Avantajele si dezavantajele de a fi membru unei asociatii.

Creat de marian sima, Decembrie 31, 2013, 03:19:14 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Mai lasati-o in PLM cu carnetul de stupina si placutele . Daca nu ceri subventii nu ai nevoie de ale . Nici Papa de la Roma nu are voie sa intre in curtea ta fara mandat de la instanta.
  Eu de ani de zile cumpar miel la Paste si porc la Craciun , NICIODATA aceste animale nu aveau crotalii chiar daca legea o cere !!!!!! Ce faceti aici este furtuna intr-un pahar de apa.

   Mai neafiliatilor nu o mai dati cotita si spuneti care sunt dezavantajele inscrierii intr-o asociatie !  V-am mai rugat odata acest lucru si va faceti ca ploua , asta inseamna ca sunteti niste lasi si fara onoare !

PS> Mai bio sa stii ca PNA a fost un mare succes dar cand vulpea nu ajunge la struguri spune ca sunt acri !!!!!!


IPOCRITILOR !!!!!!!!!!!

romikele

Citat din: filip din Ianuarie 03, 2014, 01:39:18 PM
Apicultorii virtuali sunt aceia care legal sunt blindati dar le lipsesc albinele.

Parca erai deranjat ca se vor face controale... nu e bine sa fie descoperiti virtualii daca exista?

Ti-o cam tragi cu stangu-n dreptu  :rotfl:

D006

  Pentru mine cei mai mari stupari virtulai sunt Filip si Bio  !!!!

filip

Virtuali ori nu,nu decizi tu.Poate orcine sa numere stupii mei,oricum eu nu cer nimic.Deci nu am dece sa ma ascund
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006


filip

Dragos,eu am Carnete de producator,borderouri de achizitia mierii,inainte de Fondurile Ue si PNA
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Ianuarie 03, 2014, 01:58:15 PM
Dragos,eu am Carnete de producator,borderouri de achizitia mierii,inainte de Fondurile Ue si PNA

De-alea am si eu, de pe vremea cand era o singura asociatie  =))
... nu se pune!!! Ceva poze din satelit cu stupina, unde sa se vada panoul cu numele stuparului, ar fi mai plauzibile... cu toate ca daca esti pe bune cu soferul de pe satelit, le poti truca, dupa spusele tale  =))

filip

Romikele,eventual fotografii cu lazile deteriorate in pastoral.................................
Nu am treaba cu nimeni pana nu ma ia de prost,dorind p lege cu dedicatie
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Ianuarie 03, 2014, 02:19:02 PM
Romikele,eventual fotografii cu lazile deteriorate in pastoral.................................

Si de-alea am si eu  :limba:
Am si carnet de membru - cu poza, de la ACA - aia erau mai buni, tineau cu neafiliatu, asti-as banditi, tin cu ursu  :)

petru.atudorei

Citat"art. 2 Activitatea in apicultura poate fi practicata de orice persoana fizica sau juridica ale carei familii de albine sunt inscrise in Registrul agricol, inregistrate/autorizate la Directia sanitar-veterinara si pentru siguranta alimentelor judeteana, respectiv a municipiului bucuresti, detine carnetul de stupina si are familiile de albine identificate in sistemul unitar de identificare a stupinelor si stupilor."


"art 5. punctul tz: carnetul de stupina - document elaborat de forma asociativa si aprobat de autoritatea nationala sanitara veterinara si pentru siguranta alimentelor...."



sa inteleg ca sunt obligat sa am acest carnet, dar daca nu sunt inregistrat intr-o asociatie nu pot intra in posesia lui.


Citat
art. 18 punctul c: avertisment sau amenda de la 50 la 100 de lei in cazul neidentificarii stupilor de catre apicultor, la formele asociative de profil legal constituite, conform legislatiei in domeniu;
si desigur punctul d: avertisment sau amenda de la 100 la 150 lei , in cazul neidentificarii stupilor de catre formele asociative de profil, legal constituite, conform legislatiei in domeniu.


Deci daca nu sunt inscris in asociatie, platesc amenda?

D006

palatesti amenda exact cu  o platesc toti taranii care au in curte porci si oi necrotaliate .....

marian sima

Romikele iar te grabesti,eu vreau sa vad o platforma program,o abordare de viitor .
Ca intra cateva persoane nu e mare lucru ,dar cand ai o majoritate apicola se schimba treaba.

In Giurgiu sant c-am 3000 de apicultori gandestete la nivel de tara.
O asociere mare are avantaje.

filip

Petre,
depinde cine  si ce interese are.Daca e aplicata atliteram iei amenda.Daca omul are suflet ,poate scapi.Ori nu avea ce cauta in lege precizarea
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan sebastian

Citat din: filip din Ianuarie 03, 2014, 04:07:49 PM
Petre,
depinde cine  si ce interese are.Daca e aplicata atliteram iei amenda.Daca omul are suflet ,poate scapi.Ori nu avea ce cauta in lege precizarea
Daca va fi la fel cu impozitarea cazanelor cu tuica, adica imposibil de pus in practica, e doar o lege facuta de unii pentruu altii. E o lege virtuala...
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele