Familie pierduta la iernat.Cauze?

Creat de Nemo, Martie 08, 2015, 05:25:24 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Corect. Si aia nu e albina subnutrita, este albinuntza salbatica

merak

Buna dimineata,

Am iernat si eu cu albina putina si mi-au murit doar 2 din 30 prin Ianuarie. Am roi pe 3 rame cu o mana de albine care arata si se comparta viguros, matcile fiind de anul trecut.
Cel mai probabil cauza este o boala(nosema???) sau paduchi. Frigul le pune capac si bine face.

... un incepator


Dan Pașca

Daca ai mierea inca in rame.Probabil ai avut o infestare mare de varoua sau ceva boala.Si fundul fara sabar poate fi un factor care a dus la moartea albinutelor.In rest grosimea peretilor e lectura... Eu am trecut iarna asta vreo 17 nucleuri pe 2 rame.si o mana de albie cu matci in sistem Nicot 2014 si sunt toate in regula.Asa ca fi atent la infestare la urmatorul control.Sanatate .

mihai.vr

In poze albinele par strivite de faguri. De ce? Le-ai rezemat tu, ca sa poti face poze sau asa erau in lada?

bmdna

Fenomenul de roire se accentueaza cu fiecare generatie de matci de roire. Daca familiile cumparate au avut matci de buna calitate, matcile rezultate prin roire din ele inca nu au tendinta de roire accentuata. Aceasta tendinta se va face simtita dupa cateva generatii, daca vei continua sa faci familii cu matci de roire si anul acesta si la anul care vine... etc. Abia asa matcile care vor rezulta vor roi din ce in ce mai repede. Poate anul asta te tii un pic de ele si produci matci si in alt mod.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

NYK74

Citat din: Dan Stuparu din Martie 09, 2015, 10:53:25 AM
Daca ai mierea inca in rame.Probabil ai avut o infestare mare de varoua sau ceva boala.Si fundul fara sabar poate fi un factor care a dus la moartea albinutelor.In rest grosimea peretilor e lectura... Eu am trecut iarna asta vreo 17 nucleuri pe 2 rame.si o mana de albie cu matci in sistem Nicot 2014 si sunt toate in regula.Asa ca fi atent la infestare la urmatorul control.Sanatate .
Treaba cu grosimea pereților ai dreptate, e lectură, pentru unii, dar retine ca nu e lectură pentru toti, pentru mine nu e lectură, la noi in nord cind vine iarna adevărată, multi care au incercat cu cutiuțele de 2-2,5 grosime, primăvara ii ia plânsul, si nu de bucurie, da pentru ca le găsesc cu albina moartă.
Le merge 2-3 ierni blânde, si cind vine adevărul............ ))/

Nemo

Albinute sunt strivite poate de cand am reorganizat cuibul de iernare si am introdus multe rame cu coronita si acolo e posibil sa fi fost spatiu prea putin si am prins albinele. Era rama marginasa din partea opusa ghemului. Poate ca nu era poza cea mai potrivita.
Se poate sa folosesc in  continuare ramele cu miere din acest cuib pentru a hrani alti stupi in primavara?

bucovineanu

Citat din: NYK74 din Martie 09, 2015, 09:24:50 PM
Treaba cu grosimea pereților ai dreptate, e lectură, pentru unii, dar retine ca nu e lectură pentru toti, pentru mine nu e lectură, la noi in nord cind vine iarna adevărată, multi care au incercat cu cutiuțele de 2-2,5 grosime, primăvara ii ia plânsul, si nu de bucurie, da pentru ca le găsesc cu albina moartă.
Le merge 2-3 ierni blânde, si cind vine adevărul............ ))/
Eu iernez albine in stupi de 22 mm de peste 20 de ani si nu am pierdut familii la iernare din iarna 95-96 cand am pierdut 2 familii. In acea iarna albinele nu au avut zbor de la sfarsitul lui octombrie pana la inceputul lui aprilie. In zona mea au fost si alte ierni grele.
In stupii cu pereti grosi consumul este ceva mai mic decat in stupii cu pereti subtiri si trebuie tinut cont de acest lucru.

dorindafi

bine ca mai sunt si colegi care gindesc
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

PricopArthur

Citat din: Nemo din Martie 08, 2015, 05:25:24 PM
Salutare tuturor!
Sunt apicultor si in aceasta iarna am iernat 2 familii intr-un stup(modelul Ursu).
Am avut o familie care a murit in timpul iernii si acum am reusit sa fac ceva poze si poate sa obtin ceva raspunsuri de la cei avizati. Imi e putin peste mana si costisitor sa trimit albinele la laborator.
Multumesc!
Nemo, din pozele de mai sus nimeni nu poate decat face presupuneri.
Miere multă şi inimă curată!

