Protofil (home made)

Creat de Eugen B, Martie 06, 2014, 08:31:29 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Am si eu o intrebare daca se poate. Vreau sa fac eu protofil, din cate am inteles alcool de 96 de grade de pe piata de aici din zona ar avea doar 60. Si cineva a zis sa fac din tuica( prima iesita de la cazan), dar din cate stiu contine metanol (alcool metic) si nu cred ca e bun. Imi da cineva o idee din ce sa fac tincura respectiva?

mmacreanu

se gaseste alcool rafinat, dar e cam scump. la o stupina mare se merita, la cativa stupi, cumparam de la icda :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

pistol28

Eu folosesc tuca trsa de dou ori si ete foarte buna.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ady iulian

Citat din: pistol28 din Martie 07, 2014, 02:58:46 AM
Eu folosesc tuca trsa de dou ori si ete foarte buna.

Sal . Si la cate grade iti ise tuica trasa de doua ori?
(atinge 70?)

romikele

Citat din: pistol28 din Martie 07, 2014, 02:58:46 AM
Eu folosesc tuca trsa de dou ori si ete foarte buna.

Și te simți bine după folosire=))

sandupop

Citat din: romikele din Martie 07, 2014, 08:48:16 AM
Citat din: pistol28 din Martie 07, 2014, 02:58:46 AM
Eu folosesc tuca trsa de dou ori si ete foarte buna.

Și te simți bine după folosire=))
=)) =)) =)) A doua zi este mai...greu...... :rotfl:
O folosesti des ? ... ca si eu sunt ..."  cunoscator" :roll: :roll:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pistol28

O folosesc doar cu aceasta  masura
si cate un pahar la fiecare masa (din casa)
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Eugen B

ok, ms de raspunsuri, daca nu gasesc ceva alcool klumea, o sa pun tuica trasa de 2 ori. se merita ca e stupina mare, daca erau cativa cumparam protofil

albinasebes

cu alcoolul am lamurit-o, dar ce punem in el?
care e cantitatea de plante la litru si care ar fi cele mai importante?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

SPYKAL

Citat din: albinasebes - luca sorin din Martie 08, 2014, 08:40:00 PM
cu alcoolul am lamurit-o, dar ce punem in el?
care e cantitatea de plante la litru si care ar fi cele mai importante?
Uite aici http://apiardeal.ro/index.php?pagina=protofil_home_made Este foarte buna. Si eu am incercat-o. Important este sa respecti cantitatile. Stima si respect!!!

Eugen B

Problema care o am acuma este de unde sa iau alcoolu. O sa mai caut si saptamana viitoare

Eugen B

am gasit alcool de 80 grade, si aseara am preparat protofilu :yes:

TDI

Marunţeşte foarte bine plantele. Altfel alcoolul nu le va acoperi foarte bine. A doua varianta ar fi sa folosesti o sticla exacta sau sa ai suficiente plante si alcool de adaugat ca sa umpli sticla.

Eugen B

TDI, mersi de sfat, dar am avut tangente cu plantele (magazin naturist 15 ani) , eu personal am pus plantale bine maruntite in sticle si le-am pus alcool 99% din sticla. Stiu ca nu se face 100% corect asa, dar am facut cu ce am avut si eu, la sat nu prea gasesti multe chestii. Am folosit 13 plante :D

albinasebes

Pe sticla de protofil de la icda  este mentionata papadia in cantitate destul de mare, care este rolul ei? In reteta home made nu se regaseste.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)