albine rele

Creat de dragos2006, Martie 16, 2009, 12:08:44 AM

« precedentul - următorul »

D006

timp de 7 ani am facut selectii in stupina urmarind obtinerea unor familii blande si productive in mare masura am si reusit dar incepind de anul trecut ma confrunt cu fenomenul de salbaticire a familiilor de albine.Astazi cu toate ca erau peste 15 grade timp frumos zi de primavara cind am umblat la ei, toti, fara exceptie au fost f f f rai.Nici vorba sa pot umbla in cuib.M-am multumit sa descapacesc o rama dupa diafragma si sa-l inchid urgent fara sa-mi dau seama de ce sunt rele.Aceasta in conditiile in care obtinusem niste familii foarte blande la care puteam lucra fara echipament de protectie.Care este explicatia?

bucovineanu

Daca intr-o anumita zi albinele sunt rele, nu trebuie sa ne alarmam. Ceva nu este in regula din punctul lor de vedere. Foarte posibil sa urmeze o perioada cu vreme rea.Ele sesizeaza orice schimbare a presiunii atmosferice si se pare ca urmeaza inca o perioada destul de lunga cu vreme neprielnica. Daca intr-o zi observam ca primele familii pe care le controlam sunt foarte rele, mai bine amanam operatia pentru alta zi.

D006

problema este ca aceste situatii sunt tot mai dese in cazul meu sincer ma gindesc serios la o infuzie de regine selectionate cu insusiri mai blinde probabil sor fi corcit in conditiile in care majoritatea au matci tinere

bucovineanu

De obicei se intampla ca 1-2 familii din stupina sa fie rele din cauza reginelor si atunci se rezolva prin schimbarea lor. Daca toate familiile sunt agresive cauza trebuie cautata in alta parte.

D006

din pacate constat omare diferenta de comportament intre anii trecuti si acum cauza am cautato si eu speculatii se pot face cum ar fi schimbari climatice limitarea culesurilor dar in momentul in care devine o stare permanenta trebuiesc luate masuri nimeni nu accepta ostupina agresiva in vecinatate

PricopArthur

Speculatii pot fi multe. Un coleg, care face pastoral prin toata tara, povestea de o situatie de agresivitate exagerata, cand albinele coborau spre cusca gainilor, pozitionata sub pavilion. Cauze pot fi multe, una dintre ele mirosul de la gaini.
A chemat un preot, si apoi nu a mai avut probleme .
Insa in general, albinele lui erau mai agresive decat ale mele.
In cazul dv, insa o situatie generala la nivel de stupina este periculoasa chiar si in pastoral.
Miere multă şi inimă curată!

catel

depinde si de modul de lucru in stupina. am observat ca avem reflexul de a veni la ele si rapid rapid, hai sa ne facem treaba. uitam ca sunt niste vietati. au si ele greutatile lor zilnice, o zi diferita de alta, ca tot omul. binenteles ca nu o sa credeti un incepator ca mine cand o sa va spun ca albinele ne simt cand suntem agitati. si cum de obicei pt. majoritatea din noi apicultura este o a doua, a treia meserie, timpul ne preseaza si cateodata unii uitam ca lucram cu vietati. trebuie tratate cu putina afectiune si o sa vedeti diferenta.
ca de obicei : parerea mea !
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !