in pat rece sau cald ?

Creat de mihaipop_55, Martie 10, 2009, 01:12:23 AM

« precedentul - următorul »

mihaipop_55

am fost in vizita la un batran de 80 de ani ,stupar cu experienta ,are 70 familii de albine si vreo 10 familii in cosnite(cosuri din papura) si printre alte discutii mi-a spus ca intro cosnita albinele au construit fagurii in pat cald si vazand ca par cam neincrezator ma dus in stupina sa imi arate. ma intreb si va intreb si pe dumneavoastra care ar fi explicatia?cu stima!

bucovineanu

Si in scorburi se pare ca tot in pat cald isi construiesc fagurii. Cel putin familia pe care o stiu intr-o scorbura de 2 ani, are fagurii in pat cald. In pat cald se pastreaza mai bine caldura in cuib in timpul iernii. Familiile iernate in pat cald consuma mai putina miere in timpul iernii. Problemele apar in timpul verii cand in pat cald se face greu ventilatia stupului si este mai greu de a face ca sa nu creasca prea mult temperatura in stup. Stupul pe 12 rame poate fi folosit iarna in pat cald iar vara in pat rece, daca are falturi pentru sprijinirea ramelor pe toate 4 laturile.

Adrian Roman

"Ventilatia este buna, vara, daca in partea opusa urdinisului, deasupra diafragmei, se pune scandurica de podisor cu plasa de aerisire." A fost indrumarea expresa pe care am primit-o cand am cumparat 10 lazi pe 16 rame in pat cald, de la un apicultor care lucra exclusiv pe astfel de lazi (peste 100), inclusiv in pastoral. Vreau sa va spun ca "barbile" au fost mai vizibile la cei in pat rece. De altfel, am vazut in Italia, langa Bari, lazi identice, folosite in pastoral, montate pe o remorca imensa, etajate pe trei randuri. Era un spectacol !