NYK74

Citat din: bucovineanu din Martie 09, 2015, 11:59:46 PM
Citat din: NYK74 din Martie 09, 2015, 09:24:50 PM
Treaba cu grosimea pereților ai dreptate, e lectură, pentru unii, dar retine ca nu e lectură pentru toti, pentru mine nu e lectură, la noi in nord cind vine iarna adevărată, multi care au incercat cu cutiuțele de 2-2,5 grosime, primăvara ii ia plânsul, si nu de bucurie, da pentru ca le găsesc cu albina moartă.
Le merge 2-3 ierni blânde, si cind vine adevărul............ ))/
Eu iernez albine in stupi de 22 mm de peste 20 de ani si nu am pierdut familii la iernare din iarna 95-96 cand am pierdut 2 familii. In acea iarna albinele nu au avut zbor de la sfarsitul lui octombrie pana la inceputul lui aprilie. In zona mea au fost si alte ierni grele.
In stupii cu pereti grosi consumul este ceva mai mic decat in stupii cu pereti subtiri si trebuie tinut cont de acest lucru.
Am învățat un pic de stuparit de la un stupar bătrân care a crescut de mic având albine si a văzut multe probabil in timpul asta observând albina, din păcate ia venit rândul si in toamna trecută a lăsat totul.
Avea stupii toți facuti din dulap de 4cm, el ma învățat sa fac dacă pot(plan economic)stupii tot asa.
Am mare parte făcuți din dulap, dar si din scândură de 2,5cm, si pot spune ca diferențe sunt si nu mici, consum hrana, dezvoltare primăvara, demaraj, expunere la geruri si tot lanțul.
Eu nu sustin ca toți trebuie sa facă ca mine, dar susțin ca pentru mine grosimea pereților nu "e lectură" si nici poveste pentru zona unde sunt in Ro. chiar dacă nu e cea mai friguroasä din țară.
Aici in Italia stupii sunt de 2cm grosime dar nici temperaturile iarna nu se compară cu ale noastre.

cornelioandanciu

Lazi cu peretii de 2 cm, albine iernate in munte la Arieseni, jud. Alba. Pana acum o familie moarta, lipsa hrana, probabil matca moarta, celelalte aproape normal, consum destul de mare, familiile mai sabe au consumat ceva mai mult.Din 10 octombrie , abia ieri au avut zbor de curatire.Puiet nu au.Numai bine.
Va salut.

dorindafi

Citat din: cornelioandanciu din Martie 11, 2015, 05:26:48 AM
Lazi cu peretii de 2 cm, albine iernate in munte la Arieseni, jud. Alba. Pana acum o familie moarta, lipsa hrana, probabil matca moarta, celelalte aproape normal, consum destul de mare, familiile mai sabe au consumat ceva mai mult.Din 10 octombrie , abia ieri au avut zbor de curatire.Puiet nu au.Numai bine.
danciule la ce altitudine esti nene ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cornelioandanciu

Este undeva cam la 1000 de metri,nu am masurat altitudinea, cu toate ca am GPS performant, oricum, alaltaieri cand le-am verificat mai era zapada destul de multa, nimic inflorit, toate noptile au fost cu minus... Asta este ! Daca scapa anul asta si celelalte mai slabe, invat ca pentru a ierna albine la Arieseni nu se poate cu familii medii sau usor peste medie ca putere! Astea le iernam la ses fara nici o problema, dar la munte se schimba treaba... Familiile puternice nu au nici o problema, in schimb astea mai slabute sint cu semnul intrebarii.  Vorba lui nea Gica, fie iertat, nu se ierneaza mate lesinate ! De curiozitate vezi ca este webcam la Arieseni, poti vedea vremea superba de acolo!
Va salut.

yulian

Albinele au murit din cauza unui bou ca ursu (contradictie animalica, da' no) care v-a invatat ca iarna se trece cu o rama..si mai era si Ioan printre noi...propovaduitorii noii ordini in stupina. Eu iernez de cand m-am apucat cu FAV total deschis cu folie deasupra si pot sa zic ca am trecut cu brio de fiecare iarna in care am avut si albine in lazi.  :hi: