Capsator electric asamblare rame

Creat de standdupp, Decembrie 31, 2015, 12:32:30 AM

« precedentul - următorul »

standdupp

Salut,

M-ar interesa sa achizitionez un capsator electric pentru asamblarea ramelor. Sunt cateva modele care suporta cuie pana la 32mm, si anume:

http://www.utilul.ro/scule-si-unelte/scule-tamplarie/capsatoare--capse-si-cuie/capsator-electric-capsecuie-einhell-bt-en-30-e-4257843.html#prettyPhoto
http://olx.ro/oferta/capsator-electric-parkside-sigilat-ID4jd0U.html#1f4bedfe32

Ambele suporta capse pana la 25mm si cuie pana la 32mm. La asamblarea ramelor ma gandesc ca ar fi recomandate cuiele ca sunt mai lungi.
Intrebarea mea este: a folosit cineva asa ceva? Daca da, cu ce rezultate ? Merita achizitia unei asemena scule pentru asamblarea mai rapida ramelor ?

Stiu ca cele mai bune sunt cele pneumatice, dar din pacate nu am cum sa achizitionez un compresor.

Astept parerile/sfaturile voastre.
Un apicultor incepator

tinumaftei

Nu bate nici unul capse de 32. Amandoua bat cuie de 32 dar sunt cuie firave. Indicat este la rama capsa sau cuie clasice. Capsatoarele de mai sus sunt pentru tapiterii unde materialul de deasupra este foarte subtire, capsa intrand aproape complet in lemn. Eu folosesc capse de 40 la rame (10mm trecere) si doar 30mm tine imbinarea. Am cumparat de curand un compresor la vreo 300 de lei nou si merge super la rame. Ar mai fi si un capsator vreo 150 lei. E o diferenta de buget.

bismark

   La astfel de capsatoare totul este presiunea aerului la compresor.Asa am patit si eu pina ma sfatuit cineva sa maresc presiunea la compresor.Acum bate cuie si capse si in salcim uscat.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

standdupp

Citat din: bismark din Decembrie 31, 2015, 07:11:01 AM
   La astfel de capsatoare totul este presiunea aerului la compresor.Asa am patit si eu pina ma sfatuit cineva sa maresc presiunea la compresor.Acum bate cuie si capse si in salcim uscat.Cu respect  ^:)^

Eu ma refeream la capsatoarele electrice. Stiu ca cele de compresor sunt mai puternice, dar intrebam de cele electrice.
Un apicultor incepator

stefanescu

Am cumparat eu un capsator electric de la Lidl. Nu batea capsele nici la jumate. L-am returnat cu flori si busuioc. Am vrut sa cumpar altul asemanator cu ce ai gasit tu dar de la Praktiker. Am fos sfatuit de catre un vanzator sa renunt ca au fost returnate ca ,,defecte" aproape tot ce vandusera.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

MirceaCalin

Cumnatul meu are unul Einhell (cred că este ca cel din imagine) de care se foloseşte destul de mulţumitor. Mai dă şi rateuri o capsă la 10-15 dar rapotat la preţ, merge.

standdupp

Mersi mult de sfaturi.
Pana la urma am gasit un Black&Decker, care second la pret este cat un Einhell. Sper ca e mai ok, avand in vedere ca ar trebui sa fie mai calitativ. Din ce am vazut bate atat cuie cat si capse de 30mm.
Un apicultor incepator

libertini

Salutare capsatoare bune sunt eu am deja si folosit la max de la Güde este o firma pe la Oradea am amanoua modelele