Problema

Creat de dragos2006, Martie 19, 2010, 07:25:01 PM

« precedentul - următorul »

D006

Lucrez de 2 ani cu stupi si nu am avut probleme cu intepaturile.Azi am profitat de vremea frumoasa de afara si mam uitat putin prin stupi.Si ma intepat o singura albina si am avut o stare ciudata ma luase cu calduri si simteam k ma infund si ma manca tot corpu.Aveti idee de ce mi sa intamplat asa ceva k pana aqm nu aveam probleme de la intepaturi.
Cu Respect

orbanstefan64

poate ai devenit alergic intre timp cum  am patit si eu. trebuie sa ai grija !!!!!! inainte de a lucra la albine sa iei o tableta de claritin, flonidan sau peritol iar daca te inteapa si nu iti trece in 10 15 minute ia o tableta de prednison scoate acul si freacate cu tinctura de propolis.
e un sfat numai daca i ti foloseste sau nu asta vei constata singur si pe riscul tau.
este adevarat ca primavara albinele au veninul mai puternic ?????????????

filip

Citat din: orbanstefan64poate ai devenit alergic intre timp cum  am patit si eu. trebuie sa ai grija !!!!!! inainte de a lucra la albine sa iei o tableta de claritin, flonidan sau peritol iar daca te inteapa si nu iti trece in 10 15 minute ia o tableta de prednison scoate acul si freacate cu tinctura de propolis.
e un sfat numai daca i ti foloseste sau nu asta vei constata singur si pe riscul tau.
este adevarat ca primavara albinele au veninul mai puternic ?????????????
Eu lucrez de ani de zile fara masca,pot sa confirm ca intepaturile din primavara sunt mai veninoase.
In acelasi timp poate noi am pierdut peste iarna imunizarea la venin.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

savustanculescu

La mine ,in fiecare primavara, primele intepaturi sunt foarte dureroase si innegreste locul pentru citeva zile. Nu am avut niciodata probleme de sanatate din cauza intepaturilor chiar daca am probleme cardiace. Intradevar primavara  veninul este mai puternic ceea ce ma face sa fiu mult mai precaut la primele vizite in stupi.

D006

Citat din: filip
Citat din: orbanstefan64poate ai devenit alergic intre timp cum  am patit si eu. trebuie sa ai grija !!!!!! inainte de a lucra la albine sa iei o tableta de claritin, flonidan sau peritol iar daca te inteapa si nu iti trece in 10 15 minute ia o tableta de prednison scoate acul si freacate cu tinctura de propolis.
e un sfat numai daca i ti foloseste sau nu asta vei constata singur si pe riscul tau.
este adevarat ca primavara albinele au veninul mai puternic ?????????????
Eu lucrez de ani de zile fara masca,pot sa confirm ca intepaturile din primavara sunt mai veninoase.
In acelasi timp poate noi am pierdut peste iarna imunizarea la venin.
Deci nu mi-a fost foarte rau ca sa ajung la spital a fost doar asa o stare.Si am luat un algocalmin.Nu prea imi vine sa cred k am devenit alergic.Cum ai spus si tu k la tn se inegreste si te doare rau.Domnule filip ne putem imuniza din nou?

Mihai Sergiu

 Sper sa fie bine unde postez, am si eu o problema. Azi am cumparat cateva familii de albine si le-am transvazat, dupa ce am ajuns si le-am asezat pe vatra am observat multa albina pe capac in interior. Se vor muta pe rame sau pot sa mi i-au adio de la ele pana dim? le-am pus o patura si le-am lasat loc si urdinisul l-am deschis putin
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

tassevasi

  Daca au ramas in capac inseamna ca au si pe unde sa intre acolo ,normal ele se vor retrage in cuib tot pe unde au intrat .
  Daca nu,  maine  ei capacul si-l trintesti cu gura in jos  sa pice toate albinele  si ele vor intra unde treb.
  Numai bine .

Mihai Sergiu

 MUltumesc ^:)^ sper sa se intoarca la ghem pana sambata nu  mai pot ajunge la ele  :sad:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

whiser

Si eu ieri am profitat de vremea frumoasa si am umblat la ele si m-au intepat 2 una in deget si una in antebrat,la intepatura din antebrat a ramas acul pana am terminat treaba,deci sa dus tot veninul in mana si pana la ora asta tot antebratu este umflat rosu si mancarime.La primele intepaturi nu am reactionat asa dar acum dau vine pe acul lasat acolo mult timp.Numai bine
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.