Avantajele si dezavantajele de a fi membru unei asociatii.

Creat de marian sima, Decembrie 31, 2013, 03:19:14 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Chiar asa: ce-a primit liderul de sindicat?
Dar dovezi, nu vorbe!!!

D006

Adevarul e ca la noi miscare sindicala poarta stigmatul pus de Mitrea si Ciorbea . O pata asa de profunda greu se sterge.

pad3

zau? dovezi? hai ca glumesti; mitrea manivela, ciorbica samd. pana si liderul de sindicat de la rafo (ca era vecin cu mine) e acum la mititica in aceeasi celula cu directorul  =)) =)) =)) =)) =)) =))
nu o lua personal respectele mele pt dl puiusoru pare un tip superok. voiam doar sa zic ca puliticul din RO cumpara tot ceea ce nu poate pune cu botul pe labe. pana si pe dr arafat l-au cumparat, pacat de reputatia extraordinara pe care o avea domnia sa. acum in calitate de secretar de stat inchide spitale si joaca pe sarma desi se vede pe fata lui ca e silit sa minta
somnul ratiunii naste monstri

pad3

somnul ratiunii naste monstri

romikele

Eu ma refeream la liderii nostri, da-i in mamaliga masi pe-ailalti  :D

D006

  Mihaie nu poti sa te rupi de miscarea sindica in ansamblu . Una e sa pronunti IG Metall si alta sindicat romanesc.

pad3

Citat din: romikele din Ianuarie 02, 2014, 11:25:14 PM
Eu ma refeream la liderii nostri, da-i in mamaliga masi pe-ailalti  :D
din pacate aia erau tot ai nostri. totusi e gresit sa generalizam. odata si-odata trebuie sa se normalizaze societatea romaneasca si evident ca ideea asocierilor precum si lupta sindicala sunt lozurile castigatoare. trebuie doar sa apara liderul potrivit. imi pare rau sa ti-o spun asa direct dar un lider trebuie sa fie cerebral nu impulsiv. pt scandal suntem destui noi membrii, chiar ne place scandalul  :rotfl: :rotfl:
somnul ratiunii naste monstri

pad3

iar a raspuns dragos inaintea mea  :D esenta e aceeasi, se pare ca avem aceleasi pct de vedere, poate de aia ne <intelegem> asa bine  :yes: :yes:
somnul ratiunii naste monstri

romikele

Asta e greseala majora pe care o face majoritatea, d-aia dam cu stangu-n dreptu`:

Daca unu e hot, musai trebuie sa fie toti!

In felul asta nu vom da inainte niciodata si vom fi marionete in mana conducatorilor pe care credem ca noi i-am pus sus... realitatea e alta, din pacate nu avem nici o putere, doar visam la ea  :sad: :sad: :sad:



stefan1

George Toparceanu - Cin' s-a fript cu ciorba...

Fratele nevestei
Unui negustor
A venit odata
Pe la casa lor,

Zicând ca la noapte,
Mâine, cine stie,
Are gând sa plece
In calatorie

Si ca, prin urmare,
Vrea sa isi sarute
Sora la plecare.

— Ba sa nu pui gura
Pe nevasta mea,
A strigat barbatul,
Ca intri-n belea!

— Si de ce sa nu pun
Gura, mai cumnate,
Când stii ca mi-e sora
Si ca eu i-s frate?

— Poti sa-i fii si tata!
Zise omul scurt,
Cin' s-a fript cu ciorba
Sufla si-n iaurt.


  Asa si noi, ne-am fript de prea multe ori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele


kamy

Citat din: pad3 din Ianuarie 02, 2014, 11:22:14 PM
zau? dovezi? hai ca glumesti; mitrea manivela, ciorbica samd. pana si liderul de sindicat de la rafo (ca era vecin cu mine) e acum la mititica in aceeasi celula cu directorul  =)) =)) =)) =)) =)) =))
nu o lua personal respectele mele pt dl puiusoru pare un tip superok. voiam doar sa zic ca puliticul din RO cumpara tot ceea ce nu poate pune cu botul pe labe. pana si pe dr arafat l-au cumparat, pacat de reputatia extraordinara pe care o avea domnia sa. acum in calitate de secretar de stat inchide spitale si joaca pe sarma desi se vede pe fata lui ca e silit sa minta
O rectificare,politicul inchide cu ,,dosare,, tot ce nu poate santaja sau cumpara ,dupa caz!

vranceanul

#72
Sindicat si nu numai? solidaritatea de la polonezi - lupta pt. ciolan - tot asa in romania cu toate formele asociative, cat mai mult pt. ei, firimituri pt.proletari. Niciodata n-o sa tina cu palmasul decat cat sa-i tina ciolanul proaspat in rest -potopul-   
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

marian sima

Eu inca astept sa vad o platforma program si avantajele asociatiilor dv.
Poate aveti dreptate nimeni nu o sa tina cu palmasul si asta deoarece este exclus din sfera decizionala.
Insa daca se face o informare corecta si se poate vota electronic decizia va apartine celor multi si nu la doi trei care au anumite interese.


bucovineanu

Citat din: romikele din Ianuarie 03, 2014, 02:09:30 AM
Si daca ne-am fript, trebuie sa ne si oparim?  :uimit:
Nu, poate nu trebuie sa ne oprim. Dar aratati-mi un lider de sindicat, unul singur, care a facut ceva pentru membrii de sindicat. Sunt majoritatea de peste 20 de ani in functii si majoritatea si-au asigurat averi si posturi caldute pentru ei. Pentru membrii de sindicat: Dumnezeu cu mila.