cumparat  niste roi, so dus cu cutiile la transvarzat. so inserat, mai avea vreo trei de transvarzat cind a aparut "surpriza" intepaturi fara numar .nu tu masca nu tu nimic
REZULTAT: 112 si hai la perfuzii.   dr io spus ca inca putin  daca intirzia era prea tirziu .
eu zic totusi ca si echipamentul isi are rolul asa ca......  IOANE te rog frumos :nod: :nod: :nod:
acum citva ani in timp ce montam o usa metalica ,clientul era in camera si i si monta parchetul laminat in sufragerie dupa ce am terminat cu usa o venit o verificat totul ok . mio oferit o bere iar intre timp am avut niste discutii de usi de una de alta si mio aratat cum pune parchetul laminat intr adevar bibilar lucru de nota 10 pritre altele mio sarit in ochi un flex mare cu o pinza de circular de 200 si aici ne am contrazis putin eu cu o parere el cu alta.dupa citeva zile ca sa aflu ca flexul i a prins mineca de la plover ce a urmat....? antebrat  tendoane taiate operatie tg mures,bucuresti si mai mult de 6 luni de recuperare dar din pacate reusita numai de 70-80%