Familie pierduta la iernat.Cauze?

Creat de Nemo, Martie 08, 2015, 05:25:24 PM

« precedentul - următorul »

NYK74

Lucrurile luate pe rind in mod neserios au la sfirsit un rezultat serios. Grosimea peretilor nu prea contează, rezerva de miere a lor naturală destula(nu toate cocktail urile cu care învață stuparit noua generatie, cu punguta toată iarna stimulare si completare de parcă fără astea nu se poate, de mirare cum a ajuns albina până in zilele noastre fără astea.), tratamentele si alea gresite, facute după ureche,(poluarea, pesticidele, noile boli si daunatori,asa zisele probleme conexe) si ajungem sa constatăm primăvara ca familiile sunt slabe sau nu mai sunt deloc.

Nemo

bmdna, mai am o intrebare pentru tine si pentru cei care au mai experimentat cu stupul profului(as fi scris asta pe subiectul dedicat stupului Ursu , insa a fost blocat).

Cand s-a dat startul la producerea trantorilor, albina a cladit celule de trantori in rama capcana din buzunar si matca a depus uniform, pot zice ca si-a facut treaba ca la carte. INSA, cand a venit vremea roirii, dupa ce eu cu vreo 2 saptamani inainte am decupat in totalitate fagurelul cu trantori si am pus rama la loc, familia nu a mai luat la cladit acea rama sau a cladit foarte incet. Asteptarea mea, conform spuselor profului, era ca rama aceea sa fie oglinda stupului si sa imi dau seama in ce stadiu se afla al roirii, dupa rama. Adica botcile trebuiau sa fie puse pe aceasta rama claditoare, ceea ce nu s-a intamplat. Am suspectat la un moment dat ca ceva nu e in ordine si am deschis stupul, unde am gasit un al doilea rand de botci, dupa ce deja ecluzionasera si roisera o parte din ele cu o prima tura de botci. A doua roire am putut sa o temperez la timp.
Poate sa imi spuna cineva, de ce albina nu a ales sa mai faca fagure pe rama claditoare, unde sa puna si botci?
Nu a mai avut destula ceara, forta? Daca e puternica, familia, exista totusi limita la cati faguri ar putea cladi? La momentul crucial, familia a fost puternica, de aceea dorea sa roiasca si exista cules de faneata in natura.

bmdna

Salut Nemo,

Inainte de orice, as vrea sa fac cateva consideratii. Am un stup Ursu inca din 2011, nu am multe familii asa ca am putut sa fac observatii temeinice.
1. Afirmatia ca daca folosesti rama claditoare albinele vor cladi celelalte rame numai cu cellule de albina este falsa. Da, daca vei folosi rama claditoare, restul de rame vor fi cladite mai uniform, dar albina tot va mai face cellule de trantor pe ici pe colo. Rame numai cu cellule de albina cladesc roiurile, chiar si daca nu au rama claditoare.
2. Rama claditoare 1/1 este prea mare. Eu am incercat-o. Familia face una dupa care greu o mai face pe a doua, dupa ce pe prima ai decupat-o. Dealtfel si proful a renuntat la rama intreaga si a impartit-o in sectiuni. Pentru a construi o rama intreaga de la 0, familia face un effort mare, fie ea si cu cellule de trantor. Apoi matca va insamanta rama in intregime destul de greu, va rezulta un puiet de varste diferite, or interesul nostrum ar fi sa avem puiet de trantor uniform ca varsta. Mai este un aspect, efortul de hranire pentru o larva de trantor este mult mai mare fata de efortul de hranire pentru o larva de albina.
3. Rama claditoare pusa in buzunar este o oglinda a stupului, pana o decupezi. Dupa decupare, pana la reconstruire, nu mai este oglinda. Dupa ce ai decupat rama claditoare daca albinele se vor apuca de botci de roire, le vor face pe ramele de cuib, unul din motive fiind ca borcile de roire se fac de regula in partea de jos a fagurelui, iar noi tocmai am taiat tot fagurele ramie claditoare.
4. Daca familia intra in frigurile roitului, nu mai construieste faguri, in zadar vei astepta sa iti creasca fagurele decupat. In timpul asta ele vor creste botci in cuib.
5. Nu trebuie luate de bune toate afirmatiile profului. Cu cat sint mai noi, cu atat sint mai fanteziste. Scopul lui este sa vanda stupul si familiile, impreuna cu o gramada de iluzii.
6. Eu folosesc rama claditoare in acel buzunar, dar este impartita in doua sectiuni, una de sus in care se face coronita de miere si pe care nu o decupez si una de jos, unde se cresc cellule de trantor si care suporta decuparea. In niciun caz nu ma las pe baza acestei rame, periodic verific si cuibul. Am sa fiu cinstit si am sa spun ca familia din acest stup mi-a roit doar odata, in 2012, si a fost numai din vina mea. In 2013 si 2014 nici macar nu au incercat sa roiasca. Pentru a tempera roirea fac un management al ramelor, altfel decat ce spune proful. Nu fac roi. Cu un astfel de management, intr-un an bun, asa cum a fost 2013, mie mi-a construit catul ala de 3/4 de la faguri artificiali si, in conditia in care am facut doar o extractie, la fnal de iulie, toate ramele au fost pline cu miere si, cu exceptia celor doua de pe mijloc, capacite de sus pana jos. Dar asta nu este meritul stupului. In 2013 am avut familii de la care am luat la sfarsit de iulie cate un cat 1/1 plin, construit de la 0, in conditiile in care nu fac pastoral si nu am extras nimic dupa salcam sau tei.
6. Imi pare rau pentru cei care pun botul si cumpara cu zecile astfel de stupi. Mai spun odata, nu isi merita banii, pentru ca inca nu s-a inventat niciun stup care face miere. Mierea o face albina, mai multa sau mai putina in functie de localizarea stupinii, vreme, iscusinta si de dragul de a munci aratate de stupar.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

cornelioandanciu

Citat din: NYK74 din Martie 22, 2015, 10:47:50 AM
Lucrurile luate pe rind in mod neserios au la sfirsit un rezultat serios. Grosimea peretilor nu prea contează, rezerva de miere a lor naturală destula(nu toate cocktail urile cu care învață stuparit noua generatie, cu punguta toată iarna stimulare si completare de parcă fără astea nu se poate, de mirare cum a ajuns albina până in zilele noastre fără astea.), tratamentele si alea gresite, facute după ureche,(poluarea, pesticidele, noile boli si daunatori,asa zisele probleme conexe) si ajungem sa constatăm primăvara ca familiile sunt slabe sau nu mai sunt deloc.
Dar de procentul de supravietuire al roiurilor in natura ce zici?Unii ar zice ca este de doar 10 %... Exista situatii si situatii, daca acum doi ani veneam de la munte cu stupii incarcati de miere, anul trecut ramele au fost uscate, a trebuit sa bag zahar, cu asta au iernat! :sad:
Va salut.

NYK74

Danciule, eu nu contest exceptiile, dar exceptiile nu pot deveni o practică continua, o regulă, iar din punctul meu de vedere hranirea cu punguta toată iarna a cam devenit o regulă care pentru mine nu e normală. Ca este un an slab si trebuiesc ajutate perfect de acord.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

relutu

#51
Citat din: filip din Martie 22, 2015, 05:58:56 PM
http://agrointel.ro/31620/florentin-stavarache-apicultor-anul-acesta-va-fi-plin-de-miere-dar-nu-va-avea-cine-sa-o-culeaga/
O sa fie scumpi stupii in primavara pentru cei care cumpara  :bzz:
Nu stiu cati din stupari vand,eu unul NU.

Nu multi gandesc asa,un prieten a primit oferte la ora actuala 280 lei pe familie.Bun pret nu? ))/

TDI

Lasa 280.
La scuturatul marului, 7 rame de albina si 5 rame de puiet capacit, maxim 400 ron. :D

cornelioandanciu

Citat din: TDI din Martie 22, 2015, 06:31:08 PM
Lasa 280.
La scuturatul marului, 7 rame de albina si 5 rame de puiet capacit, maxim 400 ron. :D
Oricum, or sa fie scumpe.Dintre fondisti vor fi clientii principali, cei care mai au de derulat proiecte si au avut pierderi. Si presimt ca unii dintre ei au avut!
Va salut.

dorindafi

Citat din: cornelioandanciu din Martie 22, 2015, 06:50:16 PM
Citat din: TDI din Martie 22, 2015, 06:31:08 PM
Lasa 280.
La scuturatul marului, 7 rame de albina si 5 rame de puiet capacit, maxim 400 ron. :D
Oricum, or sa fie scumpe.Dintre fondisti vor fi clientii principali, cei care mai au de derulat proiecte si au avut pierderi. Si presimt ca unii dintre ei au avut!
fi linistit ca s-au desteptat
mai bine ia stupii de la un prieten si trece si mama proiectului
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

yulian

Citat din: dorindafi din Martie 22, 2015, 07:58:53 PM
mai bine ia stupii de la un prieten si trece si mama proiectului

Deja am primit si eu o cerere...daca nu ma duc la rapita..din 60 a ramas cu 30 s'un pic... :nono:

cornelioandanciu

Citat din: yulian din Martie 25, 2015, 08:59:11 AM
Citat din: dorindafi din Martie 22, 2015, 07:58:53 PM
mai bine ia stupii de la un prieten si trece si mama proiectului

Deja am primit si eu o cerere...daca nu ma duc la rapita..din 60 a ramas cu 30 s'un pic... :nono:
Pe tipul astia de apicultori si-a facut Statul Roman calculele cand a pus biruri pe apicultura, crotalii si alte magarii...
Va salut.

NYK74

Asa a fost mereu, hotii prosti au tulburat apele si-au furat căciula singuri apoi au dispărut, beleaua însă a rămas mereu pe ceilalți care au investit timp si pasiune si nu numai, alegânduse cu biruri peste biruri, pe cap , si vor trebui sa plătească toate oalele sparte.